Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů

Některé země nejsou ochotny čekat na to, až se elektrická auta přirozeně rozšíří a tlačí na jejich rozmach stůj co stůj. Nizozemsko je jedním z extrémních případů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů

23.12.2019 | Mirek Mazal

Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Některé země nejsou ochotny čekat na to, až se elektrická auta přirozeně rozšíří a tlačí na jejich rozmach stůj co stůj. Nizozemsko je jedním z extrémních případů.

Před sedmi měsíci Škoda strhla plachtu z přepracovaného Superbu. Mladoboleslavská značka přidala do nabídky mimo jiné plug-in hybridní pohonnou jednotku, s níž se snáz uplatní na trzích protěžujících modely s papírově nízkými emisemi CO2. Jednou z takových je Nizozemsko a právě tam nás zaujalo, co stojí inovovaný Superb nikoli v hybridním, ale úplně základním provedení.

V zemi tulipánů faceliftovaná verze teprve vstupuje do prodeje a zájemci za ní od ledna 2020 zaplatí nejméně 38 590 Eur, to v případě verze 1,5 TSI Greentech ACT Business. Snad nyní předem neochutnáváte kapra, aby vám nezaskočila kost - základní Superb v Nizozemsku skutečně stojí skoro 1 milion Kč jako liftback, kombi vyjde o 1 tisíc Eur (25 900 Kč) víc a přes milionovou hranici už se bezpečně přehoupne.

Nejnižší výbavový stupeň se základním motorem tak v Nizozemsku vychází na stejné peníze, jako v České republice vrcholné varianty Laurin & Klement či Sportline s nejvýkonnějším motorem 2,0 TDI. Mezinárodní nepoměr cen ovšem není dán tím, že by se v Nizozemsku měli tak dobře (třebaže špatně se tam jistě nemají), ale umělým tlakem nizozemské vlády na zavádění elektromobilů.

Nizozemská politická scéna je posedlá nízkoemisním provozem, proto se snaží uživatele donutit kupovat alternativní automobily. Navzdory přirozeně omezenému zájmu lidí byly nastaveny vysoké daně při pořízení nového vozidla se spalovacím motorem. Způsob výpočtu plateb za vypouštěné emise CO2 přináší konzervativním motoristům problémy se zajištěním dostatečného obnosu financí, protože se těžko šetří i na základní modely jakéhokoli vozu, natož pak Superbu.

Systém je nastaven tak, že při koupi benzínového či naftového vozidla se platí vysoké pokuty navíc. Elektromobily jsou osvobozeny od těchto starostí, druhotné emise z výroby elektřiny nikdo neřeší a raději se pozornost upíná například k vznětovému Superbu. Za turbodiesel s emisemi nad 65 g/km se platí vždy a každý gram CO2 navíc vychází zhruba na 87 Eur (2 250 Kč) doplatku. Ceny naftových i benzinových aut rostou před očima o statisícové částky, a tak není těžké chápat rostoucí prodeje elektrické a hybridní techniky. Chudší občané jinou volbu nemají, proto stále častěji volí ojetá auta, která dodatečným zdaněním podruhé zatížená nejsou.

Prostředí nizozemského automobilového trhu tak diskriminuje konvenční pohonné jednotky. Peníze navíc z povinných poplatků se pak přelévají do štědrých dotací na elektrická auta, jejichž skutečnou škodlivost během výroby i likvidace autority ignorují. Nemáme nic proti elektromobilům, jsme ale přesvědčeni, že na trhu se musí prosadit samy v momentě, kdy budou dostatečně výrobně i provozně efektivní, kdy budou konkurenceschopné. Uměle zdražit žádanější auta proto, aby ta méně žádaná mohla prosperovat, podle nás není rozumné řešení.


Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 1 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 01Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 2 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 02Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 3 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 03Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 4 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 04Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 5 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 05Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 6 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 06Cena základního Superbu v Nizozemsku ukazuje, k čemu vede tlak na rozšíření elektromobilů - 7 - Skoda Superb v zakladu Nizozemsko foto 07
Nejlevnější Superb v základní výbavě stojí Nizozemce 1 milion korun jen proto, že se skrze něj a podobné vozy financuje rozmach elektormobilů

Zdroj: Autoweek.nl

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše