Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí

Jaguar oficiálně potvrdila, že pracuje na nástupci modelu X-Type. Dorazí v roce 2015 a aby uspěl proti německé konkurenci, bude muset být výjimečný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí

15.4.2013 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jaguar oficiálně potvrdila, že pracuje na nástupci modelu X-Type. Dorazí v roce 2015 a aby uspěl proti německé konkurenci, bude muset být výjimečný.

Loni na podzim vyšlo najevo, že nástupce kompaktního modelu X-Type není pouze patriotickým přáním britského týdeníku Autocar, ale že Jaguar skutečně dostal od mateřského koncernu Tata Motors zelenou. Svolení pustit se do vývoje muselo být pochopitelně staršího data, testovací muly už jezdí po silnicích a rozpovídali se také vysoce postavení lidé přímo z automobilky.

„Je jasné, že naši soupeři navrhují skvělá, řidičsky přitažlivá a výkonná auta,“ složil kompliment německým rivalům generální ředitel společnosti Jaguar Land Rover Ralf Speth v rozhovoru pro Autocar. „Musíme proto stvořit něco se schopností konkurovat jim, a to znamená, že náš produkt musí být výjimečný. Chci však, aby naše vozy měly i lidský rozměr. Síla Jaguaru je v jeho lidech a v našich produktech se to musí odrazit,“ dodal Speth.

Také nejvyšší šéf Jaguaru Adrian Hallmark respektuje řadu 3, třídu C a A4 jako působivé protivníky, jejichž výrobci se navíc můžou opřít o silné ekonomické zázemí šetřící náklady na vývoj, popírá však, že by jejich postavení v segmentu luxusních sedanů střední třídy bylo neporazitelné. Podle něj spočívají klíčové atributy soupeře trojky v jeho lepší ovladatelnosti, pokročilejších technologiích a lákavějším designu.

„Klíčem bylo udělat z modelu F-Type jádro naší modelové řady,“ tvrdí Hallmark. „Představuje vše, čím Jaguar doopravdy je, zosobňuje jeho charakter. A je nejčistším vyjádřením toho, o čem by měla být všechna naše auta. Stejnou strategii teď musíme použít pro příští auta, včetně malého sedanu. Jeho moderní technologie, žádoucí design a dojem z jízdy z něj musí udělat lepší vůz, než dokáže nabídnout kterýkoli z našich protivníků,“ slibuje Hallmark odvážně.

Jak toho chce Jaguar dosáhnout? Oficiálně to jeho zástupci nepotvrdili, nástupce X-Typu však bude postaven na zkrácené hliníkové platformě PLA (Premium Lightweight Architecture), jejíž variabilita tak zásadní změny v hlavních rozměrech dovoluje. O pohon se má postarat nová generace čtyřválcových motorů, jež - jak Jaguar doufá - bude schopna sdílet výkony i úspornost rivalů.

Nezůstane však pouze u čtyřdveřového sedanu. Podle zdrojů Autocaru se novinka rozroste do celé rodiny nových modelů zahrnující kombi, kupé i kabriolet. Jaguar je údajně nakloněn také myšlence kompaktního crossoveru stavěného převážně na silnice, pokud ale na něj dojde, neobjeví se dříve než rok nebo dva po sedanu, což znamená v roce 2016 nebo 2017.


Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí - 1 - Jaguar X-Type 01Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí - 2 - Jaguar X-Type 02Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí - 3 - Jaguar X-Type 03Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí - 4 - Jaguar X-Type 04Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí - 5 - Jaguar X-Type 05Jaguar X-Type 2015: britská trojka bude, německé konkurence se nebojí - 6 - Jaguar X-Type 06
Na rozdíl od předchůdce bude nástupce využívat klasickou koncepci s motorem vpředu a pohonem zadních (alternativně pak všech) kol

Zdroj: Autocar

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše