Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce

Auta s hybridním a elektrickým pohonem si u zákazníků velké zastání nezískala a na trzích bez dotací, jako je ten náš, jen paběrkují. U zlodějů je to ale jiná, jejich baterie a katalyzátory jsou velké lákadlo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce

7.4.2020 | Mirek Mazal

Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce

/

Auta s hybridním a elektrickým pohonem si u zákazníků velké zastání nezískala a na trzích bez dotací, jako je ten náš, jen paběrkují. U zlodějů je to ale jiná, jejich baterie a katalyzátory jsou velké lákadlo.

Stejně jako se zloději přizpůsobili v oblasti otevírání aut a kradou je pomocí počítačů, přenesli svou pozornost i na části alternativních pohonů. V posledních letech policie eviduje zvýšený zájem kriminálníků o plně elektrické vozy nebo hybridní varianty obojí opatřené velmi drahými komponenty, které lze výhodně prodat na černém trhu.

Jde hlavně o extrémně hodnotné baterie. Akumulátory zloději vyberou klidně rovnou na ulici, vidina snadného zpeněžení je silnější než potenciální problémy se zákonem a snadné nebude ani nepozorovaně vybrakovat zhruba 80 kilogramů článků například z podlahy Toyoty Prius.

Dalším cílem drzých nájezdníků začínají být stále častěji i katalyzátory hybridních automobilů. Katalytický konvertor plný vzácných kovů zajímal chmatáky od nepaměti, ale moderní čistící prvek kombinovaných pohonů je opět na samém vrcholu popularity. Ve spojení s loupeží baterií se škody jedné oběti mohou po pár minut trvajícím útoku vyšplhat do výšin přesahujících sto tisíc korun českých, zloději mohou inkasovat i desetitisíce.

Jednu skupinu takových výtečníků nedávno lapila nizozemská policie. Banda z Bulharska převážela najednou čtyři desítky katalyzátorů neznámého původu. A to je jen hrstka velmi pravděpodobně kradených komponentů - od ledna do října 2019 Nizozemci nahlásili 200 krádeží kusů výfuku a za posledních pět měsíců stejný čin oznámilo už 800 poškozených. Všichni se stali nedobrovolnými poskytovateli rhodia, platiny a palladia. „Hlavními cíli jsou Toyota Prius, Honda Civic a Honda Jazz,“ upřesnil mluvčí policie.

Trend je tedy jasný, zloději se čím dál tím častěji pouštějí do hrubé demontáže katalyzátorů nebo baterií. Zkušené party mají konvertor odmontovaný v řádu minut minut. Okolí si ani nemusí všimnout ničeho podezřelého, úspěšná banda podvodníků operuje také v Dánsku, Německu, Francii, Velké Británii, Maďarsku, Irsku, Polsku, Španělsku, Švédsku a případy jsou hlášeny i v České republice. Ochrana? Nejlépe auto déle jakkoli parkovat jen tam, kde k němu nemůže každý. Ale to se snadno řekne a leckdy hůře udělá, i na tom zloději parazitují.


Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 1 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 01Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 2 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 02Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 3 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 03Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 4 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 04Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 5 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 05Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 6 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 06Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 7 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 07Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 8 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 08Hybridní a elektrická auta si oblíbili zloději, během chvíle očešou díly za desetitisíce - 9 - Kradeze baterie katalyzatory hybridu 09
Oblíbený lup moderních zlodějů se skrývá pod autem. Katalyzátory ekologických aut a baterie hybridů či elektromobilů jsou zdrojem rychlých a tučných zisků

Zdroj: Auto Week a Roy@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše