Jaguar XJ Sentinel: pancéřovaný speciál

Jaguar představil na moskevském autosalonu pancéřovanou verzi luxusní sportovní limuzíny XJ, která pasažérům zajišťuje ochranu i proti 15 kg trhaviny TNT.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jaguar XJ Sentinel: pancéřovaný speciál

14.9.2010 | Autoforum.cz | Přidat příspěvek

Jaguar XJ Sentinel: pancéřovaný speciál

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jaguar představil na moskevském autosalonu pancéřovanou verzi luxusní sportovní limuzíny XJ, která pasažérům zajišťuje ochranu i proti 15 kg trhaviny TNT.

Toto speciální provedení posledního modelu limuzíny XJ vychází z bohatých zkušeností společnosti Jaguar v oblasti pancéřovaných vozidel. Jaguar XJ Sentinel bude zákazníkům dodáván s kompletní zárukou tři roky a 80 000 kilometrů. Ta je navíc rozšířena o komplexní servisní podporu, kterou zajišťují specializovaní technici.

Konstruktéři společnosti Jaguar se při vývoji vozidla zaměřili hlavně na to, aby si model Sentinel zachoval reálné využití a jedinečný charakter, které zdobí nepancéřované vozy XJ. Sentinel vychází z prodloužené verze modelu XJ a nabízí stejně luxusní interiér, ve kterém se snoubí komfort se sportovním designem. Inspirací pro lehkou hliníkovou konstrukci vozu Jaguar XJ byl letecký průmysl. Přesto vůz nabízí užitné zatížení v úctyhodné výši 500 kilogramů pro cestující a zavazadla, aniž by to jakkoli ovlivnilo výkon automobilu.

Opancéřovaná kabina anglické limuzíny je vyrobena ze zesílené oceli a vyztužena kevlarovými vlákny. Na její podobě a výrobě se podílela společnost Centigon, která je předním světovým výrobcem pancéřování pro osobní vozy. Jaguar XJ Sentinel poskytuje ochranu proti střelám až do úrovně B7 ( BS EN 1522 úroveň FB7 a BS EN 1063 BR7-), ochranu proti výbušninám až do ekvivalentu 15kg TNT trhaviny odpálené v těsné blízkosti vozidla a rovněž ochranu proti granátu odpálenému pod vozidlem. Pancéřování splňuje mezinárodní standardy, jelikož prošlo certifikací agentury QinetiQ. Ta je celosvětovou nezávislou organizací, která se specializuje na testování zabezpečení proti výbuchům a střelám.

Technicky vychází provedení Sentinel z prodloužené verze limuzíny XJ a pohon jeho zadních kol obstarává pětilitrový osmiválec s výkonem 385 koní a točivým momentem 515 N.m. Právě ten stojí za hbitostí vozu. Z 0 na 100 km/h zrychlí přes tři tuny těžký sedan za 9,7 vteřiny a dosáhne nejvyšší rychlosti 195 km/h. Podvozek vozu vybavený systémem Adaptive Dynamics s proměnlivým nastavením tlumičů si díky své speciální úpravě lehce poradí i s větší pohotovostní hmotností. Konstruktéři značky Jaguar totiž upravili zavěšení kol a řízení. I opancéřovaný model tak nabízí prakticky stejný výkon a jízdní vlastnosti jako standardní limuzína XJ.

Jaguar XJ Sentinel je dodáván s komplexním programem služeb a podpory, který je zákazníkům k dispozici již před i po samotném zakoupení vozidla. Během nákupu vozu je se zákazníkem v úzkém kontaktu bezpečnostní specialista. Ten dohlíží na naplnění všech jeho potřeb. Zákazník si může nechat svůj vůz díky širokému spektru doplňkových služeb upravit přesně dle svých požadavků a přání. Po pořízení vozu následně využívá komplexní servisní balíček služeb, jehož součástí je například i zaškolení řidiče.


Jaguar XJ Sentinel: pancéřovaný speciál - 1 - Jaguar XJ Sentinel_ballistics_dataJaguar XJ Sentinel: pancéřovaný speciál - 2 - Jaguar XJ Sentinel_1

Autoforum.cz

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše