Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie

Během letecké show byl poprvé odhalen prazvláštní létající objekt s rudou hvězdou na boku. Číňané mu říkají vrtulník, více než ten ale připomíná kosmické plavidlo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie

20.10.2019 | Mirek Mazal

Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Během letecké show byl poprvé odhalen prazvláštní létající objekt s rudou hvězdou na boku. Číňané mu říkají vrtulník, více než ten ale připomíná kosmické plavidlo.

Armáda Čínské lidové republiky mohutně zbrojí. Stabilně rostoucí ekonomika jde ruku v ruce se zvyšováním ambicí Číny, která v poslední době odhalila spoustu nových zbraní. Nejnovější přírůstek vypadá opravdu zvláštně, snad jako z jiné galaxie.

Nová zbraň největší ozbrojené složky celé planety se jmenuje Super Great White Shark (Super velký bílý žralok) a připomíná vědeckofantastickou filmovou tvorbu z 50. let 20. století. Letoun by mohl hrát ve starém sci-fi, přitom Čína tvrdí, že její „ozbrojený vrtulník“ byl navržen k nasazení do „budoucího bojiště plného digitálních informací“.

Obrázky prototypu připomínají křížence starších vrtulníků zahraničních vojsk. Asijský žralok převzal některé prvky z amerického bitevníku Hughes AH-64 Apache, části pochází z helikoptéry Sikorsky CH-53 Sea Stallion, inspirací byly i ruské vrtulové stroje Kamov Ka-52 anebo Mil Mi-26. Pevné křídlo přechází v trup jako u neviditelného bombardéru Northrop B-2 Spirit z USA.

Kulatý letoun s rudou hvězdou má na délku 7,6 metru, do výšky měří tři metry a paluba pojme dva vojáky. Schematické výkresy odtajňují detailní skladbu bojové novinky, vidíme plášťové kryty rotorů i motorů, které by pravděpodobně mohly znesnadnit detekce radarů citlivých na ostré hrany. Uprostřed technického zázemí je kabina s výhledem ven.

Prototyp byl poprvé veřejně odhalen minulý týden na výstavě čínských helikoptér v Tchien-ťinu. Návštěvníci viděli pouze statickou ukázku, jakmile ale nastane okamžik odlepení od země, nebude to úplně první podivný vrtulník inspirovaný létajícími talíři z vesmíru.

Už v 50. letech 20. století vyvinula kanadská společnost A.V. Roe (Avro) zařízení připomínající UFO. Tajný letoun diskového tvaru s kolmým startem a přistáním neprošel zkušební prověrkou americké armády. Cviční piloti měli výhrady k nestabilnímu letu už metr nad zemí. Dosažitelné tempo bylo tehdy jen 56 km/h, tedy méně než tehdejší rychlostní limit osobních aut pro jízdu ve městě.

Vývoj technologií urazil dlouhou cestu, bylo by bláhové srovnávat bojový talíř Avro Canada VZ-9-AV Avrocar z roku 1961 a dnešní Super Great White Shark. Čína se dostala do čela vývoje bojového vybavení, nechme se překvapit, co nám kříženec... lidské a marťanské techniky ještě předvede.


Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 1 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 01Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 2 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 02Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 3 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 03Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 4 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 04Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 5 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 05
Číňané chtějí své zájmy střežit i pomocí prazvláštního letounu Super Great White Shark, je to prý vrtulník

Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 6 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 06Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 7 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 07Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 8 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 08Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 9 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 09Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 10 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 10Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 11 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 11Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 12 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 12Číňané ukázali nový armádní vrtulník, vypadá jako z jiné galaxie - 13 - Super Great White Shark z Ciny foto prvni 13
Létající talíř připomíná UFO, a také kanadský pokus Avro VZ-9-AV z 50. let

Zdroj: CNN, DarkSecretTV@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše