Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji

Hned při prvním představení jsme jej označili za levný, však do prodeje měl jít vzhledem ke svým schopnostem za skromných 346 tisíc. Realita je ale nakonec ještě o dost zajímavější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji

11.5.2019 | Petr Prokopec

Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Hned při prvním představení jsme jej označili za levný, však do prodeje měl jít vzhledem ke svým schopnostem za skromných 346 tisíc. Realita je ale nakonec ještě o dost zajímavější.

Na dobu sovětského útlaku vzpomínají v dobrém snad jen zapřísáhlí komunisté, zbytek lidí má tyto časy spojené s negativy. Tedy alespoň na první dobrou. Stačí však trochu zapátrat v paměti, a rázem zjistíte, že úplně všechno špatné nebylo. I proto se stále více lidí začíná opětovně zajímat o ruská auta, zvláště taková, jenž jsou spojena s jistou dávkou nostalgie. Jedním z nich je i UAZ-469, se kterým se setkal každý, kdo absolvoval povinnou vojenskou službu.

Zatímco však dříve se za volant „úvazu“ nenastupovalo zrovna s úsměvem na tváři, dnes je situace zcela odlišná. Na světě totiž existuje jen málo ortodoxnějších off-roadů, se kterými lze bez obav opustit zpevněné cesty. UAZ-469 je samozřejmě jedním z nich, civilistům je přitom nabízen v lehce modifikované verzi pod názvem Hunter neboli Lovec. Tento stroj se přitom nedávno dočkal drsné verze Expedition, která z něj činí naprostý ideál pro náročné výpravy mimo civilizaci.

O této variantě jsme se již zmiňovali, nyní však vylezly na světlo světa nové skutečnosti. Zatímco tedy armádní speciál disponuje světlou výškou 220 milimetrů a základní civilní model 210 mm, u tohoto provedení došlo na zvýšení podvozku na 214 mm. Zároveň dorazil i přední ochranný trubkový rám, se kterým je spárován třeba naviják. Nechybí pak i střešní nástavba, jenž rozšiřuje zavazadlový prostor - byť se hodí hlavně pro převoz náhradních kol či podobného vybavení.

Opomenout pak nesmíme ani nášlapné prahy či nové obutí ve formě pneumatik BF Goodrich All-Terrarin o rozměru 235/85 R16. Samotná kola pak byla nalakována na černo, stejně jako řada dalších doplňků, a ideálně tak kontrastují s oranžovým lakem. Pokud však tato barva není vaším šálkem kávy, můžete sáhnout i po hnědošedé či khaki variantě. Tím venkovní modifikace končí, ty vnitřní se pak omezují na nalakování palubky do barvy karoserie či ozdobné švy vyhřívaných sedadel.

Po stránce mechanické však již rozdíl oproti zbytku produkce budete hledat marně, o pohon se totiž i nadále stará 2,7litrový benzinový motor disponující 135 koňmi a 217 Nm točivého momentu. Jejich přenos má na starosti pětistupňový manuál, se kterým je spárován uzamykatelný zadní diferenciál. Tím se dostáváme k poslední novince, jenž je spojena s cenou, která měla původně startovat na 984 900 rublech (346 500 Kč). Nakonec je však výrazně jiná.

Rozhodně ale nečekejte, že by se UAZ Hunter Expedition dostal přes milion rublů, místo toho naopak zamířil opačným směrem. K mání je tedy od pouhých 886 410 RUB (311 800 Kč), což je minimálně z českého úhlu pohledu pakatel. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby ruská novinka dala zapomenout ještě většímu množství špatných vzpomínek, než zvládal standardní model. Kdy ale expedičního lovce bude možné koupit i u nás, není bohužel jasné.


Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji - 1 - UAZ Hunter Expedition 2019 prvni foto 01Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji - 2 - UAZ Hunter Expedition 2019 prvni foto 02Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji - 3 - UAZ Hunter Expedition 2019 nove foto 01Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji - 4 - UAZ Hunter Expedition 2019 nove foto 02Drsný ruský offroad postavený z armádní ikony jde do prodeje ještě citelně levněji - 5 - UAZ Hunter Expedition 2019 nove foto 03
UAZ Hunter Expedition na nových fotkách ukázal i kabinu, která se také dočkala několika změn. Nejzajímavější je ale jeho finální cena, která je opravdu lidová

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.