Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál

Byly to vozy s už podepsaným parte, nakonec se ale místo smrti dočkaly modernizace. Není až tak zásadní, ale co podstatného byste vylepšovali na vozech se šestiválci a osmiválci nabízených i s ručním řazením.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál

25.1.2024 | Petr Prokopec

Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál

/

Foto: Cadillac

Byly to vozy s už podepsaným parte, nakonec se ale místo smrti dočkaly modernizace. Není až tak zásadní, ale co podstatného byste vylepšovali na vozech se šestiválci a osmiválci nabízených i s ručním řazením.

Cadillac se stal první značkou, které koncern General Motors předurčil pouze elektrickou budoucnost. Na konec spalovacích aut mělo dojít do roku 2030, přičemž hybatelem veškerého dění se stal čínský trh. Americká automobilka totiž v Říši středu začala od roku 2017 prodávat víc aut než ve své domovině. S ohledem na tamní posun směrem k bateriovému pohonu pak nejspíš i předpokládala, že ten bude tamní vládou nařízen stejně, jako je tomu v Kalifornii nebo Evropě. Jenže Čína s žádným datem ani zákazem nepřišla, místo toho naopak spalovacím autům naplánovala jasnou budoucnost.

Čínské automobilky navíc začínají v čím dál větší míře expandovat mimo svoji domovinu, přičemž tak činí bez ohledu na pohon - klíčová je v jejich strategii cena, která je prakticky vždy výrazně nižší než u konkurence. Zavedené značky se tak chytají za hlavu a dochází k revizi původních plánů, zvláště pak s ohledem na loňské obchodní výsledky. Ty v případě Cadillacu mluví jasně, byť zatím můžeme posloužit jen americkými prodeji. Ty oproti roku 2022 narostly o necelých 10 procent na 147 214 aut, přičemž takřka třetinu (41 689 ks) má na kontě Escalade, tedy obří SUV zatím osazené jen spalovacím motorem.

Vozem, který si pak nejvíce polepšil oproti předloňskému roku, byl sedan CT5, jenž má na kontě 18 593 registrací, tedy o 17 procent více. Oproti tomu elektrický Lyriq zamířil jen k 9 154 lidem, o tahouna tedy opravdu nejde. A velmi pravděpodobně ani není šance, že by se v příštích šesti letech cokoli změnilo a bateriový pohon o několik parníků překonával ten elektrický. Vůbec by nás tak nepřekvapilo, kdyby vedení GM usilovně pracovalo na zcela nové strategii, která se bude týkat všech dceřiných značek, nejen Cadillacu.

My aktuálně zůstaneme u tohoto výrobce, konkrétně pak u stále žádanějšího CT5. Tento sedan debutoval v roce 2019, přičemž kromě standardního provedení automobilka představila také sportovnější variantu CT5-V. Osazen pak byl dvakrát přeplňovaným šestiválcem, jenž produkoval 365 koní. Ještě dále ovšem zašlo provedení CT5-V Blackwing, které se ukázalo o dvě léta později. Vrcholná verze totiž nafasovala 6,2litrový osmiválec, jemuž kompresor dopomáhal k 677 koním. Přenášet je navíc mohl i manuál.

Právě tyto varianty mají lví podíl na loňském úspěchu sedanu, pročež nakonec není až tak překvapivé, že se je Cadillac rozhodl omladit. Prakticky veškeré změny jsou ale vizuální, v rámci pohonného ústrojí se nepohnul ani šroubek. To ale ve finále asi nikomu vadit nebude, ostatně podstatné je hlavně to, že šestiválcové a osmiválcové motory tu s námi budou dál. Nově se přitom oba motory budou skrývat za upravenou čelní maskou, jenž se dle verze liší hlavně výpletem.

CT5-V dále vyfasoval nový design 19palcových litých kol, která jsou u varianty Blackwing kovaná. Osvěžena byla také paleta barev, zatímco do interiéru se nastěhoval obří 33palcový zaoblený displej, jehož součástí je digitální přístrojový štít a obrazovka multimédií. Jejich součástí je u osmiválcového modelu funkce Lap Analyzer, jenž vám umožňuje analýzu vašich kol a časů na okruhu. Systém navíc dokáže veškerá data umožňující vám zlepšení přenáší na head-up displej.

Novinek tedy ve finále není mnoho, kromě již zmíněného jde navíc jen o jisté posuny ve výbavě - třeba semi-autonomní systém Super Cruise je nyní součástí standardní výbavy. Spíše než o ně tu ale jde o náznak zcela odlišné strategie, než o jaké koncern GM ještě někdy v první půli loňského roku mluvil. Nyní je ale již zřejmé, že bez spalovacích motorů by Cadillacy zajímaly jen málokoho. A peníze stále ještě vládnou světu.


Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 1 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 01Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 2 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 02Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 3 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 03Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 4 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 04
Modernizovaný CT5-V se mimo jiné chlubí novou čelní maskou... Foto: Cadillac

Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 5 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 05Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 6 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 06Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 7 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 07Cadillac chtěl rychle skoncovat se spalovacími modely, po jejich úspěchu je radši vylepšil a prodává je dál - 8 - Cadillac CT5-V a CT5-V Blackwing 2024 prvni foto 08
...která má u verze Blackwing unikátní výplet. Zároveň jsou patrné i vzduchové kanálky přivádějící chladný vzduch k brzdám. Foto: Cadillac

Zdroj: Cadillac

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.