Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
„Bugatti pro chudé” je tak rychlé, že vedle něj hypersporty vypadají jako podvod, ničí je na obyčejných pneu s benzinem od pumpy
14.1.2026 | Petr Miler
Jistě není těžké chápat, že si lidé auta jako Bugatti nekupují jen kvůli jejich rychlosti. Přesto je zarážející, že se dnes naprostá většina hyperaut za desítky milionů nedokáže vyrovnat „americkýmu kýblu” s i víc než 20krát skromnější cenovkou.
Před některými auty můžete jen smeknout. A zdá se, že loni odhalený Chevrolet Corvette ZR1X patří mezi ně. Vůz, který si okamžitě získal přezdívku „Bugatti pro chudé”, protože výkon oficiálně až 1 267 koní a (reálně bůhvíkolik) spojuje s cenovkou, která byla donedávna u takto výkonných aut nemyslitelná, je až absurdně rychlý. Tohle auto navíc už dokázalo, že udávaný výkon u něj není jen číslo na papíře, když si i na nejnáročnějším okruhu světa namazal na chleba téměř všechny, přesto pořád chyběla odpověď na otázku: Jak moc rychlý je v přímce?
Chevrolet už v momentě premiéry sliboval schopnost zdolat čtvrtmíli s pevným startem za míň než 9 sekund, což by vzhledem k ceně auta byl ohromující výsledek v jakékoli konkrétní podobě. Američané si ale v poslední době zvykli slibovat raději méně a realitou pak překvapovat, a tak je oficiálně změřená dynamika vozu ještě působivější. Navíc za jakých podmínek jí bylo dosaženo...
ZR1X při testu na sprinterské dráze v Motorsports Parku v Michiganu zvládl 400metrový sprint za neskutečných 8,675 sekundy při koncové rychlostí 159 mph (cca 255 km/h), což logicky vede k otázce, co všechno automobilka „ohnula”, aby výsledek vyšel právě takto. Pravidelně vídáme výrobce v podstatě podvádět, když auta při takových testech odlehčí, osadí je lepivými pneumatikami, se kterými lidé běžně jezdit nebudou, použijí mapy řízení motoru, které neobstojí před testy emisí, natankují do nádrže závodní palivo, který se prodává na pěti místech v zemi, zrychlí řazení převodovky na úroveň, s níž by odešla za pár desítek tisíc km a pak do auta posadí kolibříka s řidičákem a kufr narvou héliovými balónky.
Co z toho udělal Chevrolet? Nic. Akceleraci testoval na sprinterské dráze s lepivými povrchem, to ano, ale to je standardní prostředí pro takové disciplíny. A jinak? V podstatě byl sám proti sobě. Zmíněných čísel bylo dosaženo na normální benzin od pumpy, na silničních pneumatikách (Michelin PS4), v autě seděl řidič, který vypadá jako normální člověk a jeho nastavení bylo tak decentní, že testy proběhly s kalibrací řídicí jednotky upravené na projití testy emisí i v Kalifornii, což firma v Michiganu také nemusela dělat. Přesto jsou výsledky takové, jaké jsou, to je dechberoucí.
Podle automobilky navíc ZR1X absolvoval několik jízd v řadě, přičemž nikdy nedosáhl horšího času než 8,8 sekundy. Během nejlepší jízdy pak zrychlil stovku za pouhých 1,68 sekundy a dosáhl maximálního přetížení 1,75 g. To jsou čísla tak skvělá, že vedle nich hypersporty za desítky milionů vypadají jako podvod. ZR1X totiž startuje na 209 700 dolarech, tedy asi 4,36 milionu Kč, přesto je rychlejší než 20násobně dražší Bugatti Tourbillon, níže v tabulce můžete vidět víc. Na normální silnici pak pořád zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za 1,89 sekundy a čtvrtmíli urazí za 8,99 sekundy. To znovu bere slova z úst.
Všech výsledků bylo dosaženo s použitím standardní aerodynamické konfigurace ZR1X a s karbonovými koly, která lze koupit za příplatek. O bleskové rozjezdy se postaral systém Chevy Custom Launch Control, který umožňuje i běžným zákazníkům doladit výchozí otáčky motoru při ostrém startu a hodnoty řízeného prokluzu kol podle povrchu. Je to prostě všechno dostupné každému, stačí se... Vlastně ani ne moc plácnout přes kapsu, jakkoli 4,36 milionu Kč pochopitelně nemůže dát za auto každý. Co dodat? Král žije, ať žije král, tohle dnes opravdu nemá v celém automobilovém světě žádnou konkurenci.
Srovnání dynamiky Corvette ZR1X s hypersportovní konkurencí

Wow, víc k tomu nejde říct: Zdroj dat: Výrobci, Grafika: Autoforum.cz





Chevrolet Corvette ZR1X je jedním z králů sprintů mezi sériově vyráběnými auty, přesto není bůhvíjak drahý. Foto: Chevrolet
Zdroj: Chevrolet
Bleskovky
Novinář vzal své 22 let staré auto a ukázal, že pořád umí reálně dosáhnout spotřeby, o jaké se žádnému modernímu vozu nezdá
včera
Zbytečného hybridu nové Lamborghini nezbavíte, částí výfukového systému ho ale zbavit jde. A zní bez nich skvěle
17.2.2026
Královny garáží? Šéf Bugatti a Rimacu ukázal dva hypersporty s nájezdem přes 200 tisíc km, ježdění neříkají ne
16.2.2026
Nové na MotoForum.cz
- Ducati Formula 73: limitovaná edice Scrambleru včera 08:42
- Testy Moto2 v Jerezu: celkově 9. Salač 17.2.2026
- Nicolo Bulega vévodil superbikům 17.2.2026
- Testy SSP na Phillip Islandu - po dvou dnech Jaume Masia 17.2.2026
- Testy Moto2 v Jerezu: 11. Salač 16.2.2026
Nejnovější články
Takto se lidé dostanou z největší elektrické lodě světa, když přece jen začne hořet
před 10 hodinami
Ferrari popírá těžkosti automobilového průmyslu, zaměstnancům vyplatí výroční bonus přes 360 tisíc
před 11 hodinami
Novinář vzal své 22 let staré auto a ukázal, že pořád umí reálně dosáhnout spotřeby, o jaké se žádnému modernímu vozu nezdá
včera
Golf letos slaví významné jubileum, dokonce rovnou padesátku, Volkswagen po něm ale radši ani neštěkne
včera
Nový krok Číňy tlačí elektromobily a jejich výrobce ještě víc do kouta, čekejme další propad prodejů
včera
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 02.18. 21:49 - Spectral
- BMW Divize 02.18. 16:12 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 02.18. 15:31 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 02.17. 16:25 - abgx1
- Onboard videa 02.17. 15:00 - řidičBOB
- VZKAZY 02.17. 11:52 - řidičBOB
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 02.16. 18:50 - pavproch
- Pneu koutek 02.16. 15:16 - pavproch
