Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou

Lada dlouhodobě nabízí dva prakticky stejné motory, které dokola inovuje. Model X-Ray Cross se nyní konečně dočkal novinky, k ní přidal i moderní automat, Vestu čeká totéž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou

15.7.2019 | Petr Prokopec

Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou

/

Lada dlouhodobě nabízí dva prakticky stejné motory, které dokola inovuje. Model X-Ray Cross se nyní konečně dočkal novinky, k ní přidal i moderní automat, Vestu čeká totéž.

Moderní Lady Vesta a X-Ray lze aktuálně objednávat s 1,6litrovým nebo 1,8litrovým motorem, přičemž první produkuje 106 a druhý 122 koní. Jsou to letité agregáty a jejich přenos pouze na přední kola pak má na starosti pětistupňový manuál či pětistupňový automat, druhá zmíněná převodovka však bývá velmi často kritizována kvůli váhavému charakteru, který z předjíždění dělá mnohdy nebezpečnou záležitost. O to větší událostí je skutečnost, že Rusové přivádí do hry zcela nový motor i zcela nový automat, přičemž s výtkami by se tentokráte již mohlo šetřit.

Než se ovšem dostaneme k novinkám, je třeba zmínit, že Lada X-Ray byla v letech 2016-2017 k mání ještě se třetí pohonnou jednotkou. Jakkoliv se ovšem jednalo o 1,6litrový benzinový čtyřválec, ten s výše zmíněným agregátem VAZ-21129 z produkce AvtoVAZu neměl nic společného. Místo toho se jednalo o motor H4M/HR16DE z produkce aliance Renault-Nissan. Jednotka přitom byla naladěna na 110 koní a 150 Nm točivého momentu.

S tímto ústrojím a pětistupňovým manuálem X-Ray zvládal stovku za 11,1 sekundy a dosahoval nejvyšší rychlosti 181 km/h. Snadno tak překonával ruskou jedna-šestku, zvláště pak 6,8litrovou průměrnou spotřebou. Nicméně i tak byl nakonec puštěn k vodě, aby se nyní mohl vítězoslavně vrátit. Nejde však o původní agregát, nýbrž o zcela novou verzi H4Mk, která již produkuje nepatrně vyšší výkon i točivý moment (114 k, 152 Nm).

Pohonná jednotka se navíc pod kapotu ruského crossoveru nevrací sama, společnost jí dělá také zcela nová převodovka, a sice automat CVT od společnosti Jatco. Lada X-Ray přitom v této verzi zvládne sprint na stovku za 12,8 sekundy a maximálně dosáhne 162 km/h. V rámci nabídky tedy půjde o vůbec nejpomalejší provedení, prioritou ale v tomto případě jistě byl komfort a nejspíše i spotřeba, byť ta prozatím nebyla zveřejněna.

Tyto hodnoty jsou navíc spojeny s provedením Cross, které se oproti základní Ladě X-Ray dočkalo zvýšení světlé výšky ze 195 na 215 milimetrů. Ta přitom dosud byla k mání jen s onou jedna-osmou, jejíž 122 koní zaručovalo sprint na stovku za 10,9 sekundy. Ve srovnání se základem si tedy zvýšení podvozku vyžádalo čtyři desetiny sekundy navíc, zatímco nejvyšší rychlost poklesla ze 182 na 180 kilometrů v hodině.

Dá se tedy předpokládat, že jízdní dynamika nového ústrojí bude o chlup lepší také u základní Lady X-Ray, jakmile se pod její kapotou objeví. Kdy se tak ovšem stane, zatím není jisté. V případě provedení Cross ovšem bylo zahájení prodeje naplánováno na letošní léto, Vesta by se pak motoru H4Mk a automatu CVT měla dočkat na podzim. Na ceny si ovšem budeme muset počkat.


Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 1 - Lada X-Ray Cross CVT 2019 prvni foto 01Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 2 - Lada X-Ray Cross CVT 2019 prvni foto 02Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 3 - Lada X-Ray Cross CVT 2019 prvni foto 03
Lada X-Ray Cross se dočkala nového motoru a převodovky CVT...

Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 4 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 02Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 5 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 03Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 6 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 04Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 7 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 05Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 8 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 06Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 9 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 07Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 10 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 08Světu se po letech konečně představila Lada s novým motorem a převodovkou - 11 - Lada X-Ray Cross 2018 zahajeni vyroby 09
...do prodeje s tímto ústrojím zamíří ještě v létě. Na podzim by se pak téže kombinace měla dočkat také Vesta

Zdroj: RG.ru

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše