Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací

Lada chystá druhou generaci legendární Nivy, čas jejího příchodu na trh se ale zdá být ještě více v mlze, když vidíme, jaké změny se chystá Lada nadělit té první.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací

5.11.2019 | Petr Prokopec

Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací

/

Lada chystá druhou generaci legendární Nivy, čas jejího příchodu na trh se ale zdá být ještě více v mlze, když vidíme, jaké změny se chystá Lada nadělit té první.

První generace Lady Niva je tu s námi již více než čtyřicet let. A jak jsme v poslední době poměrně často zmiňovali, do důchodu se hned tak nechystá. Ruská automobilka si je totiž vědoma nejen kultovního statutu, ale i slušných prodejů, které negeneruje pouze domácí trh. Z toho důvodu má legenda podle zákulisních informací vydržet v prodeji až do roku 2026. Je otázkou, co se stane poté, vše ale do značné míry závisí na úspěchu druhé generace. Tu již čeká nová platforma, motory i palubní systémy, logicky tak ale přijde o charakter, za což si navíc budete muset připlatit.

Aby se off-roadový dinosaurus vedle digitální moderny tak úplně neztratil, Lada rozhodla, že Niva dostane výraznější facelift. Jeho debut je naplánován na následující týdny, zatím však nicméně není jisté, jestli nám jej Rusové představí ještě letos nebo až na začátku příštího roku. Z dostupných informací se nám ovšem výsledné puzzle již začíná poměrně dobře rýsovat. Změny se přitom zaměří hlavně na kabinu, neboť zvenčí dorazí jen odlišné nárazníky, z nichž ten přední dostane integrované mlhovky.

Protože pod kapotou se již nepohne ani šroubek, můžeme bez dalších okolků vyrazit do interiéru. A rovnou se přitom zaměříme na ohřev kabiny, jenž je jednou ze stěžejních inovací. Vliv na jeho faktické řešení je nejasný, doprovázet jej ale už nebudou zastaralá ovládací táhla pohybující se ze strany na stranu. Místo toho dorazí trojice nových otočných ovladačů, jímž společnost dělá nová řídicí jednotka klimatizace. Lada tak konečně vstupuje do 21. století, přičemž nový systém je popisován jako mnohem efektivnější.

Jen u této změny, jenž se navíc projeví úpravou středové konzole, však Lada nezůstala. Modifikována totiž bude celá architektura palubní desky, jenž si vezme inspiraci z modelu Granta. Dorazit má také nový volant, středový tunel i dveřní panely. A aby toho nebylo málo, dorazí také pohodlnější sedadla a strop z plastového výlisku, který nahradí dosavadní plátno napnuté přes ocelové nosníky. Ani to ovšem není konečná, Rusové se totiž mají dočkat také nového systému automaticky volajícího pomoc při nehodě.

Změn je tedy skutečně hodně. A pokud si uvědomíme, že Lada jen odpovídá na volání zákazníků, kteří si přejí více komfortu v interiéru, ovšem exteriér považují pomalu za nedotknutelný, pak by inovovaná Niva skutečně mohla mít úspěch. Za nastalé situace je ale čím dál méně jasné, kdy přesně dorazí nová generace vozu - Rusové by se asi nepouštěli do tak podstatných změn, kdyby střídání stráží (třebaže s částečným překryvem v nabídce) bylo na obzoru.


Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací - 1 - Lada Niva 2019 facelift interier nove spy foto 01Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací - 2 - Lada Niva 2019 facelift interier nove spy foto 02Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací - 3 - Lada Niva 2019 facelift interier nove spy foto 03
Lada Niva se dočká nového ovládání ohřevu kabiny i efektivnější klimatizace...

Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací - 4 - Lada Niva 2019 facelift interier nove spy foto 04
...což bude mít vliv na vzhled středové konzole

Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací - 5 - Lada Niva 2019 facelift interier nove spy foto 05
Vůči dosavadnímu provedení půjde o zásadní změnu...

Lada Niva 2020 předčasně ukázala jednu ze svých zásadních inovací - 6 - Lada Niva 2019 facelift interier nove spy foto 06
...exteriér se však má lišit jen v rámci nárazníků

Zdroj: Drom

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše