Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou

Zatímco většina ostatních automobilek zkouší snížit své emise CO2 novými modely s elektrickým pohonem, Dacia sází na úsporný a emisně příhodnější plynový pohon. Právě ten nyní zlevnila u Loganu a Sandera.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou

23.3.2020 | Petr Prokopec

Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou

/

Zatímco většina ostatních automobilek zkouší snížit své emise CO2 novými modely s elektrickým pohonem, Dacia sází na úsporný a emisně příhodnější plynový pohon. Právě ten nyní zlevnila u Loganu a Sandera.

Dacia, stejně jako třeba Škoda, již dávno není vysmívanou automobilkou z východu Evropy. Pod vedením Renaultu se z rumunské značky stal respektovaný výrobce, jehož prodeje stoupají i nad úroveň konkurentů, kteří ještě před pár lety platili za významné evropské veličiny. To ovšem pro automobilku představuje i problém, neboť její filozofie dosud stála na využívání starší techniky nabízené za nižší ceny. To zákazníci pochopitelně kvitovali, Brusel ale už méně. Letité motory jsou totiž papírově méně úsporné a tedy emitují více CO2, na které je aktuálně kladen stále větší důraz.

Je samozřejmě otázkou, zda epidemie koronaviru nepohne i Evropskou unií, aby nastavené limity zrušila či zmírnila. Musíme si totiž uvědomit, že momentálně se auta příliš nekupují, a pokud ano, pak jistě především ta osazená spalovacím motory. V případě elektromobilů se nedá počítat s větším zájmem už proto, že jsou drahé a cena bude v dohledné době hrát ještě větší roli, než dosud.

Dacia samozřejmě s elektrifikací taktéž počítá, ovšem až během příštího či dokonce přespříštího roku. Do té doby bude pro Renault do jisté míry mlýnským kamenem, jenž celou skupinu potáhne emisně špatným směrem. Aby se však Francouzi definitivně neutopili, rumunská automobilka přišla se záchranou v podobě plynové ofenzivy s cílem srazit emise o zhruba 10 procent. Zájem klientely mají umocnit ceny, jež oproti benzinovým ekvivalentům vzrostly jen minimálně.

Jako první se motoru uzpůsobeného spalování LPG dočkal Duster, nyní je litrový tříválec TCe „Bi-Fuel“ k dostání také u modelů Logan a Sandero. Na některých trzích pak můžete pořídit i plynový Logan MCV, u nás však k dispozici není. Dáno je to tím, že výroba kombíku bude v létě ukončena, zatímco sedan a hatchback ještě montážní linky neopustí. První zmíněný model pak s LPG vychází ve výbavě Open na 252 400 Kč, zatímco u druhého je možné počítat s 249 400 Kč.

V obou případech jde o nižší sumy, než s jakými plynové verze na počátku roku vstupovaly na český trh.Zbývá už jen dodat, že tovární konverze na LPG zachovává záruční lhůtu o délce tří let či do nájezdu 100 tisíc kilometrů. Kromě toho není nutné extra nádrž na plyn měnit po 10 letech, jako je tomu u dodatečných přestaveb. Objem zavazadelníku díky jejímu umístění na místo rezervy přitom zůstává nezměněn, jen je třeba počítat s tím, že v případě defektu máte k dispozici pouze lepicí sadu.

Oproti benzinovým protějškům se pak plynové verze liší přepínačem na palubní desce, jenž umožňuje řidiči vybírat mezi normálním či ekologičtějším provozem. S ohledem na dvě nádrže pak lze počítat s navýšeným dojezdem, a to až na 1 000 km. Očekávat lze také lepší dynamiku, neboť točivý moment vzrostl ze 160 Nm na 170 Nm, konkrétní data o zrychlení či maximální rychlosti nicméně zatím nebyla zveřejněna.


Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 1 - Dacia Duster LPG 2019 03Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 2 - Dacia Duster LPG 2019 04Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 3 - Dacia Duster LPG 2019 05Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 4 - Dacia Duster LPG 2019 06Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 5 - Dacia Duster LPG 2019 07Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 6 - Dacia Duster LPG 2019 08Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 7 -
Motoru 1.0 TCe uzpůsobenému spalování LPG...

Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 8 - Dacia Duster LPG 2019 01Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 9 - Dacia Duster LPG 2019 02Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 10 - Dacia Duster LPG 2019 11Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 11 - Dacia Duster LPG 2019 10
...se nejprve dočkala Dacia Duster

Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 12 - dacia sandero stepway 2017 fl 02Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 13 - dacia sandero stepway 2017 fl 05Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 14 - dacia sandero stepway 2017 fl 06Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 15 - dacia sandero stepway 2017 fl 13Dacia zlevnila nedávno uvedené verze pro šetřílky, teď více těší i pořizovací cenou - 16 - dacia sandero stepway 2017 fl 01
Nyní jej lze mít i u modelů Sandero či Logan, a to navíc levněji než na počátku roku

Zdroj: Dacia

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše