Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí

(+ živé foto, videa) Aby Ferrari eliminovalo hrozící nárůst hmotnosti hybridní F70, zapojilo do vývoje váženou kapacitu z oblasti konstrukce F1.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí

27.9.2012 | Miro Mihálik | 3 příspěvky

Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto, videa) Aby Ferrari eliminovalo hrozící nárůst hmotnosti hybridní F70, zapojilo do vývoje váženou kapacitu z oblasti konstrukce F1.

Ne snad, že by na karbonovém-kevlarovém monokoku nástupce Ferrari Enzo bylo něco špatně. Naopak, zcela jistě jde o vkusnou ukázku špičkového fortelu maranellských inženýrů. Přesto ale budeme doufat, že zrovna tuto formu prezentace nebude po italské automobilce nikdo opakovat. Totiž mít na výstavě vůz a vedle něj průřez konstrukcí nebo odhalené součástky, tak to se dá naprosto pochopit (nadšenci mechanickou pastvu vždycky uvítají), ale když ve „světové premiéře“ představíte akorát kousek auta, může být z toho jeden v rozpacích. To je ale asi tak všechno, co s tím můžeme udělat. Holt čas pro novou F70 ještě nenastal, tak se alespoň podívejme na její nosné jádro.

Přestože se Ferrari ještě nedávno na adresu karbonových kompozitů vyjadřovalo v tom smyslu, že jej nehodlá masivně nasadit jako hlavní nosní prvek především kvůli špatné opravitelnosti konstrukce aut po nehodně a raději bude používat hliník, v případě limitované série nové vlajkové lodi udělá opět výjimku.

Lidé zasvěceni do tohoto projektu potichu přiznávají, že nový monokok postavený a upečený ze spousty typů karbonových tkanin s různou orientací vlákna (k dosažení požadovaných vlastností) váží pouze 70 kg. A to je jeho součástí také střecha se sloupky, která byla ke spodní části připojena lepením a šrouby, a rovněž něco jako pomocný rám určený k uchycení předního zavěšení. Dalším pátráním byste objevili prostor pro akumulátory (jako součást hybridního pohonu) nebo do interiéru zčásti integrované horní poloviny konstrukce sedadel.

Na návrh a výrobu šasí přímo dohlížel bývalý technický ředitel Scuderie F1 Rory Byrne, který tvrdí, že jeho tým pracoval s těmi nejnovějšími a nejmodernějšími technologiemi odvozenými od poznatků uplatňovaných při stavbě monopostů Formule 1 a že dosud žádné Ferrari určené do běžného provozu nemělo tak sofistikovanou konstrukci. Byrne rovněž prozradil, že nové šasí je o 20 procent lehčí a zároveň o 27 procent odolnější vůči torzním silám než identický základ Enza. Tato úspora se ovšem na váze neprojeví. Rozdíl vyrovná hybridní technika, naštěstí Amedeo Felisa, šéf Ferrari slibuje, že k překročení hmotnosti Enza (1 365 kg) nedojde. V zákulisí se mluví o hmotnosti 1 100 kg.

Italská automobilka slibuje, že další posílení tuhosti karoserie pomůže vylepšit ovladatelnost a jízdní vlastnosti, ačkoli spousta příznivců by dnes už raději uvítalo termín představení hotového stroje. Oficiálně oznámený nebyl, víme ale, že vybraným zákazníkům bude auto představeno ještě letos a světová premiéra proběhne na jaře příštího roku, patrně v Ženevě.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 1 - Ferrari F70 monokok zive 01Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 2 - Ferrari F70 monokok zive 02Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 3 - Ferrari F70 monokok zive 03Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 4 - Ferrari F70 monokok zive 04Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 5 - Ferrari F70 monokok zive 05Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 6 - Ferrari F70 monokok zive 06Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 7 - Ferrari F70 monokok zive 07Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 8 - Ferrari F70 monokok zive 08Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 9 - Ferrari F70 monokok zive 09Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 10 - Ferrari F70 monokok zive 10Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 11 - Ferrari F70 monokok zive 11Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 12 - Ferrari F70 monokok zive 12Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 13 - Ferrari F70 monokok zive 13Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 14 - Ferrari F70 monokok zive 14Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 15 - Ferrari F70 monokok zive 15Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 16 - Ferrari F70 monokok zive 16Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 17 - Ferrari F70 monokok zive 17
Karbonové šasi Ferrari F70 vypadá naživo opravdu pevně

Ferrari F70: nové Enzo ukázalo alespoň své karbonové šasí - 18 - Ferrari F70 sasi Pariz 06
Monokok i se střechou váží podle nepotvrzených informací jen 70 kg

Miro Mihálik

Diskuze 3 příspěvky