Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení

Odhalen byl s velkou pompou, s o dost menší slávou nyní musí snášet kritiku kvůli sponzorům. Ferrari tak má na krku žalobu, které žádá zabavení nových monopostů i kombinéz jezdců.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení

14.2.2020 | Petr Prokopec

Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení

/

Odhalen byl s velkou pompou, s o dost menší slávou nyní musí snášet kritiku kvůli sponzorům. Ferrari tak má na krku žalobu, které žádá zabavení nových monopostů i kombinéz jezdců.

Tabáková reklama je ve světě Formule 1 zakázána již od roku 2007, nicméně část okruhů a firem se od nikotinových produktů odstřihla ještě před tímto datem. Ferrari ovšem mezi ně rozhodně nepatří, právě naopak. Italská automobilka ani její klíčový marketingový partner Phillip Morris International (PMI) zjevně nemohou zapomenout na několik desetiletí trvající spolupráci postavenou hlavně kolem ikonické značky Marlboro. Její rudá přitom s maranellskými monoposty ideálně korespondovala, v podstatě tak šlo o dokonalé partnerství, to však formálně muselo vzít za své.

Reálně ale vazby nepadly, PMI nikdy Ferrari sponzorovat nepřestal. Zdánlivě platil za nic, předloni ale začal karoserii rudých vozů zdobit nápis Mission Winnow, což je značka spadající právě pod PMI. Odkazovat přitom nemá logicky na činnost poškozující zdraví, ale naopak na zdravý životní styl. I ten si však dle společnosti můžete užívat s trochou neřestí. Tedy jinými slovy, prioritou této firmy je nalezení nekarcinogenních alternativ, což někteří spatřují jako porušováni zmíněného zákazu ze strany Ferrari.

Italové uzavřeli nejnovější smlouvu s PMI na počátku roku 2018, letošek by tak měl být již třetí sezónou, kdy Ferrari počítá s přívalem peněz spojených s Mission Winnow. Tým o ně jistě nepřijde, může ale přijít o leccos jiného. Na Ferrari totiž podala žalobu právnická skupina Codacons, dle které Scuderie nadále nezákonně propaguje nikotinové produkty. Advokáti přitom nepožadují pouze okamžitý zákaz spolupráce, ale rovnou i zabavení veškerých věcí nesoucích loga údajně nelegálně propagovaných produktů v souladu s italskými zákony. Tedy i čerstvě odhaleného monopostu SF100, stejně jako všech dalších věcí, nevyjímaje ani kombinézy pilotů.

Něco takového by byl skutečně pozoruhodný krok, neboť vůz je na světě teprve pár dní. Ferrari navíc s jeho odhalením co nejvíce spěchalo, aby následně mělo maximum času na doladění a přípravu před prvním závodem v Austrálii. Nyní tu ovšem máme nečekanou hrozbu, která může ovlivnit také nadcházející předsezónní testy v Barceloně. Jakkoliv tedy Scuderie chtěla být extrémně silná již od začátku sezóny, nyní možná bude muset dělit pozornost mezi okruhy, továrnu a soudní síň.

Nikde samozřejmě není psáno, že žaloba bude úspěšná, beznadějná ale jistě není. Že PMI nesponzoruje Ferrari pro srandu králíkům, je jasné z podstaty a když se začnete zajímat o to, co to je Mission Winnow, budete obtížně chápat, co se autoři snaží frázemi v prezentačních materiálech vůbec říci. Právnická skupina má navíc podporu italského ministerstva zdravotnictví a v některých zemích už v minulosti bylo Ferrari používání loga Mission Winnow při závodech zakázáno.

Zmínění právníci navíc požádali o pomoc speciální policejní útvar, který má možnost týmové propriety konfiskovat i bez soudního rozhodnutí. Pochybujeme, že se to stane, neboť Italové na Ferrari nedají dopustit a jakékoli problematicky ospravedlnitelné akce házející týmu klacky pod nohy by byly veřejností vnímány velmi nelibě. Soud ale nějak rozhodnout bude muset a jsme docela zvědavi, jak.


Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení - 1 - Ferrari SF100 2020 prvni foto 01Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení - 2 - Ferrari SF100 2020 prvni foto 02Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení - 3 - Ferrari SF100 2020 prvni foto 03Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení - 4 - Ferrari SF100 2020 prvni foto 04Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení - 5 - Ferrari SF100 2020 prvni foto 05Ferrari má na krku žalobu kvůli novému monopostu F1 hned pár dnů po odhalení - 6 - Ferrari SF100 2020 prvni foto 06
Ferrari na svých monopostech i nadále podporuje aktivity firmy Phillip Morris International, i když nejde o cigarety. Někteří v tom spatřují podporu tabákových výrobků i tak, stáj to nyní dostalo do právních problémů

Zdroj: Race Fans

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše