Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží

Využití Caterhamu Seven je už z podstaty velmi omezené, nejvíce hodí na okruh. Model Supersport to vše posunuje ještě dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží

12.4.2011 | Mirek Brokeš | Přidat příspěvek

Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Využití Caterhamu Seven je už z podstaty velmi omezené, nejvíce hodí na okruh. Model Supersport to vše posunuje ještě dál.

Caterham z pozice výrobce aut s vyhraněně sportovním charakterem výrazně podporuje motorsport a organizuje celou řadu značkových pohárů. Jejich spektrum je opravdu široké. Pro úplné novice je k dispozici Academy, kde je každý rok 27 zájemců uvedeno do tajů okruhových závodů, přičemž jim Caterham poskytuje veškerý servis. Jezdí se na zcela sériových autech, dokonce pneu i jsou normální. Postoupit lze do jednoho z pohárů Roadsport, kategorie B se opět jezdí sériovými vozy, jen už obutými do semislickových pneumatik, kategorie A už je oproštěna od světel apod a auta mají podvozky vylepšeny o závodní tlumiče Bilstein. Zde už to začíná být seriózní závodění.

V poháru Supersport jsou pak auta „odstrojena” od všech nepotřebných záležitostí a už se začíná hrát na týmy. Všechny zatím zmíněné série si vystačí s motorem o objemu 1,6 l a výkonu 125 k. Poslední pohár, kde se jezdí s modely Seven, se jmenuje Superlight R300 a zde už se jezdí se speciálně pro okruh upravenými vozy s motory o výkonu 175 k. Rozdíl v čase na jedno kolo okruhu Snetterton mezi autem z poháru Academy a posledně zmíněným je 1:26 oproti 1:17, tedy 9 sekund.

Tzv. okruhové dny, neboli jízdy veřejnosti, jsou ve Velké Británii velmi populární a zájem o auta vyladěná právě pro takový způsob využití je docela vysoký. Dokladem budiž i výroba Arielu Atom či novinky BAC Mono. Zatímco u BAC a Ariel museli svá auta vyvíjet, Caterhamu stačí kouknout doma na dvorek a ukázat prstem. Volba tentokráte padla na vůz serie Supersport.

Do prodeje se tak dostává auto, které bylo primárně vyladěno pro značkový pohár a až dodatečně dovybaveno patřičným příslušenstvím. Podvozek zůstal nezměněn, stále se chlubí přitvrzenými pružinami a závodními, plně nastavitelnými tlumiči Bilstein a tužšími stabilizátory. Na 13" kolech jsou obuty semislicky Avon CR500. Také interiér zůstal spartánský. Kompozitová sedadla s čtyřbodovými pásy sice mnoho komfortu nenabídnou, zato pořádně podrží v zatáčkách.

Pod kapotou se nachází motor Ford Sigma o objemu 1,6 l a mazimálním výkonu 140 k, který je vybaven odlehčeným setrvačníkem. Na něj navazuje pětistupňová převodovka s převody vyladěnými pro maximální zrychlení. Přes diferenciál s omzezenou svorností jsou pak poháněna zadní kola. Jen 520 kilo vážící vůz zrychlí z 0 na 96 km/h za 4,9 sekundy a doškrábe se až na 193 km/h. To už je v kabině asi docela slušný fičák.

Nevíme, jestli bude k dispozici i verze s volantem na té správně straně, ale ve Velké Británii si Caterham Seven Supersports můžete plně smontovaný koupit za 22 995 liber. Stavebnice pak přijde na 19 995 GPB.


Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží - 1 - Caterham-Supersport 2011 1Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží - 2 - Caterham-Supersport 2011 2Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží - 3 - Caterham-Supersport 2011 3Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží - 4 - Caterham-Supersport 2011 4Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží - 5 - Caterham-Supersport 2011 5Caterham Seven Supersport: okruhový kolibřík vyráží - 6 - Caterham-Supersport 2011 6
Caterham Seven Supersport 2011

Mirek Brokeš

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.