Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně

Podvodníci vyráběli plagiáty olejů značek Shell, Mobil, Castrol, Total, BP, Liqui Moly či Elf. Ten následně prodávali za nižší ceny než originál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně

8.1.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podvodníci vyráběli plagiáty olejů značek Shell, Mobil, Castrol, Total, BP, Liqui Moly či Elf. Ten následně prodávali za nižší ceny než originál.

O tom, že zboží známých značek nemusí být vždy pravé, slyšel snad každý z nás. Více či méně povedené plagiáty produktů zejména oděvních značek leckdo poznal i osobně a tyto praktiky se nevyhýbají ani luxusním doplňkům, taková falešná kabelka Luis Vuitton Šárky Grossové vstoupila do dějin. A pochopitelně měli jsme tu i aféru s falešným alkoholem a málokomu uniky podvody s ředěním pohonných hmot. Ale napadlo vás, že pravý nemusí být ani motorový olej, který si kupujete?

Ruská policie totiž na sklonku prosince odhalila případ opravdu masivního pančování motorových olejů. Už z přiložených fotografií pochopíte, že ač schován ve zpustošených prostorách měl organizovaný gang k dispozici dobré vybavení, které umožňovalo padělat značkové oleje ve velkém - v rozličných baleních a libovolných množstvích. A zdání tady nebude klamat - gang si takto měl přijít na 12 miliard rublů (cca 4,01 miliardy korun) ročně. Předpokládáme, že šlo o obrat, pakliže by to byl zisk, jednalo by se o vskutku mimořádně výnosný „byznys”.

Celému zátahu předcházelo dlouhodobé vyšetřování, v jehož důsledku policisté kontrolovali veškeré sklady a výrobce v Moskvě a moskevském regionu. V polorozpadlých halách pak bylo objeveno „70 tun falešného oleje zabaleného ve více než 80 000 kanystrech připravených k prodeji“. Mimo to policisté zajistili také celou řadu etiket firem, mezi něž patří Shell, Mobil, Castrol, Total, BP, Liqui Moly či Elf. To všechno si podvodníci sami vyráběli.

Aby toho nebylo málo, dotyční zašli ve své drzosti tak daleko, že vytvářeli i falešné verze olejů certifikovaných značkami Ford, Mazda a Toyota. Ty byly stejně jako zbytek „produkce“ nabízeny za mnohem nižší cenu než originální zboží, logicky však zároveň nedosahovaly standardů daných firmami, jejichž nálepky se skvěly na kanystrech. Takový stav pak samozřejmě může způsobit škody na motorech, které takové oleje budou používat.

Mimo olejů policie v souvislosti s pančováním olejů zadržela na místě pět osob. Šestá pak byla zatčena na moskevském letišti Šeremeťevo, když se snažila „pláchnout“ do Číny s velkou sumou peněz. Tím nám dostupné informace končí, více než slova vám ovšem poví obrazová dokumentace. Zatím nemáme informace o tom, kde všude mohl pančovaný olej skončit, i kdyby se ale jednalo jen o ruský trh, nikde není psáno, že tento gang musel být jediný na světě. Jak vidno, podvádět se dá opravdu se vším...


Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 1 - Pancovani oleje Rusko lepsi 01Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 2 - Pancovani oleje Rusko lepsi 02Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 3 - Pancovani oleje Rusko lepsi 03Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 4 - Pancovani oleje Rusko lepsi 04Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 5 - Pancovani oleje Rusko lepsi 05Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 6 - Pancovani oleje Rusko lepsi 06Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 7 - Pancovani oleje Rusko lepsi 07Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 8 - Pancovani oleje Rusko lepsi 08Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 9 - Pancovani oleje Rusko lepsi 09Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 10 - Pancovani oleje Rusko lepsi 10Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 11 - Pancovani oleje Rusko lepsi 11Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 12 - Pancovani oleje Rusko lepsi 12Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 13 - Pancovani oleje Rusko lepsi 13Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 14 - Pancovani oleje Rusko lepsi 14Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 15 - Pancovani oleje Rusko lepsi 15Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 16 - Pancovani oleje Rusko lepsi 16Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 17 - Pancovani oleje Rusko lepsi 17Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 18 - Pancovani oleje Rusko lepsi 18Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 19 - Pancovani oleje Rusko lepsi 19Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 20 - Pancovani oleje Rusko lepsi 20Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 21 - Pancovani oleje Rusko lepsi 21Pozor na falešné oleje. Podívejte se do pančovací dílny, měla obrat 4 miliardy ročně - 22 - Pancovani oleje Rusko lepsi 22
Ruská policie odhalila opravdu masivní pančování oleje, jenž mělo organizovanému gangu vynášet čtyři miliardy korun ročně

Zdroj: Lubes and Greases přes Worldcarfans

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše