Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně

Zapomeňte na cokoli, co znáte z vnitřků dnešních aut, systém testovaný Brity dovolí změnit jejich podobu i fungování a ještě k tomu je citelně odlehčit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně

6.11.2019 | Mirek Mazal

Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zapomeňte na cokoli, co znáte z vnitřků dnešních aut, systém testovaný Brity dovolí změnit jejich podobu i fungování a ještě k tomu je citelně odlehčit.

Automobilka Jaguar Land Rover mohutně investuje do programu vývoje zjednodušené architektury lehké elektroniky LESA (Lightweight Electronics Simplified Architecture). Novinka používá flexibilní zobrazovací plochy dosud používané jen v chytrých hodinkách a televizorech OLED, které dovolí udělat displej prakticky z jakékoli části interiéru a tím zásadně pozměnit jejich vzhled i fungování.

Některé části interiéru tedy budou moci fungovat jako dnešní displeje a přitom zcela přirozeně zapadnout do jejich architektury. Jiné pak budou moci měnit vzhled podle přání majitele. Chcete například v pondělí jezdit v autě s dřevěným a v úterý s hliníkovým obložením? Není problém, tedy alespoň vzhledově, fakticky půjde pořád o stejnou zobrazovací plochu. Řešení navíc přináší úsporu až 60 % hmotnosti nezbytných komponentů tím, že kabely, displeje, řídící jednotky a další prvky nahrazuje díl, který současně slouží jako část palubní desky.

Zásluhou LESA je tedy možné vyrábět displeje umístěné na pevných panelech vnitřních součástí kabiny. Sci-fi obrazovky budou efektivně zobrazovat informace přesně tam, kde je řidič nebo spolujezdec očekávají, a to bez nutnosti narušovat design interiéru viditelnými displeji. Kokpit se se dále měl vyznačovat nastavitelným vzhledem či osvětlením jednotlivých částí prakticky bez fyzických ovládacích prvků - cokoli rázem může být dotykový displej.

Vyvíjený systém využívá počítačem podporované projektování CAD k rozložení vodivé struktury do dvojrozměrného modelu a podle tohoto plánu dojde k vytištění elektronického obvodu na rovnou plochu automobilu. Hotová část například palubní desky je poté připojena do elektrické sítě vozidla.

Výhody strukturální elektroniky jsou využívány ve zdravotnickém, leteckém, kosmickém i vojenském průmyslu, Jaguar Land Rover se soustředí na zavedení zařízení do aut, říká technický manažer Ashutosh Tomar. „Věříme, že LESA představuje budoucnost elektroniky vozidel a umožní nám navrhnout a vyrobit inovativní, flexibilní a přizpůsobitelné kabiny pro naše zákazníky. Zároveň snad umožní snížit hmotnost,“ rekapituluje hlavní přednosti šéf vývoje a výzkumu britské automobilky.


Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně - 1 - Jaguar Land Rover vymysli nove displeje 01Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně - 2 - Jaguar Land Rover vymysli nove displeje 02Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně - 3 - Jaguar Land Rover vymysli nove displeje 03Britská novinka převratně změní interiéry automobilů, vizuálně i funkčně - 4 - Jaguar Land Rover vymysli nove displeje 04
Jaguar Land Rover chce udělat z interiérů prakticky jeden velký displej - části budou něco zobrazovat, částmi se bude něco ovládat, části budou měnit svůj vzhled pro lepší vizuální dojem

Zdroj: Jaguar Land Rover

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše