Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát

Fiat v Evropě padá ke dnu a při tom, co zde a za kolik nabízí, se ani není čemu divit. Ne všude je tak laxní. Značka dokonce dokáže dát dohromady nové výkonné kompaktní SUV a nechtít za něj majlant, najdete ho ale jen v její jihoamerické nabídce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát

22.11.2022 | Petr Prokopec

Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát

/

Foto: Fiat

Fiat v Evropě padá ke dnu a při tom, co zde a za kolik nabízí, se ani není čemu divit. Ne všude je tak laxní. Značka dokonce dokáže dát dohromady nové výkonné kompaktní SUV a nechtít za něj majlant, najdete ho ale jen v její jihoamerické nabídce.

V loňském roce se Fiat pochlubil dostupným kompaktním SUV. Model Pulse nicméně vyhradil pouze jihoamerickým trhům, kde je o něj velký zájem. Jen v Brazílii se drží v nejlepší desítce prodávaných aut bez ohledu na třídu, což je vzhledem k přece jen trochu odlišným choutkám tamního publika obdivuhodné. Není tedy překvapivé, že se značka rozhodla nabídku tohoto modelu dále rozšířit a nově pustila do prodeje i ostré provedení Pulse Abarth, které značí návrat sportovních Fiatů na jihoamerické trhy.

Nicméně se dostaneme k detailům, zrekapitulujme si dosavadní nabídku vozu. Tu zpočátku tvořila jen varianta Turbo 200, za kterou se skrýval přeplňovaný litrový tříválec naladěný na 130 koní a 200 Nm točivého momentu. Od února nicméně mohou Brazilci sáhnout také po základní atmosférické jedna-trojce, která při spalování běžného benzinu produkuje 98 koní, zatímco v kombinaci s etanolem jich nabízí 107. Spolu s výkonem klesly i ceny a nyní startují na 79 990 brazilských realech, tedy asi 355 tisících Kč. To nezní úplně zle, na brazilské poměry rozhodně ne.

Nyní tedy Fiat pouští do prodeje posilu na druhém konci nabídky. Pulse Abarth má pod kapotou přeplňovanou verzi 1,3litrového motoru, který nabízí až 185 koní výkonu a 270 Nm točivého momentu (odtud si také říká Turbo 270) a dále pracuje s šestistupňovým automatem. Na stovku s ním auto dokáže zrychlit za 7,6 sekundy a rozjede se až na 215 km/h. Známe i rychlejší auta, jasně, tady se ale bavíme o juniorském a (jak si za chvíli povíme) docela levném neposedovi mezi kompaktními SUV.

Auto pochopitelně nedostalo jen výkonný motor, značka dále vyzdvihuje především vylepšené řízení. Došlo tedy na jeho přepracování, stejně jako na příchod odlišných pružin a tlumičů. Nechybí ani schopnější brzdy a standardní výfukový systém byl nahrazen sportovním. Ve srovnání s modelem, ze kterého ostrý Pulse vychází, tak Abarth nabízí o 13 procent tužší podvozek, o 15 procent větší torzní tuhost na zadní nápravě, snížení náklonů karoserie o 10 procent a 17palcová litá kola ve standardní výbavě.

Pulse Abarth dál láká vizuálním přerodem, který zahrnuje mj. s novou masku chladiče se specifickým výpletem, stejně jako se sportovním nárazníkem a novými mlhovkami. Odlišný je pak i zadní nárazník, který se dočkal falešného difuzoru. Finálnímo novýmo prvky jsou vedle kol s novým designem také grafické polepy, červeně lakované doplňky a slavné logo škorpiona a vtipné hlášky na prazích pravící: „Vem si svůj jed.”

Interiér vsadil na tradiční doplňky jako červené obšití sedadel i palubky nebo plaketku s označením modelu. Nechybí ani relativně bohatá výbava - standardem je mj. infotainment s 10,1palcovým dotykovým displejem, automatická klimatizace, elektrická výbava, bezdrátové nabíječky, řazení pádly pod volantem a asistenční systémy jako automatické nouzové brzdění či elektronická ruční brzda s funkcí Auto Hold.

S ohledem na vše zmíněné lze o ceně říci, že se drží při zemi. Vůz startuje na 149 900 realech, což je asi 664 tisíc Kč. Není to málo peněz, za stejnou sumu u nás ale koupíte jen základní Golf s pár drobnými příplatky. A od Fiatu nedostanete ani základní novou pětistovku (od 739 900 Kč, to není vtip), s jejíž baterií o kapacitě 23,8 kWh (ekvivalent 6,1 litru nafty) se můžete zajet tak leda vyfotit s fakturou, abyste nezapomněli, za jaký nesmysl jste dali životní úspory. Nazpátek už pojedete autobuse.

Dodejme, že Pulse i je jako Abarth vyráběn přímo v Brazílii, kde byl také navržen. Firma se chlubí 350 závaznými objednávkami za první tři dny prodeje, což nezní jako dechberoucí kvantum, na lokální poměry to ale úspěch je. Naděje, že by se Pulse dostal na jiný než jihoamerický kontinent, jsou mizivé.


Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 1 - Fiat Pulse Abarth 2022 prvni foto 04Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 2 - Fiat Pulse Abarth 2022 prvni foto 05Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 3 - Fiat Pulse Abarth 2022 prvni foto 06Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 4 - Fiat Pulse Abarth 2022 prvni foto 01Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 5 - Fiat Pulse Abarth 2022 prvni foto 02Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 6 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 01Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 7 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 02Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 8 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 03Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 9 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 04Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 10 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 05Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 11 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 06Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 12 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 07Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 13 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 08Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 14 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 09Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 15 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 10Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 16 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 11Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 17 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 12Fiat začal prodávat své první ostré SUV, o takové muzice za peníze si u nás ale můžete nechat jen zdát - 18 - Fiat Pulse Abarth 2022 prodej 13
Fiat Pulse Abarth je docela zajímavým zpestřením jinak celkem nudné nabídky současného Fiatu, navíc nabízí dobrý poměr hodnoty a ceny. Ne však u nás. Foto: Fiat

Zdroj: Fiat

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše