Do bojů na Ukrajině zasáhne speciální Lada Niva, obávat se nemusí ani nepřátelské palby

Čeho se tohle legendární auto ještě nedočká? Ani po 45 letech produkce mu není dopřán klidný důchod, nově dokonce bude muset vyrazit na frontu v nové speciální úpravě schopné odolat palným zbraním i výbušninám.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Do bojů na Ukrajině zasáhne speciální Lada Niva, obávat se nemusí ani nepřátelské palby

7.12.2022 | Petr Prokopec

Do bojů na Ukrajině zasáhne speciální Lada Niva, obávat se nemusí ani nepřátelské palby

/

Foto: Rostec, tiskové materiály

Čeho se tohle legendární auto ještě nedočká? Ani po 45 letech produkce mu není dopřán klidný důchod, nově dokonce bude muset vyrazit na frontu v nové speciální úpravě schopné odolat palným zbraním i výbušninám.

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu brzy uplyne už 10 měsíců. A nezdá se, že by konflikt měl skončit, táhnout se může klidně ještě roky. Na to raději ani nechceme pomyslet, od politiky se proto přesuneme k jeho nepřímým dopadům. Stejně jako třeba v průběhu druhé světové války řada automobilek musela nuceně přepřáhnout na výrobu válečné techniky, dochází i nyní k vývoji nových armádních aut.

Jedno z nich představila ruská státní korporace Rostec včera v Moskvě na Ruském zdravotním týdnu. Již samotný název akce přitom naznačuje, že nepůjde o nový tank. Místo toho zde máme obrněnou sanitku, jenž má sloužit k odvozu raněných. Postavena byla na základě Lady Niva, přičemž ambulance vychází z verze Legend 4x4 Kub, za níž stojí společnost Promtech z Nižného Novgorodu.

Toto provedení disponuje rozvorem prodlouženým na 3 050 milimetrů, kvůli čemuž došlo i na příchod nového kardanu a výfukového potrubí. Zesílena byla rovněž struktura, nebo Niva Kub je devítimístným vozem. Vedle řidiče se totiž nastěhovala dvoumístná lavice, za níž následně trůní dvě třímístné. Z původní třídveřové Lady Niva pak byla použita pouze kabina, na kterou navázala unikátní sklolaminátová záď. Motoru se však Promtech nedotknul.

Niva Kub pak následně zamířila ke společnosti Shvabe-SpetsAuto, která taktéž sídlí v Nižném Novgorodu a je součástí zmiňovaného Rostecu. V jejích dílnách přitom došlo na instalaci ocelových plátů, jenž zvládnout ochránit posádku i přes samopalem AK-74M. Pochopitelně pak dorazilo i neprůstřelné sklo, stejně jako se speciální ochrany dočkal spodek motoru, palivová nádrž či baterie.

Co se pohonného ústrojí týče, dle neoficiálních informací měl původní 1,7litrový čtyřválec produkující 83 koní dostat padáka. Kvůli navýšení hmotnosti totiž všechna čtyři kola má nově roztáčet jedna-osma naladěná na 110 koní. Původní pětistupňový manuál ovšem zůstal zachován, stejně jako redukční převodovka či středový diferenciál. A taktéž světlá výška 240 milimetrů.

Kvůli transportu zraněných bylo zapracováno rovněž na komfortu. Stěny tlusté 4 cm tak mají navýšenou tepelnou izolaci, přičemž uvnitř nechybí ani klimatizace. Sedadla jsou pak odpružena, zatímco veškeré schránky byly vyrobeny z pružného polymeru. Ambulance má totiž odolat nejen palným zbraním, odolat by měla také výbušninám a minám. Neprůstřelné jsou tedy i pneumatiky.

„Provedené modifikace byly navrženy tak, aby usnadnily náročnou práci na bitevním poli. Lékaři se tak mohou cítit bezpečněji, což povede k vyšší efektivitě,“ uvedl k novince Oleg Jevtušenko, výkonný ředitel Rostecu. Kdy však upravená Niva zamíří na Ukrajinu, již neupřesnil. Nepředpokládáme ovšem, že zrovna v tomto ohledu by Rusové nějak výrazně otáleli.


Do bojů na Ukrajině zasáhne speciální Lada Niva, obávat se nemusí ani nepřátelské palby - 1 - Lada Niva Kub 2022 obrnena ambulance 01Do bojů na Ukrajině zasáhne speciální Lada Niva, obávat se nemusí ani nepřátelské palby - 2 - Lada Niva Kub 2022 obrnena ambulance 02Do bojů na Ukrajině zasáhne speciální Lada Niva, obávat se nemusí ani nepřátelské palby - 3 - Lada Niva Kub 2022 obrnena ambulance 03
Nová ruská pancéřovaná sanitka stojí na základech Lady Niva. Původní třídveřová verze ovšem nejprve zamířila ke společnosti Promtech, kde došlo na její prodloužení. Poté ji dostala do spárů firma Shvabe-SpetsAuto, součást Rostecu, která se kromě navýšení ochrany měla postarat i o výkonnější jednotku. Foto: Rostec, tiskové materiály

Zdroj: Avtostat

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.