Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku

Ne všichni hodili Rusko a Putina přes palubu, tento člověk si do konce do Moskvy přijel pro Řád přátelství. A učinil tak stylově, ve zbrusu nové, 6,63metrové limuzíně s kompletním pancéřováním za více než 100 milionů rublů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku

13.6.2022 | Petr Prokopec

Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku

/

Foto: Tisková kancelář prezidenta Tatarské republiky

Ne všichni hodili Rusko a Putina přes palubu, tento člověk si do konce do Moskvy přijel pro Řád přátelství. A učinil tak stylově, ve zbrusu nové, 6,63metrové limuzíně s kompletním pancéřováním za více než 100 milionů rublů.

Turkmenistán je jednou z bývalých sovětských republik, kde se alespoň v rovině lidských práv od dob SSSR mnoho nezměnilo. Ukázalo se už v časech vlády prezidenta Gurbangulyho Berdimuhamedova, který byl spíše než demokratickým lídrem diktátorem „zvoleným” hlavně ze své vlastní vůle. Úřad zastával od roku 2006, letos se jej však rozhodl opustit. Neznamená to však, že by tím ustal jeho vliv. Teprve v únoru totiž oznámil svou kandidaturu na prezidentský post jeho syn Serdar, který byl následně v březnu zvolen novou hlavou státu. Že zahraniční pozorovatelé znovu mluví o nesvobodné a neférové volbě, skutečně nepřekvapí.

Serdar Berdimuhamedov se hned první den v úřadu postaral o nemalou kontroverzi, neboť začal uznávat diplomaty talibanské vlády z Afghanistánu. Nyní jen přilil olej do ohně, neboť vyrazil na oficiální návštěvu Ruska. Tam se pochopitelně střetnul se svým protějškem Vladimírem Putin, který mu udělil Řád přátelství. Došlo tak na ještě bližší upevnění rusko-turkmenských vztahů, což pro svobodnější části světa není úplné dobrá zpráva. Turkmenistán je totiž pátou největší zásobárnou zemního plynu na světě.

Politiku ale nechme stranou, místo toho se budeme soustředit na věci nám bližší, tedy na automobily. Berdimuhamedov totiž při své návštěvě Ruska vůbec poprvé použil Aurus Senat. Celou flotilu těchto limuzín měl v roce 2019 objednat ještě jeho otec poté, co mu byla předvedena předprodukční verze na Kaspickém ekonomickém fóru. Co je na tom pravdy, nevíme, ruské i turkmenské zpravodajské agentury zatím mluví o dodání jediného exempláře.

Serdar usedl do bílé limuzíny, čímž kráčí ve stopách svého otce, mimochodem bývalého zubaře. Ten totiž černou nesnáší, již v roce 2005 tak zakázal dovoz černých aut. O třináct let později pak nejspíše zjistil, že v zemi je takových vozů stále velké množství, a proto rovnou zakázal i jejich provoz. Vlastníkům černých vozů pak nechal majetek zabavit s tím, že dostat zpět jej mohou jen po přelakování, které pochopitelně zaplatí z vlastní kapsy. Nová barva nicméně cenově odpovídá zhruba půlročnímu platu normálních lidí.

Jak jsme tedy zmínili hned v úvodu, o svobodě se v Turkmenistánu pouze mluví, jistě i proto Serdar dostal k užívání pancéřovanou verzi limuzíny, která odolá nejen pozemním náložím, ale třeba i střelbě z Kalašnikovu na vzdálenost 10 metrů. Stejné provedení dlouhé 6,63 metru používá i Putin, cena vozu měla být vyšší než 100 milionů rublů (tedy přes 40 milionů Kč).

Lze už jen dodat, že prodloužený Aurus Senat pohání osmiválec podporovaný elektromotorem, s nimiž je spojena devítistupňová automatická převodovka a stálý pohon všech kol. Limuzína kromě toho dostala do vínku velkorysou světlou výšku, v případě potřeby tak může během ohrožení i opustit zpevněný asfalt. S tím posádce napomáhají i 20palcové pneumatiky s vnitřním ocelovým prstencem. Kromě toho nechybí ani balistická ochrana střechy, hasicí systém či zásobník s čerstvým vzduchem.


Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku - 1 - Aurus Senat Gurbanguly Berdimuhamedov 01Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku - 2 - Aurus Senat Gurbanguly Berdimuhamedov 02
Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku - 3 - Aurus Senat Gurbanguly Berdimuhamedov 03Diktátor poprvé použil Putinovu limuzínu při zahraniční cestě, kde jinde než v Rusku - 4 - Aurus Senat Gurbanguly Berdimuhamedov 04
Starší fotky ukazují dnes už bývalého prezidenta Turkmenistánu v bílém Aurusu Senat s ruskou registrací. Nyní měl jeho syn a nový prezident země poprvé použít obdobný vůz již dodaný přímo Turkmenům. Ilustrační foto: Tisková kancelář prezidenta Tatarské republiky

Zdroj: TASS

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.