Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování

Elektrická auta jsou prezentována jako spása planety a pokud někomu tyto snahy nic neříkají, hovoří se o nich jako o provozně levnějších. To první bylo přehnané vždy, to druhé padá nyní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování

19.1.2020 | Petr Miler

Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování

/

Foto: Ionity

Elektrická auta jsou prezentována jako spása planety a pokud někomu tyto snahy nic neříkají, hovoří se o nich jako o provozně levnějších. To první bylo přehnané vždy, to druhé padá nyní.

Přes týden jsme vám ukazovali, jak velká lež jsou slova o ohledech elektromobilů k přírodě. Zvlášť v ČR platí, že výrobu každé kWh elektrické energie provází tak vysoké emise CO2, že pohánět vůz spalovacím motorem přímo v autě vychází ve většině případů lépe. Toto bylo pravdou vždy a nová fakta pouze nastavila staré realitě nové zrcadlo. Pak je tu ale ještě jiná přednost elektrických aut, o které se též nemluví ve všech souvislostech.

Jde o provozní náklady, tedy zjednodušeně řečeno výdaje za palivo. Ty jsou dnes u elektrických aut skutečně nižší, není to ale tím, že by bylo možné vyrábět elektřinu dramaticky efektivněji než těžit, rafinovat a transportovat ropu. Je to jednak tím, že se mnozí pokouší tlačit na rozvoj elektrických aut a dobíjecích sítí, což posílá cenu dolů (viz například dobíjení u Superchargerů Tesly, které bylo po léta zdarma) a především pak rozdílným zdaněním. To druhé jednoho dne padne, to první padá už nyní.

Ani Tesla si nějaký ten pátek nemůže dovolit dobíjení aut subvencovat, a tak jej většině nových zákazníků jednoduše prodává. A do poněkud komerčnějších vod pak doplula i bárka jménem Ionity, zřejmě nejpropracovanější alternativní síť dobíjecích stanic v Evropě vlastněná automobilovými koncerny BMW, Daimler, Ford a Volkswagen. U té bylo dosud možné 8 Eur (asi 201 Kč) dobít auto bez ohledu na to, kolik energie jste načerpali, což pochopitelně neodpovídalo ceně elektřiny. Nově tak Ionity účtuje za každou kWh, například v sousedním Německu je to 0,79 Eur za kWh.

To znamená, že pokud si dobijete např. Nissan Leaf e+ s jeho 62 kWh akumulátorem, zaplatíte okolo 52 Eur (protože ho na jednu stranu nenabijete plný, na tu druhou nebudete nabíjet se 100% účinností). To je asi 1 307 Kč, což na plnou nádrž pořád nezní špatně, tahle nádrž ale není moc velká.

Budeme-li kalkulovat 40 % účinností naftového motoru, pak se v každém litru paliva skrývá ekvivalent cca 4,6 kWh elektrické energie. Nebudeme zde pro zjednodušení (a zvýhodnění elektrických aut, ať nám nikdo neříká, že jdeme proti nim) kalkulovat ani s nedokonalou efektivitou dobíjení, ani s nedokonalou efektivitou přeměny elektrické energie na pohybovou a budeme počítat jen oněch 62 kW. Pak plně nabité akumulátory Leafu odpovídají 13,5 litrům nafty. A naopak 50litrová nádrž nafty odpovídá 230kWh akumulátorům.

Na tom je mj. vidět, jak moc mají akumulátory elektrických aut malou kapacitu a jak dalece jsou vzdáleny dnešním obyčejným autům, ale to dnes nechme stranou, držme se jen ceny. Ta mj. znamená, že ekvivalent litru nafty nyní stojí u Ionity výrazně více než nafta sama (přesně 2,87 Eur, tedy asi 72 Kč. A to zohledňujeme relativně nízkou efektivitu spalovacího motoru, bez ní je v každém litru nafty cca 11,6 kWh energie.

To zní až hrozivě, je ale třeba říci, že cena u Ionity je uměle nadsazená kvůli tomu, aby auta jako Nissany (nebo Tesly) síť používaly co nejméně. Pokud máte auto některé ze zúčastněných automobilek, vyjde vás 1 kWh na cca 0,35 Eur, ale ani to z elektromobilů provozně lacinou alternativu nedělá - ekvivalent litru nafty stojí v takovém případě 1,27 Eur, tedy asi 32 Kč.

Ptáte se, jak je na tom Tesla? Ta v Německu účtuje 0,33 Eur za kWh, znovu se tedy cenou „paliva” blíží dnešním naftovým autům. A to je v momentě, kdy jsou nafta či benzin drasticky zdaněné (jejich skutečná cena je o něco více než třetinová) a elektřina nikoli. Jinými slovy - už teď může vyjít dobíjení dráž než tankování, a to za daňově nesrovnatelné situace. Jakmile politikům dojde, že musí motoristům zdanit i elektřinu, budeme na tom ještě hůře než dnes, i když zvolíme to nejlevnější dobíjení na trhu.


Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování - 1 - Ionity dobijeci stanice Evropa cena 2020 01Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování - 2 - Ionity dobijeci stanice Evropa cena 2020 02Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování - 3 - Ionity dobijeci stanice Evropa cena 2020 03
Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování - 4 - Ionity dobijeci stanice Evropa cena 2020 04Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování - 5 - Ionity dobijeci stanice Evropa cena 2020 05Časy levného dobíjení elektromobilů v EU končí, už teď může vyjít dráž než tankování - 6 - Ionity dobijeci stanice Evropa cena 2020 06
Síť dobíjecích stanic Ionity zásadně zdražila cenu za jedno nabití auta. Už teď tak může dobití stát podstatně více než ekvivalentní dotankování, a to v momentě, kdy daňové zatížení elektřiny je vedle benzinu a nafty prakticky nulové

Zdroj: Ionity

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.