Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Bentley EXP 9 F: SUV od Bentley je realitou
5.3.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
(+živé foto) Bentley již nějakou dobu vyhrožuje tím nejlepším, nejprestižnějším, nejrychlejším a nejluxusnějším SUV na světě. Tady je v celé své svérázné kráse.
Wolfgang Dürheimer, předseda představenstva a nejvyšší šéf britské značky Bentley před pár měsíci v rozhovoru pro The Wall Street Journal řekl k připravovanému SUV následovné: „Pokud bychom tento vůz uvedli na trh, byl by postaven výrazně nad vším, co je dnes v tomto segmentu k dispozici.” Sebevědomá slova mohla znamenat jen jedno - stroj z Crewe musí být lepší než Range Rover, Porsche Cayenne i BMW X5 M.
Jestli se to Britům povedlo, posoudí už návštěvníci právě startujícího ženevského autosalonu. Bentley tam během zítřejšího dne plánuje odhalit nový koncept s podivně znějícím jménem EXP 9 F. Co to přesně znamená, automobilka patrně ještě vysvětlí, ale v této chvíli nemáme nejmenší tušení. Podle fotografií je ovšem zřejmé, že do začátku výstavy se už nic měnit nebude a jméno studie je definitivní.
Na vzhled vozu si udělejte názor sami, z přiložených obrázků je ovšem zjevná značná inspirace podobou současného modelu Mulsanne. Příď je jako celek velmi podobná, pouze hlavní světlomety jsou posunuty více do stran a uprázdněný prostor zabírají další vstupy pro chladící vzduch. Druhý světelný zdroj, buď LED pro denní svícení nebo hodné specifické mlhovky, se přesunul až do spodní části nárazníku a poněkud nabobtnal - to protože tvoří jeden celek s dalšími vstupy pro vzduch. Na boku zaujmou hlavně vystouplé blatníky a v případě konceptu i mohutná 23" kola z lehkých slitin. Záď pak ve srovnání se zbytkem auta působí poněkud všedně - dvě velká obdelníková koncová světla jinak označit nelze.
Abyste si mohli udělat alespoň přibližný obrázek toho, na co koukáte, tak vězte, že EXP 9 F není žádné kompaktní ořezávátko. Rozvor Range Roveru činí 2 880 mm, tohle ale má být o dalších 200 milimetrů delší. Třímetrová vzájemná vzdálenost obou náprav vytvoří z offroadu značky Bentley skutečnou „limuzínu do terénu“, která počítá i s nasazením osobního šoféra.
O rozpohybování konceptu se postará dvanáctiválcový agregát do W o objemu 6,0 litru a podle Bentley "možném výkonu 600 koní a točivém momentu 800 Nm". Samozřejmostí je pohon všech kol, osmistupňový automat ZF a schopnost jezdit rychlostí až 290 km/h. V plánu jsou rovněž slabší motorizace využívající přeplňovaný vidlicový osmiválec 4,0 TFSI, později také 3,0 TFSI V6 s kompresorem pro hybridní model a patrně též slibovaný diesel V12, takže Bentley EXP 9 F sice bude na vrcholu, ale jednoznačně má sdílet techniku s příštím Audi Q7 a současným Porsche Cayenne i VW Touareg.
Interiér je pochopitelně přehlídkou luxusu v té nejkrystaličtější podobě. Na tomto místě je škoda slov, přiložené snímky mluví samy za sebe.
Hlavními trhy pro britského luxusního mastodonta mají být podle očekávání Čína a Rusko, ale podceňovat nelze ani pořád značnou kupní sílu americké klientely. Cena se bude pohybovat od 150 000 liber a výš, takže minimálně od 4,5 milionu korun. Přesto Bentley počítá s úspěchem - po uvedení tohoto modelu na trh má jeho celková roční produkce překročit 15 tisíc aut.
Tip: Projděte si všechny žhavé automobilové novinky v našem speciálu k ženevskému autosalonu 2012





















SUV Bentley s podivným jménem naživo v Ženevě









Toto je podle Bentley předzvěst daleko nejlepšího SUV na světě. Jak moc se vám tato slova pozdávají už posuďte sami.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Automobilka začala jako vánoční ozdobu prodávat model auta, které zařízla před začátkem výroby
včera
Automobilka vzala rekord slavného okruhu značce, která jí ho vzala předtím, ta ho vzala předtím té první a předtím si to daly ještě jednou
16.12.2025
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
14.12.2025
Nejčtenější články
Absurdní čtyřválcový Mercedes C od AMG skutečně končí, déle jak tři roky se na trhu trápit nevydržel
19.11.2025
Kia zastavila příchod další elektrické novinky na některé trhy, ač o ní ještě loni básnila. Tohle nevypadá dobře
19.11.2025
Mezi šéfem Koenigseggu a jedním z jeho zákazníků zuří otevřený spor, firma je prý „letadlo”, její auta šmejd
19.11.2025
„Normální” Mercedes CLA dnes koupíte už jen v bazarech, levněji dostanete víc než v showroomech automobilky
19.11.2025
Němci vzkřísili myšlenku nejrychlejšího stroje pro přepravu sportovních aut, má úchvatné parametry
19.11.2025
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 12.18. 23:33 - abgx1
- BMW Divize 12.18. 20:52 - denis
- Škoda Auto obecně 12.18. 20:26 - tommas
- IT poradna 12.18. 15:55 - pavproch
- Za kolik jezdíte s benzínem? 12.18. 15:11 - řidičBOB
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 12.18. 14:47 - řidičBOB
- Rychlodotazy 12.18. 11:31 - pavproch
- whitelist & blacklist 12.17. 23:01 - petr_riha
