BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4

Potíže s dodávkami nových aut má dnes kde kdo, obvykle jsou ale spojeny s nedostatkem dílů. Tento problém mnichovská automobilka neřeší, na krku má potenciálně velký průšvih spojený s kvalitou motorů pro vrcholné verze řad 3 a 4.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4

20.10.2021 | Petr Miler

BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4

/

Foto: BMW

Potíže s dodávkami nových aut má dnes kde kdo, obvykle jsou ale spojeny s nedostatkem dílů. Tento problém mnichovská automobilka neřeší, na krku má potenciálně velký průšvih spojený s kvalitou motorů pro vrcholné verze řad 3 a 4.

Automobilový svět zrovna neprožívá zlaté časy, to si můžeme říci na rovinu. Na jednu stranu jsou tu bezprecedentní regulatorní požadavky vrážející klín do vztahů automobilek a jejich zákazníků, neboť výrobce stále častěji nutí nabízet něco, o co si sám trh neřekl. To přirozeně vede ke ztrátě zájmu či přinejmenším zmenšení nadšení potenciálních kupců si vůbec něco pořídit. A pak jsou tu pochopitelně všechny následky koronavirové krize - nedostatkem některých komponentů počínaje a ekonomickou nejistotou části kupců konče.

Stačilo by to na to, aby bylo dost zle, například taková Škoda momentálně nevyrábí prakticky vůbec nic. Tento problém neřeší u BMW, nebo alespoň ne v takové intenzitě, mají ale své vlastní. A ten poslední zavání opravdu velkým průšvihem.

Kolegové z Auto Motor und Sport zjistili, že mnichovská automobilka s okamžitou platností zastavila prodej všech verzí modelů M3 a M4. Při rutinní kontrole kvality totiž zjistila, že motory těchto modelů (S58B30T0) používají vadná ložiska klikové hřídele, problém má být konkrétně s jejich pouzdry. To logicky může vést k rozsáhlým selháním celého motoru, a tak před zjištěním rozsahu problému raději zamezila prodeji i dodávkám všech existujících vozů.

Mluvčí BMW k tomu řekl, že firma zatím ví o 35 problematických autech, rozsah celé patálie ale teprve zkoumá. Může jít o vadnou šarži, která se dotýká desítek či stovek aut, může jít ale také o problém, který existuje už déle a dosud se na něj nepřišlo. V této době by případná svolávací akce a výměna zrovna takového dílu byla jistě nepříjemnou věcí, BMW ale zatím zůstává vzhledem k očekávanému rozsahu problému optimistické.

Další detaily ukáže až čas, pokud byste si ale nyní chtěli koupit existující M3 nebo M4 od dealera BMW nebo jste měli v planu převzít si svůj nedávno vyrobený vůz, nečekejte, že si jej v nejbližší době odvezete do své garáže. Zkoumání rozsahu problému podle mluvčího nějakou chvíli zabere.


BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 1 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 01BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 2 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 03BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 3 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 02BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 4 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 04BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 5 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 05BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 6 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 06BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 7 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 08BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 8 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 20BMW s okamžitou platností zastavilo prodej všech verzí modelů M3 a M4 - 9 - BMW M3 M4 2021 xDrive prvni 15
Nová BMW M3 a M4 (zde ve verzi xDrive) si nyní dealera značky nekoupíte ani nepřevezmete, prodej byl s ohledem na objevený problém na motoru S58B30T0 zastaven. Foto: BMW

Zdroj: Auto Motor und Sport

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.