Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník

Citlivého řidiče rozpálí až doběla, když se mu „povede” odřít si kola o vysoký obrubník, kterého si nevšiml, nebo ztratil představu o tom, kde se nachází. S revoluční technologií Land Roveru už se to nestane.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník

31.10.2020 | Petr Prokopec

Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník

/

Foto: Land Rover

Citlivého řidiče rozpálí až doběla, když se mu „povede” odřít si kola o vysoký obrubník, kterého si nevšiml, nebo ztratil představu o tom, kde se nachází. S revoluční technologií Land Roveru už se to nestane.

V polovině právě končící dekády Land Rover na newyorském autosalonu představil koncept Discovery Vision. Jeho produkční verze sice už v prodeji je, jedna přelomová technologie však sériovému modelu chyběla. Jednalo se o tzv. průhlednou kapotu, tedy o sadu kamer dovolující promítat prostor přímo před vozem tak, jako by auto neexistovalo.

Před touto technologií bylo třeba smeknout klobouk. Prezentována byla sice primárně jako věc usnadňující průjezd náročným terénem, mnohem větší přínos by ale měl při každodenním ježdění po městě. Zejména při parkování u obrubníků či průjezd úzkými uličkami hrozí poškrábání drahých ráfků. Problémem ovšem bylo, že Land Rover se ohledně komercializace tohoto řešení obklopil rouškou tajemství a léta na toto téma neřekl ani slovo.

Nejnovější modely už se ale tímto řešením chlubit mohou, a tak si v nich lze prohlížet okolí „skrz kapotu”. Je tedy trochu škoda, že tvůrci se nedrželi původní koncepce a některé prvky lehce pozměnil, zejména výstup z kamery se přestěhoval na centrální obrazovku, i tak jde ale o fantastickou věc.

Se systémem zvaným Ground View je skutečně nemožné si odřít kola o obrubník, neboť je na monitoru přesně uvidíte, jak daleko se od něj nacházejí. Systém funguje do rychlosti 30 km/h a monitorovat zvládá prostor až 15 metrů před vozem do šíře 8,53 metru. K tomu mu dopomáhají jak kamery usazené ve zpětných zrcátkách, tak kamera v čelní masce, které všechny „hledí” směrem dolů.

Systém Ground View je revoluční a o jeho praktickém využití nemůže být pochyb, přesto není bůhvíjak drahý. Na českém trhu si jej třeba k modelu Range Rover Evoque můžete pořídit za 12 548 Kč včetně daně, a to u jakékoliv výbavy, v jaké si vůz objednáte.


Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 1 - Land Range Rover Ground View 2020 01Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 2 - Land Range Rover Ground View 2020 07Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 3 - Land Range Rover Ground View 2020 02Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 4 - Land Range Rover Ground View 2020 03Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 5 - Land Range Rover Ground View 2020 04Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 6 - Land Range Rover Ground View 2020 05Britové prodávají revoluční řešení, s nímž už si nikdy neodřete kola o obrubník - 7 - Land Range Rover Ground View 2020 06
Range Rover Evoque druhé generace se jako první vůz na světě pyšní tzv. průhlednou kapotou, s níž už stěží kdy ztratíte prostorovou orientaci ve městě či v terénu. Foto: Land Rover

Zdroj: Land Rover

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.