Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí

Čínské automobilky už mnohokrát dokázaly zaujmout zajímavě střiženými modely za zajímavé ceny, všem jim ale nyní hodlá vypálit rybník neobvyklý konkurent - výrobce alkoholu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí

3.9.2020 | Petr Prokopec

Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí

/

Foto: Cowin

Čínské automobilky už mnohokrát dokázaly zaujmout zajímavě střiženými modely za zajímavé ceny, všem jim ale nyní hodlá vypálit rybník neobvyklý konkurent - výrobce alkoholu.

Některé automobilové příběhy by nejspíše nevymysleli ani hollywoodští scénáristé s tou nejbujnější fantazií. Jeden takový je spojen se značkou Cowin, o které jste dosud možná vůbec neslyšeli, tedy alespoň ne v souvislosti s auty. Založena byla již před pěti lety konglomerátem Chery, přičemž dle původního plánu měla oslovit klientelu s nejnižšími příjmy. Ovšem po čase se mateřská společnost rozhodla, že od výroby co nejlevnějších vozů upustí, aby vylepšila image Cowinu. Jelikož však poptávka po laciných vozech v Číně byla a pořád je nemalá, Chery se rozhodlo, že zkusí sedět na dvou židlích.

Tato strategie ale nefungovala. Kontrolní podíl ve značce Cowin byl proto v roce 2018, tedy pouhé čtyři roky po založení, prodán společnosti Wuliangye Group. Ta se přitom pokoušela vstoupit do světa aut již v roce 2003, načež o tři léta později investovala do automobilky Brilliance a začala spolupracovat na výrobě pohonných jednotek. Její primární aktivita však leží naprosto jinde a se světem aut se vlastně až tak moc neslučuje - jde o firmu zabývající se výrobou a prodejem alkoholu.

V případě výroby aut je tedy Wuliangye naprostým začátečníkem, proto vlastně nepřekvapí, že se rozhodl jít ve stopách vyšlapaných Chery a osadit auta s jeho starší technikou novým kabátem a logem. Za základ si dohodě s Chery vzal jeho starší SUV Tiggo 4, jenž bylo přepracováno na zcela nový model Showjet. Nezůstalo ovšem jen u přejmenování, vůz se dočkal také nových světel, odlišné čelní masky či přepracovaných nárazníků a zadního sloupku. Koncové lampy pak propojil LED proužek.

Péče se dočkala i kabina, do níž se nastěhoval nový dvouramenný volant, 10,25palcový dotykový displej nebo bezdrátové dobíjení mobilních telefonů. Další změny jsou spojené s výdechy klimatizace, středovým tunelem či dveřními panely. Jinými slovy nezůstal kámen na kameni, což dokládá i pohled na inovovaný přístrojový štít.

Pod přední kapotou vozu si našel místo motor 1,5 DVVT (Dual Variable Valve Timing) s atmosférickým plněním, výkonem 85 kW (116 koní) a točivým momentem 143 Nm. Na přední kola je pak posílán přes manuální převodovku nebo CVT. Akceleraci na stovku Číňané tradičně neuvádí, maximální rychlost ale činí 185 km/h.

Jde tedy o sympaticky vyhlížející vůz s přijatelnou technikou, který je tradičně velmi slušně vybavený. Věci jako klimatizaci, elektrickou či multimediální výbavu v základu snad ani nemusíme zmiňovat, tady si ale našly místo i prvky jako bezdrátové dobíjení mobilů, parkovací kamera nebo střešní okno. Přesto jsou ceny tohoto vozu velmi lidové.

Showjet vstoupil do prodeje se základní cenou 58 900 yuanů, v přepočtu asi 192 tisíc Kč. A i když se podíváme na vrchol ceníku na absolutně nejvíce vybavenou verzi s automatem, skončíme u cifry 89 900 yuanů, tedy asi 293 tisíc Kč. V Evropě vám něco podobného nikdo nenabídne, tedy alespoň prozatím. Číňané by se brzy rádi prosadili s podobnými auty i zde.


Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 1 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 01Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 2 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 02Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 3 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 03Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 4 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 04Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 5 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 05Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 6 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 06Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 7 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 07Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 8 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 08Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 9 - Cowin Showjet 2020 prodej cena 09
Nové čínské SUV Cowin Showjet nevypadá vůbec nezajímavě, zvlášť při svých cenách. Foto: Cowin

Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 10 - Cowin Showjet 2019 prvni foto 06Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 11 - Cowin Showjet 2019 prvni foto 07Číňané začali prodávat vybavené SUV za 192 tisíc Kč, má pozoruhodné pozadí - 12 - Cowin Showjet 2019 prvni foto 08
Jde o přepracované Chery Tiggo 4, právě díky tomu je levným a přitom slušně vyhlížejícím strojem s už ověřenou technikou. Foto: Chery

Zdroj: Cowin

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.