Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne

Proslulo jako auto s jedním z vůbec nejkontroverznějších designů, jeho druhá generace se ale snaží hrát na jinou strunu. Design rázem snad i láká a není to to jediné, čím umí zaujmout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne

4.11.2020 | Petr Prokopec

Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne

/

Foto: Toyota

Proslulo jako auto s jedním z vůbec nejkontroverznějších designů, jeho druhá generace se ale snaží hrát na jinou strunu. Design rázem snad i láká a není to to jediné, čím umí zaujmout.

První generaci Toyoty Mirai nešlo za hezké auto označit ani po dlouhém večeru stráveném s láhví vína. Od svého zrodu pravidelně bodovala v anketách o nejošklivější auto historie a jasně překonávala i svého hybridního sourozence jménem Prius. Japonci se ale takto z řady jistě snažili vystoupit záměrně, neboť vůz dostal velmi exotické ústrojí, elektrický pohon živený vodíkovými palivovými články. Provoz takového auta je značně limitován minimální infrastrukturou, vše pak okořeňuje vysoká cena okolo 1,75 milionu Kč.

Design tak paradoxně mohl autu pomoci upoutat pozornost a byť 10 tisíc celosvětově prodaných vozů za celou dobu existence první generace Mirai není na poměry Toyoty žádný zázrak, je to jistě více, než by člověk mohl po shrnutí výše zmíněných „předností” očekávat. A tak je tu druhá generace, která už se na sebe vzhledem upozorňovat nesnaží, nebo aspoň ne kontroverzí za každou cenu. Auto už nepřipomíná „dobastlenou” Toyotu Prius, ale spíše elegantní sedan ztvárněný ve stylu moderních Lexusů.

Na slavnostní premiéru nového vodíkového sedanu sice mělo dle předchozích oznámení dojít až v prosinci, ovšem oficiální debut zjevně bude jen jakousi třešinkou na dortu. PRvní První fotky a základní informace šly ven online, a tak si Mirai druhé generace můžeme alespoň částečně představit. Tentokrát navíc již nikoliv pouze jako exotiku, k níž si Česko nepřičuchne. Vodíkový model totiž míří také do našich končin.

V tomto ohledu je ihned nutné dodat, že na českém trhu bude prodáno jen minimum exemplářů, i s ohledem na nedostačující infrastrukturu. Vodík totiž bude moci veřejnost tankovat u čerpacích stanic Benzina v Praze, Brně a Litvínově, ovšem až od příštího roku. Jakkoliv tedy Toyota má u druhé generace desetinásobné prodejní ambice oproti předchůdci, Česko za nimi nijak výrazně stát nebude. Vliv na to bude mít i ta skutečnost, že novinka má zamířit cenově ještě výše.

Nové Mirai však na druhou stranu působí mnohem lépe. Postavena pak byla na platformě, jenž podepírá limuzínu Crown či Lexus LS. Půjde tedy o vůz s dostatkem vnitřního prostoru, jenž má navíc nabídnout rozložení hmotnosti v poměru 50:50. Za volantem tedy bude možné čekat i zábavu, což je dáno rovněž použitím pohonu zadních kol. Elektrická jednotka pak má produkovat 182 koní a 300 Nm, což by již mohlo zajistit slušný sprint i přes jistě nemalou hmotnost.

Podstatné také je, že větší platforma umožnila zástavbu tří nádrží na vodík. Vůz by tak měl zvládnout 850 kilometrů na jedno natankování, tedy vůči minulosti porci o 30 procent větší. Rozjet se pak má na 175 km/h, přičemž zákazníky uvnitř zahrne vyšším luxusem a moderními prvky, mezi něž patří třeba digitální přístrojový štít a 12,3palcový displej multimédií.


Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 1 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 01Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 2 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 02Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 3 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 03Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 4 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 04Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 5 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 05Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 6 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 06Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 7 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 07Jedno z nejošklivějších aut všech dob rázem není tak ošklivé, snad mu to i sekne - 8 - Toyota Mirai 2020 prvni sada 08
Nová generace Toyoty Mirai nepůsobí ošklivě jako ta předchozí, nám se docela zamlouvá. Názor na její vzhled si ale pochopitelně udělejte sami. Foto: Toyota

Zdroj: Toyota

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše