Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze

V obou případech jde o úctyhodné stroje, auta snů svého druhu, jedno z nich je ale hierarchicky přirozeně nadřazeno tomu druhému. Přesto větší Audi RS6 menší RS4 zase tak moc nepřekonává.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze

21.6.2020 | Petr Miler

Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V obou případech jde o úctyhodné stroje, auta snů svého druhu, jedno z nich je ale hierarchicky přirozeně nadřazeno tomu druhému. Přesto větší Audi RS6 menší RS4 zase tak moc nepřekonává.

Kombíky jsou hlavně evropská libůstka a velmi výkonná auta pro každý den pak specialita především německé prémiové trojky. Člověk nemusí být génius, aby si si dal dvě a dvě dohromady a věděl, kam se vydat pro auto pro čtyři nebo pět lidí a spoustu bagáže, které bude na okruhu úspěšně vzdorovat supersportům pro dva s nanejvýš příručními zavazadly.

Z Audi, BMW a Meredesu se o velmi výkonné kombíky otírá nějakým způsobem každá z těchto značek, první jmenovaná na nich ale skoro založila existenci divize Sport. Ta se proslavila hlavně modely s písmeny RS ve znaku - typy jako RS2, RS3, RS4 nebo RS6 byly či jsou primárně nebo pouze kombíky či podobně vyhlížející vozy a divizi definují jako nic jiného.

Právě čtyři kruhy v poslední době vypustily na trh novou generaci modelu RS6 a faceliftovnou RS4 a kolegy z Autobildu nenapadlo nic lepšího, než je postavit proti sobě ve srovnání dynamiky v přímce i na okruhu, konkrétně na Lausitzringu. Na první pohled zbytečná práce, však RS6 je citelně dražší a výkonnější - pracuje s výkonem až 441 kW, tedy 600 koní, a točivým momentem 800 Nm, který na kola posílá čtyřlitrový osmiválec dopovaný nejen dvěma turby, ale i jedním elektromotorem. Oproti tomu si RS4 musí vystačit s ani ne třílitrovým V6, jehož 450 koní a 600 Nm vykouzlí krom zdvihového objemu už „jen” dvě turba.

Je tu ale ještě jeden podstatný rozdíl - i když RS4 se a 1 790 kg hmotnosti všechno, jen ne lehké auto, RS6 s 2 150 kg je ještě podstatně těžší. Přesto má být rychlejší - stovka za 3,6 sekundy a maximálka 305 km/h jsou údaji, které RS4 s 4,1 sekundy a 280 km/h (v obou případech příplatkové omezovače) nedokáže vyrovnat. Ale je taková i praxe? Zvláště když přijde na jízdu po okruhu?

Podívejte se sami na video níže a uděláte si obrázek sami, ale ve zkratce. Na stovku zrychlí RS6 za 3,4 s, zatímco RS4 za 3,6 s. Na dvoustovce je rozdíl 1,8 sekundy, ani to ale není propast a když RS6 jede tachometrových 266 km/h, RS4 je na 252 km/h. Na okruhu je pak RS6 opět rychlejší, ani zde ale 1,04 s na relativně dlouhém okruhu neznamená až takový odstup, navíc je třeba říci, že RS4 z vida působí v zatáčkách mnohem nenuceněji, přirozeněji, pro RS6 to vypadá trochu jako trápení.

Posuďte sami, s ohledem na asi 700tisícový rozdíl v ceně bychom ale váhali, jestli má smysl si za RS6 vůbec připlácet, hlavně kvůli své vysoké hmotnosti v očích nadšence poněkud ztrácí své kouzlo.


Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 1 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 01Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 2 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 02Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 3 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 03Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 4 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 04Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 5 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 05Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 6 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 06Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 7 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 07Bratrovražedný souboj dvou německých superkombíků nemá až tak jasného vítěze - 8 - Audi RS4 Avant vs Audi RS6 Avant 2020 video 08
Audi RS6 s v přímém klání s RS4 porazí, jak by měla, rozdíly mezi oběma auty ale nejsou tak velké, jak by technická data mohla naznačovat

Zdroj: [https://www.youtube.com/channel/UCZVleWoR__eD9RjCyYeFfTQ AUTO BILD SPORTSCARS@Youtube]

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše