Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce

Spalovací motor auta bez správného množství oleje správné kvality nedokáže fungovat, takže když vypustíte všechen, logicky nevydrží skoro nic. Některé ale odolávají lépe.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce

6.6.2020 | Petr Miler

Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spalovací motor auta bez správného množství oleje správné kvality nedokáže fungovat, takže když vypustíte všechen, logicky nevydrží skoro nic. Některé ale odolávají lépe.

Na podobné testy jsme zvyklí spíše od ruských experimentátorů, ale protože během koronavirových časů bylo nemožné testovat nová auta jako obvykle, uchýlili se k nim i kolegové z britského carwow. Ti v čele s Matem Watsonem vzali tři auta odsouzená k sešrotování, aby vskutku drsným způsobem vyzkoušeli odolnost jejich motorů.

Na mušku - zde skoro doslova - si vzali druhou generaci Fordu Focus, Peugeot 206 a pátou generaci Hondy Civic. Ze všech aut nejprve vypustili olej a aby to nebylo málo, zbavili je i jejich chladicí kapaliny. Pak jedno po druhém nastartovali a nechali na místě běžet na plný plyn.

To motor nemůže vydržet, říkáte si asi. Nemůže, ale nutně to neznamená, že kapituluje okamžitě. Dobře mu jistě neudělají už sekundy běhu v takovém režimu, může ale trvat mnohem déle, než se vlivem vysoké teploty a nedostatečné lubrikace zadře, že absolutně není schopen dalšího chodu.

U Fordu to opravdu netrvalo dlouho - motor byl „hotový” po 20 sekundách. Peugeot odolával o něco déle, i s ním ale byl po 46 vteřinách amen. A co Honda? Ta i po takové době vesele jela dál. Trvalo celé dvě minuty, než se objevily problémy a otáčky motoru na plný plyn klesly na 4 000 ot./min, ale i poté byl motor schopen alespoň v omezeném režimu fungovat. Mat tak vůz vzal a další 4 minuty a 22 sekund s ním byl schopen jezdit dost drsně kolem kamery, než to definitivně vzdal a na krátko ožil jen po dolití... Coca-Coly.

Můžete namítnout, že z testu nelze dělat dalekosáhlé závěry, neboť nevíme, v jaké kondici tato auta před testem byla, jaké se jim dříve dostalo péče, jaký používala olej a kolik maziva v nich po vypuštění zůstalo - nic to nikdy není. Nebudeme vám nutně odporovat, motory Hondy ale platí dlouhodobě za skoro nezničitelné, a tak nepřekvapí, že takovému trápení nejdéle odolal právě on. Závěry si ale udělejte sami, pro pobavení celá zkouška poslouží dobře tak či onak, třebaže na úkor třech odepsaných strojů.


Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 1 - Test tri aut bez oleje a vody video 01Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 2 - Test tri aut bez oleje a vody video 02Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 3 - Test tri aut bez oleje a vody video 03Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 4 - Test tri aut bez oleje a vody video 04Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 5 - Test tri aut bez oleje a vody video 05Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 6 - Test tri aut bez oleje a vody video 06Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 7 - Test tri aut bez oleje a vody video 07Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 8 - Test tri aut bez oleje a vody video 08Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 9 - Test tri aut bez oleje a vody video 09Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 10 - Test tri aut bez oleje a vody video 10Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 11 - Test tri aut bez oleje a vody video 11Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 12 - Test tri aut bez oleje a vody video 12Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 13 - Test tri aut bez oleje a vody video 13Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 14 - Test tri aut bez oleje a vody video 14Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 15 - Test tri aut bez oleje a vody video 15Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 16 - Test tri aut bez oleje a vody video 16Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 17 - Test tri aut bez oleje a vody video 17Britové vypustili olej a vodu z motorů tří aut a zkusili, který z nich vydrží nejvíce - 18 - Test tri aut bez oleje a vody video 18
Drsný test výdrže třech motorů bez oleje a chladiva jasně ovládla Honda, ty od Fordu a Peugeotu nevydržely skoro nic

Zdroj: carwow@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše