Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou

Escala je zatím koncept a výroba není jistá, ale zvenčí je produkčnímu autu velmi blízko. Je to „čtyřdveřové kupé” a pod kapotou má osmiválec.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou

19.8.2016 | Marek Bednář | 10 příspěvků

Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Escala je zatím koncept a výroba není jistá, ale zvenčí je produkčnímu autu velmi blízko. Je to „čtyřdveřové kupé” a pod kapotou má osmiválec.

Cadillac představil koncept luxusního "čtyřdveřového kupé" s názvem Escala. Není to překlep, nechybí nám tam "de", tohle auto se opravdu jmenuje Escala a se známým SUV Escalade nemá mnoho společného. Má ukazovat směr, kterým se design značky bude ubírat v blízké budoucnosti. Také možná předpovídá příchod auta luxusnějšího a většího než CT6.

S 535 cm délky je Escala o 15 cm delší než CT6 a má o 12 cm delší rozvor. Také to není sedan ani kupé, nýbrž čtyřdveřový liftback; berme ho jako variaci Cadillacu na Porsche Panamera nebo Audi A7. Na tahle auta by také jistě cílil produkční model, pokud tedy někdy něco takového vznikne. Vnější vzhled by ani nemusel být příliš upravován, tohle auto vypadá skoro jako že je připraveno jít zítra do výroby.

"Předně, Escala je prohlášení záměru pro příští iterace designového jazyku Cadillacu, a také pro technické koncepty vývoje budoucích modelů značky," uvedl Johan de Nysschen, prezident Cadillacu. "Za druhé, Escala signalizuje návrat značky na špičku prémiové třídy," pokračoval. Zní to krásně, ovšem je jasné, že se díváme na marketingová prohlášení, nezbytná při každém odhalení nového auta.

Na druhou stranu, Escala má skutečně co nabídnout. Chcete-li mít co říct v konkurenci Audi, BMW a Mercedesu, musíte zaprvé nabídnout pořádný motor. Pod kapotou Escaly debutuje očekávaný 4,2l osmiválec s přeplňováním turbodmychadly, o kterém se mluvilo už pro CT6, nebo alespoň nějakou jeho silnější verzi. Proporce auta nedávají moc pochybností o tom, kde bude umístěn a jaká kola bude pohánět, o výkonu ale zatím žádné zprávy nemáme.

Náznak budoucnosti designu Cadillaců je vidět zejména vepředu. Na příď je potřeba se chvíli dívat, než člověka napadne, že to je Cadillac - tedy, bylo by to tak, kdyby na masce chladiče nebylo logo Cadillacu. Ani ono ale není nějak příliš prominentní, nic na způsob gigantické hvězdy Mercedesu. Vzadu je vidět současný designový jazyk značky Cadillac o něco víc, zejména ve světlech, která ale také jsou trochu modernizována - všimněte si vodorovného segmentu pod spoilerem.

Kabina se snaží kombinovat orientaci na řidiče a přípravu pro jízdu s osobním šoférem, tj. že majitel bude sedět vpravo vzadu. Prostor řidiče definují tři OLED obrazovky, na kterých se dozví všechno potřebné k jízdě. Podobně minimalistický je i volant, který skoro připomíná volanty z aut čtyřicet, padesát let starých. Vzadu vidíme jen dvě sedačky, orientace na pohodlí je tu maximální, a tři výsuvné displeje; jestli je možné je zcela vyjmout jako tablety, nevíme, ale nepředpokládáme to. Dva jsou v hlavových opěrkách předních sedadel a třetí je v loketní opěrce uprostřed.

Zavazadelník vypadá docela prostorně, ale i přes fakt, že se díváme na liftback, na praktičnost důraz kladen nebyl - všimněte si, že zadní čelo zůstává na místě a kufry tak musí být dovnitř spuštěny shora. Zrovna tohle je něco, co by se do série nejspíš nedostalo. Stejně tak asi nejsou moc reálné chybějící B-sloupky, i když elegance má tohle řešení na rozdávání.

Jestli ale bude Escala ve výrobě a jaké dostane jméno, zatím není známo. Hovořilo se o něčem jako CT8 či CT9. Přiznejme si, že Escala, ač to prý znamená španělsky "míra" nebo "měřítko" a zdůrazňuje to fakt, že se díváme na větší a lepší CT6, není úplně ideální, máte-li v nabídce velké SUV Escalade. "V závislosti na vývoji trhu velkých luxusních sedanů je Escala potenciální přídavek do našeho produktového plánu," řekl de Nysschen, takže naděje tu je.


Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 1 - cadillac escala concept prvni 01Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 2 - cadillac escala concept prvni 02Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 3 - cadillac escala concept prvni 03Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 4 - cadillac escala concept prvni 04Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 5 - cadillac escala concept prvni 05Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 6 - cadillac escala concept prvni 06Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 7 - cadillac escala concept prvni 07Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 8 - cadillac escala concept prvni 08Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 9 - cadillac escala concept prvni 09Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 10 - cadillac escala concept prvni 10Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 11 - cadillac escala concept prvni 11Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 12 - cadillac escala concept prvni 12Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 13 - cadillac escala concept prvni 12aCadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 14 - cadillac escala concept prvni 13Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 15 - cadillac escala concept prvni 14Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 16 - cadillac escala concept prvni 15Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 17 - cadillac escala concept prvni 16Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 18 - cadillac escala concept prvni 17Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 19 - cadillac escala concept prvni 18Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 20 - cadillac escala concept prvni 19Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 21 - cadillac escala concept prvni 20Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 22 - cadillac escala concept prvni 21Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 23 - cadillac escala concept prvni 22Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 24 - cadillac escala concept prvni 23Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 25 - cadillac escala concept prvni 24Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 26 - cadillac escala concept prvni 25Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 27 - cadillac escala concept prvni 26
Cadillac Escala by mohl předpovídat novou vlajkovou loď

Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 28 - cadillac escala concept zive 03Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 29 - cadillac escala concept zive 05Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 30 - cadillac escala concept zive 07Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 31 - cadillac escala concept zive 08Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 32 - cadillac escala concept zive 11Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 33 - cadillac escala concept zive 16Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 34 - cadillac escala concept zive 18Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 35 - cadillac escala concept zive 25Cadillac Escala není překlep, ale americká Panamera s V8 pod kapotou - 36 - cadillac escala concept zive 27
Živé představení proběhlo v Kalifornii

Živé foto: Motor1

Marek Bednář

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše