Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy

Kolekce Jamese Hulla čítající 543 vozů zahrnuje i více než sto exemplářů se skákající kočkou na kapotě. Podle spekulací mohla stát i více než 3 miliardy korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy

28.7.2014 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kolekce Jamese Hulla čítající 543 vozů zahrnuje i více než sto exemplářů se skákající kočkou na kapotě. Podle spekulací mohla stát i více než 3 miliardy korun.

Dražby a přeprodeje veteránů dnes nejsou ničím neobvyklým, přesto se občas najdou události, které oblétnou svět. Většina z nich má přitom co dělat s cenou, která šplhá do rekordních výšin. Stačí třeba jen zavzpomínat na McLaren F1, který kdysi patřil Michaelu Andrettimu a za nějž nový majitel zaplatil 205 milionů korun. Nebo třeba na BMW 507, jež bylo v originálním stavu vydraženo za 48 mil. Kč. Oba tyto případy ovšem blednou ve srovnání s prodejem sbírky Jamese Hulla, ke které došlo v minulém týdnu.

Britský sběratel totiž vyprodal celou svou garáž, ve které bylo zaparkováno 543 vozů. Jejím novým majitelem se stává divize Special Operations automobilek Jaguar a Land Rover, která má s kolekcí velké plány. Mezi exponáty se ostatně nachází přibližně 130 exemplářů se skákající kočkou ve znaku, přičemž mezi ty nejznámější a nejvzácnější patří modely C-Type, D-Type, E-Type, XKSS, XK120 nebo SS100 či Mark X, který kdysi patřil zakladateli značky Siru Williamu Lyonsovi.

Zajímavé přitom je, že ačkoliv několik exemplářů zamíří do nových dílen divize Special Operations, které se nachází v Coventry na Brown´s Lane, zbytek kolekce zůstane uskladněn ve stávajících prostorách v Hertfordshire. Důvodem ale rozhodně není jejich technický stav, prakticky všechny jsou totiž kompletně zrestaurované a plně pojízdné. Místo toho je třeba brát ohled na velikost sbírky - pro Jaguar by totiž ustájení více než pěti set exemplářů představovalo značný problém.

James Hull dodává, že „cestování po celém světě a budování sbírky bylo celoživotní láskou i prací“. Kvůli penězům se jí ovšem nevzdává. Místo toho věří, že Jaguar bude o vozy pečovat se stejnými emocemi a jen navýší jejich popularitu. Navíc se dá předpokládat, že nedojde k dalšímu přeprodeji, místo toho budou ty nejznámější exempláře pokračovat ve své dosavadní činnosti. Tedy v participaci na závodech historických vozů jako je třeba novodobá Mille Miglia.

Výše zmíněné ovšem neznamená, že by se Hull vzdal kolekce za hubičku. Přesná cifra sice nebyla zveřejněna, podle mnohých expertů by však sbírka mohla mít hodnotu 25 až 35 milionů liber (cca 825 mil. Kč až 1,155 mld. Kč). V zákulisí se ovšem spekuluje o mnohem větší sumě, a sice o sto milionech liber (3,3 miliardy korun). Tím by ovšem Jaguar Land Rover trhl veškeré dosavadní rekordy.


Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy - 1 - James Hull collection 01Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy - 2 - James Hull collection 02Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy - 3 - James Hull collection 03Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy - 4 - James Hull collection 04Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy - 5 - James Hull collection 05Jaguar Land Rover koupil největší soukromou sbírku aut, za miliardy - 6 - James Hull collection 06
Rozsáhlá sbírka Jamese Hulla zahrnuje 543 exponátů, mezi nimiž figuruje i 130 modelů Jaguaru. Nejde přitom jen o auta pro dospělé, ale rovněž pro děti

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.