Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc

Dlouho se zdálo, že značky jako Dacia budou muset nutně zůstat stranou současného vývoje a auta poháněná jinak než spalovacími motory vynechat. Rumuni ale nakonec našli cestu, jak elektromobily nabídnout levně a přijdou s nimi dříve, než se čekalo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc

3.1.2020 | Petr Prokopec

Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dlouho se zdálo, že značky jako Dacia budou muset nutně zůstat stranou současného vývoje a auta poháněná jinak než spalovacími motory vynechat. Rumuni ale nakonec našli cestu, jak elektromobily nabídnout levně a přijdou s nimi dříve, než se čekalo.

Obliba rumunské Dacie roste každým dnem. V březnu loňského roku prodala pouze na starém kontinentu prodáno téměř 59 tisíc aut, což je firemní rekord. Daleko za ním navíc nezůstaly ani červnové registrace a jeden každý měsíc roku 2019 byl lepší, než ten o rok dřívější. Dacia tak za loňský rok prodala o půl milionu více aut než před patnácti lety, kdy se s Renaultem vrátila mezi živé. Netřeba přitom dodávat, že za tím stojí hlavně nízká cena jejích aut.

Právě tento faktor je ale pro příští léta v ohrožení, neboť Evropa zavádí zásadní zpřísnění limitů spotřeby resp. emisí CO2. To znamená, že pod kapotu se musí nastěhovat buď mnohem komplexnější pohonné jednotky a nikoliv pouze ty spalovací, nebo se výrobce musí smířit s vysokými pokutami odváděnými EU. Ani jedna z možností se neslučuje s oněmi nízkými cenami, jak ale prozradil evropský šéf Renaultu Philippe Buros, Dacia má plán.

„Hlavním prodejním argumentem Dacie je hodnota za peníze a za tím stojí skutečnost, že Dacia užívá technologii Renaultu, jen se zpožděním. Dacia si tudíž vezme vše, co má Renault v rámci elektrifikace, neboť budeme muset značku elektrifikovat, ať již ryzími elektromobily nebo hybridy. Je pravdou, že nyní Dacia nemá žádný elektromobil v prodeji, ale takových značek je v Evropě mnoho. Myslím ovšem, že elektrickou cestou bude muset jít každý, neboť jde o stěžejní trend,“ říká Buros.

Rumunská automobilka tedy nebude muset vyvíjet vlastní technologie, nýbrž ji převezme od mateřské firmy. I přes ono proklamované zpoždění se dá předpokládat, že ceny stoupnou nad stávající úroveň, ovšem pořád budou mnohem nižší než u veškeré myslitelné konkurence.

Dacia na to půjde tak, že opatří svým logem už existující Renault City K-ZE, který se prodává v Číně a jenž by měl dorazit do Evropy s cenou nižší než 15 tisíc Eur (cca 380 tisíc Kč). To je hodně na Dacii, ale málo na elektrické cokoli. Buros kromě toho dodal, že zákazníci Dacie jsou méně nároční než klientela Renaultu, pročež jim stačí dostat se z místa A na místo B v klimatizovaném prostředí. Nepotřebují k tomu třeba autonomní techniku, což napomůže udržet ceny nízko. A automobilce hraje do karet i měnící se skladba zákazníků.

„Když Dacia začala růst, většina zákazníků ve Francii žila v zemědělských částech země, ale dnes mnoho našich kupců žije ve městech, jako je Paříž. Chtějí tedy elektrickou Dacii. Ale chtějí takovou, která je levnější než elektrický Renault,“ popisuje dále situaci Buros. Přitom dodává, že elektrifikací by se Dacia mohla dostat na úroveň Škody.

Další vývoj tedy bude zajímavý, přičemž nutnost elektrifikace u všech evropských automobilek nakonec povede k tomu, že Dacie sice budou dražší, oproti zbytku ale zachovají svůj cenový odstup. Tedy alespoň Buros s tím najisto počítá. Kdy? Manažer dodává, že elektrifikace Dacie „proběhne během dvou nebo tří let“. To je opravdu velmi krátká doba, původně se mluvilo o citelně pozdějších datech.


Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 1 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 01Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 2 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 02Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 3 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 03Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 4 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 04Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 5 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 05Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 6 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 06Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 7 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 07Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 8 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 08Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 9 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 09Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 10 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 10Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 11 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 11Dacie opravdu nabídne v Evropě pod 380 tisíc auto, za které jiní chtějí mnohem víc - 12 - Renault K-ZE 2019 prvni sada 12
Přepracování čínského Renaultu City K-ZE má Dacii skutečně umožní nabídnout elektrifikaci levně. Tedy alespoň relativně

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.