Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo

Na první pohled možná ani nepoznáte, že jde o Nivu, ale skutečně jde. Byla výrazně přestavěna pro vojenské účely a její tradované označení tomu odpovídá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo

7.6.2018 | Petr Prokopec

Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo

/

Na první pohled možná ani nepoznáte, že jde o Nivu, ale skutečně jde. Byla výrazně přestavěna pro vojenské účely a její tradované označení tomu odpovídá.

Schopnosti Lady Niva, aktuálně prodávané pod obchodním názvem 4x4, jsou legendární, stejně jako model sám o sobě. Problémem ovšem je, že ve službě je již více než čtyřicet let. Rusové sice chystají novou generaci, nicméně nejspíše ani sami lidé v továrně si nejsou jisti, kdy bude její vývoj dokončen a vůz oficiálně představen. Nestalo se tak ani na aktuálně probíhajícím věděckém a technickém fóru bezpečnostních agentur, který se koná na pokraji Moskvy. Neznamená to ovšem, že by tam Niva nebyla přítomna.

S ohledem na zaměření fóra šlo očekávat, že nepůjde o nic tuctového, konkrétní provedení ale přece jen překvapilo. Představen byl totiž pick-up s interním označením VIS-29467, který byl vyvinut pro policejní a armádní účely. Nepřekvapí tedy ochranná kamufláž, jednoduché dveře bez prosklených oken pak odkazují na plánované nasazení vozu ve válkou zmítané Sýrii. Tam by se Niva mohla stát populární u obou znepřátelených stran.

Důvodem jsou zejména nově přidané možnosti v podobě plošiny pro granátomety AGS-17 či AGS-30. Ty je ovšem případně možné také zaměnit za kulomety Pecheneg či Kord, a to včetně střeliva. Nosnost korby je 640 kilogramů, pojme toho tedy hodně. Kromě toho Niva zvládá také utáhnout minomet s až 82milimetrovou hlavní. Změny tedy neproběhly jen na karoserii, ale i v motorovém prostoru.

Pohon sice má nadále na starosti 1,7litrový benzinový čtyřválec, jeho výkon byl navýšen na 95 koní. Snadněji si tedy poradí s hmotností nového armádního speciálu, jež narostla na 1 960 kg. Nicméně i s ohledem na onu nosnost korby byla nejvyšší rychlost omezena na 110 km/h. Celková délka narostla na 4 500 milimetrů, auto je široké 1 750 mm a s ohledem na nástavbu na korbě má 1 850 mm na výšku. O ceně se automobilka nezmiňují, rozhodně ale nemá jít o nic drastického - armádní Niva je koncipována jako levný vůz, který lze navíc ještě levněji opravit.

Oficiální jméno vůz nemá, pomineme-li zmíněné kódové označení, lidé z automobilky i vojáci mu ale podle ruských médií začali svorně říkat „Džihád-mobil“. „Něco takového by si asi ve věčně politicky korektní západní Evropě nikdo nedovolil ani vyslovit, Rusko je v tomto směru ale přece jen trochu otevřenější...


Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo - 1 - Lada Niva 2018 pick-up pro armadu 01Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo - 2 - Lada Niva 2018 pick-up pro armadu 02
Lada představila novou armádní verzi modelu Niva. Říká se jí „Džihád-mobil“ a jako pick-up se zbrojí bude skutečně řešit válečné konflikty

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše