Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou

Přesněji bychom měli říci brzkou realitou, neboť B-Max se v Ženevě představí jako koncept. Již nyní o něm ale víme vše podstatné a máme desítky jeho fotek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou

1.3.2011 | Petr Miler | 3 příspěvky

Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Přesněji bychom měli říci brzkou realitou, neboť B-Max se v Ženevě představí jako koncept. Již nyní o něm ale víme vše podstatné a máme desítky jeho fotek.

První pohled na koncept Fordu B-Max vám jistě nezpůsobí žádný šok - vypadá tak, jako by se dnes mohl začít vyrábět. Ostatně nepochybujeme o tom, že se brzy vyrábět začne, i proto se svým vzhledem nesnaží vyšlapávat novou cestičku a spíše kopíruje současná MPV Fordu. Třeba Grand C-Maxu, jehož test jsme vám přinesli včera.


Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 1 - Ford B-Max 01Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 2 - Ford B-Max 02Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 3 - Ford B-Max 03

Přesto na něm najdeme leccos zajímavého. Tím nejpozoruhodnějším „fíglem” je absence B sloupku, která je mezi MPV jakékoli třídy úplnou novinkou. Vnější pohled nic nového neprozradí, ostatně ani snaha otevřít dveře na straně řidiče nepřinese překvapení (přední se otevírají zcela konvenčně, zadní jsou posuvné). Jakmile se ale dveře odeberou směrem ke opačným koncům karoserie, ukáže se v plné nahotě fakt, že vůz nemá vůz nemá vůbec žádný B sloupek.

Smysl tohoto řešení je jasný - pakliže by jej Ford uvedl do sériové výroby, dostal by na trh vůz s naprosto jedinečným přístupem do interiéru, neboť prostor vzniklý po otevření obou dveří je jedním slovem obrovský (měří 1,5 metru, dvakrát více, než je u MPV běžné). A Ford se zjevně na podobný krok chystá, neboť krom této výhody zdůrazňuje i fakt, že absence B sloupku nepřinesla žádný ústupek pasivní bezpečnosti vozu.

Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 4 - Ford B-Max 04Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 5 - Ford B-Max 05Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 6 - Ford B-Max 06

Nutno dodat, že B-Max je relativně malým autem. Na délku měří jen o 110 mm více než současná Fiesta, o stejnou délku je větší na výšku. Přesto by díky řešení interiéru měl nabídnout dostatek místa pro pět dospělých, o čemž nemáme důvod pochybovat. Jeho úhlavním konkurentem by totiž měl být Opel Meriva, de facto „přerostlá Corsa”, a ten přesně tohle s bravurou zvládá. Výrobce navíc slibuje i velkorysý zavazadlový prostor, který po sklopení zadních sedadel nabídne rovnou ložnou plochu o délce 2,35 metru.

To všechno zní skvěle, pod kapotou B-Maxu už to ale taková sláva není. Koncept je vybaven tříválcovým motorem s objemem rovný jeden litr, který je přeplňován turbodmychadlem a je též vybaven přímým vstřikem paliva do válců. Má samozřejmě nabídnout nízkou normovanou spotřebu při výkonu většího čtyřválce a další výhody, my ale vidíme i stinnou stránku věci. Něco jako „dobrý tříválec” je totiž spojení dávající stejný smysl jako „svobodomyslný komunista” a velmi se divíme, že se zrovna touto cestou automobilky vydávají. Běh tří válců je efektivně nevyvážitelný a obzvláště v České republice velmi dobře víme, jak nešťastnou cestou tříválec je...

Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 7 - Ford B-Max 12Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 8 - Ford B-Max 13Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 9 - Ford B-Max 16

Konkrétní parametry motoru automobilka nezveřejnila, neboť agregát teprve prochází posledními fázemi vývoje. To zároveň bohužel jasně říká, že se jej dříve nebo později v sériových Fordech dočkáme.

Podle aktuálních spekulací by se B-Max měl dostat do výroby během dvou let a zatím není jasné, kam přesně se v nabídce Fordu zařadí. Dá se ale očekávat, že nahradí současný evropský Fusion, který už vlastně „Fiestou MPV” tak trochu je.

Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 10 - Ford B-Max 07Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 11 - Ford B-Max 08Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 12 - Ford B-Max 09Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 13 - Ford B-Max 10Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 14 - Ford B-Max 11Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 15 - Ford B-Max 14Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 16 - Ford B-Max 15Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 17 - Ford B-Max 17Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 18 - Ford B-Max 18Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 19 - Ford B-Max 19Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 20 - Ford B-Max 20Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 21 - Ford B-Max 21Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 22 - Ford B-Max 22Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 23 - Ford B-Max 23Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 24 - Ford B-Max 24Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 25 - Ford B-Max 25Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 26 - Ford B-Max 26Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 27 - Ford B-Max 27Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 28 - Ford B-Max 28Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 29 - Ford B-Max 29Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 30 - Ford B-Max 30Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 31 - Ford B-Max 31Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 32 - Ford B-Max 32Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 33 - Ford B-Max 33Ford B-Max: Fiesta MPV je realitou - 34 - Ford B-Max 34
Ford B-Max

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše