Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy

S českými autoservisy je to někdy kříž, audit se ale pokusil najít ty nejlepší. Výsledky mohou být překvapením zejména pro pražské zákazníky české značky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy

16.2.2019 | Mirek Mazal

Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy

/

S českými autoservisy je to někdy kříž, audit se ale pokusil najít ty nejlepší. Výsledky mohou být překvapením zejména pro pražské zákazníky české značky.

Společnost Cebia analyzující český automobilový trh z nejrůznějších úhlů pohledu premiérově vydala hodnocení fungování českých autoservisů nazvaný jednoduše Audit servisů. Data pro hodnocení sbírá už od října 2017, od kdy monitoruje fungování jednotlivých servisních center. Činí tak potají a bez předchozího ohlášení, aby servis nikdy netušil, že je místo běžného zákazníka konfrontován s pověřeným auditorem.

Posuzována je řada parametrů, do konečného hodnocení úrovně autoservisu se započítávají i faktory jako celkový přístup k zákazníkovi, vyplnění zakázkového listu se správným rozsahem výrobcem předepsaných úkonů, sleduje se reálné splnění předepsaných postupů, způsob vyúčtování, provedení kontroly funkčních prvků vozidla a následné zajištění testovací jízdy. Výsledný verdikt ovlivňuje i detail v podobě umytí automobilu před vrácením zákazníkovi. Kontrolní zakázky jsou posouzeny prostřednictvím asi 20 kritérií a finální klasifikace odpovídá od 0 do 100 % splněných požadavků.

Opakované nedostatky se nejčastěji týkají nekompletních zakázkových listů, běžným způsobem se stává převzetí auta přímo od stolu přijímacího technika, servisní zaměstnanci nepředkládají vyměněné díly, nevyplňují elektronické servisní knížky a bohužel po sobě v autech nechávají nepořádek. Dojmy nevznikají nárazově, ale daným pravidlem Auditu servisů je opakování kontroly. Průzkumníci zvolené pracoviště navštíví průměrně 3x za jeden rok.

I když veřejnost je s výsledky konfrontována až nyní, samy dotčené servisy byly se zjištěnými nedostatky konfrontovány průběžně. Zjištěných nedostatků je obecně řada, kvitovat ale lze, že následné prověrky obvykle nedopadají hůře proti předcházející kontrole, kvalita služeb se tedy zlepšuje. Mezi prvními a posledními návštěvami ve sledované množině servisů eviduje dozorčí firma téměř 30% zlepšení úrovně. Cebia konstatuje, že vedoucí servisů obvykle respektují odhalené chyby a zavádí nápravná opatření.

Podle dostupných materiálů se - pro mnohé jistě překvapivě - nejlépe předvedly autorizované servisy Škoda, které dosáhly na celkové hodnocení 97 %. Za tuzemskou automobilkou se umístil Volkswagen (96 %), Peugeot (95 %), Citroen (92 %) a Ford (89 %) - všechny tzv. prémiové značky, které by měly mj. oslňovat kvalitou služeb, jsou na tom hůře.

Geograficky jsou nejlepší servisy v Praze (98 %) a v Jihočeském kraji (98 %). Naopak nevyplatí se jezdit do Ústeckého (85 %) a Olomouckého kraje (87 %). „Zákazníci oceňují přínos služby především v preventivní oblasti. Získávají jistotu, že servisy, kam směřují svá vozidla, jsou pod průběžným dohledem a úroveň služeb je na velmi vysoké úrovni,“ říká Martin Pajer z pozice ředitele společnosti Cebia.

Pro další rok se plánuje rozšíření služby o audity provedených oprav po pojistných událostech. Inspektoři se také podívají do neznačkových servisů, protože jejich množství roste. Odborný dohled se chce v budoucnu věnovat také laboratorním testům oleje, které odhalí neprofesionální výměny, nebo pančované náplně.


Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 1 - Hodnoceni urovne autoservisu 01Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 2 - Hodnoceni urovne autoservisu 02Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 3 - Hodnoceni urovne autoservisu 03Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 4 - Hodnoceni urovne autoservisu 04Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 5 - Hodnoceni urovne autoservisu 05Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 6 - Hodnoceni urovne autoservisu 06Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 7 - Hodnoceni urovne autoservisu 07Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 8 - Hodnoceni urovne autoservisu 08Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 9 - Hodnoceni urovne autoservisu 09Český audit ukázal, kde a u jakých značek hledat nejkvalitněji fungující autoservisy - 10 - Hodnoceni urovne autoservisu 10
Ne všude se pracovníci autoservisu snaží dodržovat jasně dané postupy, nejlepší servisy má Škoda a Volkswagen v Praze a Jihočeském kraji

Zdroj: Cebia

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše