Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná”

Na krok Korejců se dá dívat lecjak, jedna věc je ale jistá - podivné ztvárnění předních i zadních světel se nesetkalo s pozitivní odezvou, a tak se Hyundai rozhodlo alespoň ta první jmenovaná radikálně změnit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná”

22.10.2021 | Petr Miler

Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná”

/

Foto: Hyundai

Na krok Korejců se dá dívat lecjak, jedna věc je ale jistá - podivné ztvárnění předních i zadních světel se nesetkalo s pozitivní odezvou, a tak se Hyundai rozhodlo alespoň ta první jmenovaná radikálně změnit.

I když naprostá většina velkých automobilek působí na všech myslitelných kontinentech a jejich přístup k vývoji a výrobě nových vozů by se z podstaty neměl zásadně lišit, přístup některých výrobců je stále specifický. Ti asijští už prosluli tím, že pokud se jim něco nepovede, tak to prostě změní - klidně rok po odhalení nového modelu jej překopou. Nejedou tedy za každou cenu podle síťového grafu a k faceliftu nepřistoupí až po obvyklých třech nebo čtyřech letech.

Přesně to je i případ korejského Hyundai. To sice vyrostlo v jednu z největších světových automobilek, podobná flexibilita mu ale zůstává vlastní. Dá se na to dívat lecjak, není to meč s jedním ostřím - na jednu stranu je naprosto pochopitelné, že automobilka nechce v nabídce roky vydržovat produkt, který třeba jen kvůli snadno změnitelným aspektům není tak úspěšný, jak by mohl být. Na tu druhou je to ale trochu nefér k prvotním, obvykle nejvěrnějším kupcům, jejichž auta utrpí rázem velkou ztrátu hodnoty, neboť rychle zastarají. Jaký pohled je vám bližší, posuďte sami, v Asii ale zůstávají věrni tomu prvnímu.

Hyundai tak nemá problém pouhý rok a půl po uvedení nové generace SUV Creta na trh překopat tento model k nepoznání. Situace je navíc o to pikantnější, že vůz se na přelomu let 2019 a 2020 dostal jen na některé trhy a jeho postupné rozšiřování v nabídce znamená, že na jiné dorazil třeba až letos v létě. To už je opravdu matoucí - automobilka v červnu začne určité auto prodávat jako žhavou novinku a v říjnu už říká, že jej zásadně faceliftuje.

Když se ale podíváte na vůz samotný, zjistíte, proč k tomuto kroku přistoupila. Vypadá prostě podivně. Jde o model z jakési „světelné mezi-éry”, kdy se Hyundai posouvalo od konvenčního pojetí k novým „neviditelným” světlům, jaká známe třeba z nového Tucsonu. Je to divoké a podle nás nehezké, jako by s autem někdo projel „hejnem” létajících chobotnic a různé části z nich ulpěly na karoserii. Většina lidí to zjevně též nevnímá pozitivně, a tak Creta dostane velmi brzký facelift.

Příď se změní skutečně k nepoznání, bude vypadat jako zmíněný Tucson, jak ukazují přiložené oficiální ilustrace. Záď už si podivná světla ponechá, tam ale nepůsobí až tak rušivě. A interiér bude též nanejvýš lehce občerstven, to z ilustrací úplně zřejmé není. A technika se nemá změnit vůbec, pochopitelně, smyslem je přepudrovat nevzhledný nos, nikoli změnit podstatu auta, v té žádný problém nespočívá.

Kdy bude inovovaná Creta plně odhalena a kdy se dostane do prodeje, Hyundai přesně nezmiňuje, čekejme ale to první nanejvýš v řádu týdnů a to druhé v řádu měsíců, auto je titulováno jako vůz modelového roku 2022.


Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná” - 1 - Hyundai Creta 2020 2022 facelift 01Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná” - 2 - Hyundai Creta 2020 2022 facelift 02Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná” - 3 - Hyundai Creta 2020 2022 facelift 03
Hyundai začalo odhalovat inovované provedení nové generace modelu Creta, i když se někde prodává jen pár měsíců. Foto: Hyundai

Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná” - 4 - Hyundai Creta 2020 2022 facelift 04Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná” - 5 - Hyundai Creta 2020 2022 facelift 05Hyundai už po roce a půl faceliftuje jedno ze svých SUV, podivná světla mění za „neviditelná” - 6 - Hyundai Creta 2020 2022 facelift 06
Smyslem je zatočit podivným pojetím přídě, které se opravdu moc nepovedlo, jak ukazují fotky současné verze. V prodeji je asi jen rok a půl, někde je ale k dostání teprve od letošního léta. Foto: Hyundai

Zdroj: Hyundai

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše