Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus

Kde se tohle auto vzalo, provází řada tajemství daná už snahou o minimalizaci bezpečnostních rizik. Když se ale na vůz podíváte, nevidíte siluetu Aurusu Senat se spoustou totožných detailů?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus

16.11.2023 | Petr Miler

Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus

/

Foto: Aurus

Kde se tohle auto vzalo, provází řada tajemství daná už snahou o minimalizaci bezpečnostních rizik. Když se ale na vůz podíváte, nevidíte siluetu Aurusu Senat se spoustou totožných detailů?

I vysoce postavení politici většiny zemí si musí vystačit „jen” s luxusními verzemi běžně dostupných aut. Česká republika není výjimkou, málokdo tu může pomýšlet na něco víc než špičkové verze Škody Superb nebo vozy jako BMW řady 7. Ani pancéřovaná provedení nejsou v těchto sférách zdaleka běžná, to už musíte být německým kancléřem nebo britským premiérem, abyste dostali něco jako Audi A8 Security nebo obrněný Jaguar. Pak jsou tu ale hlavy největších světových mocností se svými na míru postavenými pevnostmi na kolech.

Proslulou Bestii amerického prezidenta asi nemusíme připomínat, dobře známý je už také Aurus Senat prezidenta Ruska. Čína v tomto ohledu nesmí zůstávat pozadu, a tak hlavy největší asijské mocnosti už odpradávna disponují speciálními limuzínami domácí výroby. A aktuální čínský prezident Si Ťin-pching nedávno vyfasoval zbrusu nové Hongqi N701, které může vizuálně připomínat některé vozy značky určené širší veřejnosti, ve skutečnosti jde ale o zcela specifickou stavbu.

Kde se tohle auto vzalo, nikdo s jistotou neví. S ohledem na bezpečnost prezidenta nejsou známé žádné oficiální technické informace a ani jiné specifikace, hovoří se jen o tom, že krom komplexního zabezpečení vůz disponuje osmiválcovým pohonem a k dispozici bude i pro další čelné představitele země. Vzniknout tak má jen pár desítek kusů a detaily o všech vyrobených exemplářích mají zůstat tajemstvím do chvíle, než budou ve službách nahrazeny něčím jiným. Otázkou ale nyní je: Nevíme toho o tomto autě náhodou víc, než si myslíme?

Psali jsme o něm poprvé v březnu, když se ukázalo v Rusku, nyní Si Ťin-pching vyrazil do USA a své auto má opět s sebou. Spatřit jej můžete na videu níže, nejlépe v jeho posledních minutách, když se na něj ale podíváte zejména z předních tří čtvrtin, nepřipomíná vám něco? Základní tvary jsou prakticky stejné jako u krátké verze Aurusu Senat - kdybyste na něm vyměnili světa a trochu upravili kliky, máte prakticky to samé auto. Podívejte se třeba i na vnější zpětná zrcátka, pojetí kol a řadu dalších detailů - oba vozy jsou si extrémně podobné.

Jistě, Číňané mohli opisovat, v tom jsou mistři. Ale uvážíme-li, jak se obě země v posledních dvou letech ještě více sblížily, kolik toho Čína dodává do Ruska, zvážíme dobu, kdy Hongqi N701 přišlo na svět a jak moc jsou si Putin se Sim osobně naklonění... Nemohli se prostě domluvit na tom, že Rusové poskytnou Číňanům základ pancéřovaného Aurusu Senat, ze kterého si Číňané udělají „svůj” speciál? Vše tomu nasvědčuje, nakonec si obě auta porovnejte sami.


Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus - 1 - Aurus Senat oficialni nove 03Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus - 2 - Aurus Senat oficialni nove 08Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus - 3 - Aurus Senat oficialni nove 14
Ruku na srdce, nemá Si Ťin-pchingův speciál mnohem blíže k Aurusu Senat... Foto: Aurus

Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus - 4 - Hongqi H9 oficialni 01Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus - 5 - Hongqi H9 oficialni 03Prezident Číny si do USA vzal svou novou tajnou pancéřovanou limuzínu, musí jít o předělaný ruský Aurus - 6 - Hongqi H9 oficialni 04
...než k sériovým Hongqi, které má připomínat? Zvažte sami i s pomocí videa níže. Foto: Hongqi

Zdroj: CobraEmergency@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.