BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i”

Písmena BMW a i kdysi znamenala kombinaci sportovně laděného vozu a špičkového benzinového motoru. Nyní budou značit „eko” modely.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i”

22.2.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Písmena BMW a i kdysi znamenala kombinaci sportovně laděného vozu a špičkového benzinového motoru. Nyní budou značit „eko” modely.

BMW v posledních letech nesporně dává přednost ekologii před uživatelskou přívětivostí. Některé aspekty jeho vozů se zkrátka změnily tak, že vyhovují spíš přání ekologů než zákazníků a jakkoli lze tento posun vnímat různě, faktem je, že se takto lidem z automobilky podařilo do jisté míry popřít to, co značka BMW dříve symbolizovala.

Včera BMW po mnohých spekulacích na toto téma oznámilo vznik jakési podznačky s označením „i”, která má do budoucna symbolizovat všemožné ekologicky laděné modely. Pomineme-li nenápaditost tohoto označení, je v tuto chvíli samozřejmě otázkou, zda jde o další posun dosavadním směrem, nebo o snahu zanechat BMW jeho alespoň současnou tvář. Pravděpodobnější je ale první varianta. Vozy se jistě nebudou jmenovat pouze i, ale BMW i, a tak více než co jiného se budou podílet na prezentaci Bayerische Motoren Werke coby „společensky odpovědného” výrobce.


BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 1 - BMW i 01BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 2 - BMW i 02

Značka BMW i tak bude do budoucna zaštižovat různé elektromobily a tzv. plug-in hybridy. Jako první se mají do roku 2013 objevit modely BMW i3 a i8, které nebudou ničím jiným než produkčními verzemi koncepů Megacity a Vision EfficientDynamics. Obě novinky využijí nového konstrukčního přístupu LifeDrive, který kombinuje šasí a funkční části pohonu vozu vyrobené z hliníku a karoserii a prvky interiéru ztvárněné z plastů vyztužených hliníkovými vlákny (CFRP). A co jednotlivá „i” nabídnou?

BMW i3 bude ryzím elektromobilem, který využije pohonné jednotky z nedávno odhaleného konceptu ActivE. Ten je poháněn synchronním elektromotorem s výkonem až 125 kW (170 koní) a energii čerpá z akumulátorů o neznámé kapacitě. Neznáme tedy ani tu u i3, předpokládáme však, že vzhledem k skromnějším rozměrům vozu bude beztak jiná.

BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 3 - BMW i 03BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 4 - BMW i 04

Naproti tomu i8 bude dieselovým plug-in hybridem sestávajícím z tříválcového dieselového biturba o objemu 1,5 litru a výše zmíněného elektromotoru z i3. Celá soustava by měla dohromady podávat výkon plných 328 koní, které ve splupráci s nízkou hmotností zajistí vozu zrychlení na stovku za 4,8 sekundy a schopnost pohybovat se skromnějším tempem s kombinovanou spotřebou nižší než 3,8 litru nafty na 100 km. Ani v tomto případě neznáme kapacitu akumulátorů, ale u hybridu, třebaže plug-in, není až tak klíčová jako u elektromobilu.

Oba chystané modely i3 a i8 se budou vyrábět v továrně v Lipsku. Dá se očekávat, že více o budoucnosti svého „íčka” nám BMW řekne v Ženevě, nepředpokládáme však, že by tam přivezlo produkci jakkoli bližší koncepty obou vozů než ty, které jsme již mohli vidět.

BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 5 - BMW i 05BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 6 - BMW i 06BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 7 - BMW i 07BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 8 - BMW i 08BMW má novou ekologickou značku, jmenuje se prostě „i” - 9 - BMW i 09
Skici budoucích vozů BMW i a sláva, která odhalení celé značky v Mnichově provázela


A animace obou chystaných novinek a odhalení značky jako takové i na videu

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše