Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly

Automobilky obvykle nemluví o tom, co vedlo ke vzniku toho či onoho modelu a typicky vidí jen svou práci z posledních let. Chevrolet je ale zjevně pyšný na to, že Corvette s motorem uprostřed by nevznikla nebýt Zory Arkuse-Duntova.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly

1.10.2020 | Petr Prokopec

Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly

/

Foto: Dave Salvatore, Kerbeck

Automobilky obvykle nemluví o tom, co vedlo ke vzniku toho či onoho modelu a typicky vidí jen svou práci z posledních let. Chevrolet je ale zjevně pyšný na to, že Corvette s motorem uprostřed by nevznikla nebýt Zory Arkuse-Duntova.

Pokud se alespoň trochu zajímáte o americké sporťáky, nejspíše vám neuniklo, že Chevrolet Corvette by nebyl tak úspěšným a schopným vozem, kdyby nebylo Zory Arkuse-Duntova. Americký technik belgického původu sice za zrodem legendy jako takové nestojí, nicméně i tak dostal přezdívku „Otec Corvette“. Když ji totiž poprvé uviděl vystavenou v New Yorku, byl více než potěšen tím, co spatřil. Nicméně technikou byl zklamán, proto napsal do Chevroletu s tím, že by na voze rád pracoval. A rovnou přidal i návrh, jak zvýšit maximálku.

Na automobilku to udělalo velký dojem, zakrátko již byl Arkus-Duntov na její výplatní listině. V roce 1955 tak napomáhal zakomponování osmiválcového motoru, se kterým o rok později dosáhl na Daytona Beach rekordní rychlosti 240 km/h. V roce 1957 byl jmenován ředitelem divize sportovních variant a pod jeho vedením práce na vylepšení Corvette pokračovaly. Jedna věc se mu ale nepodařila. Arkus-Duntov sice u Chevroletu měl velké slovo a prosadil řadu variant, v jedné věci ale uspěl až dlouho po své smrti.

Jde o přesun motoru zpod přední kapoty za kabinu. Arkus-Duntov přišel během kariéry u GM s mnoha prototypy, nicméně teprve před pár lety se Chevrolet rozhodl, že Corvette se dočká největší změny od příchodu zmiňovaného osmiválce. Osmá generace tak již disponuje motorem uprostřed a právě autora této myšlenky se automobilka rozhodla uctít. Pozoruhodné je, že tak neudělala hned zkraje, odkaz na Arkuse-Duntova na produkčních autech objevil až nyní největší dealer těchto aut u posledních vyrobených modelů.

Na čelním skle se tak objevila grafika zachycující slavného konstruktéra z profilu a k ní i logo „Team Corvette”. Obojí je vcelku nenápadné a z pohledu řidiče téměř či zcela neviditelné a neslouží jen jako odkaz na samotného Zoru. GM už dříve přiznal, že jeho podobizna a logo týmu vyvíjejícího Corvette byly používány v průběhu tajného vývoje vozu jako identifikace pro vstup do míst, kam se mohla dostat právě jen hrstka lidí na C8 pracující. Automobilka tak zjevně chtěla dopřát i svým zákazníkům trochu pocitu výjimečnosti.

Jak se tedy zdá, GM si je kořenů Corvette dobře vědom a je schopen s nimi dále marketingově pracovat. Nemělo by to však být jediné memento legendárního technika. V zákulisí se stále mluví o ostré variantě Corvette C8, která by se dočkala pojmenování Zora. Pokud dojde na jeho realizaci, čekejme těžký kalibr, jinak by se Arkus-Duntov musel otáčet v hrobě.


Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 1 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 01Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 2 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 02
Zora Arkus-Duntov vypiplal z Corvette opravdovou sportovní ikonu a snil o variantě s motorem uprostřed. Foto: General Motors

Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 3 - Chevrole Corvette C8 sifry 2020 rijen 01Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 4 - Chevrole Corvette C8 sifry 2020 rijen 02Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 5 - Chevrole Corvette C8 sifry 2020 rijen 03Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 6 - Chevrole Corvette C8 sifry 2020 rijen 04Dealer objevil v nejnovějších Corvette šifry odkazující na ty, bez nichž by stěží vznikly - 7 - Chevrole Corvette C8 sifry 2020 rijen 05
Nová, právě takto koncipovaná Vette tedy odkazuje právě na něj, vedle toho má na čelním skle i logo týmu, který ji vyvíjel. Pomocí obou emblémů se pak při vývoji také identifikoval. Foto: Dave Salvatore, Kerbeck

Zdroj: Corvette Blogger

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.