Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo

Na první pohled možná ani nepoznáte, že jde o Nivu, ale skutečně jde. Byla výrazně přestavěna pro vojenské účely a její tradované označení tomu odpovídá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo

7.6.2018 | Petr Prokopec

Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na první pohled možná ani nepoznáte, že jde o Nivu, ale skutečně jde. Byla výrazně přestavěna pro vojenské účely a její tradované označení tomu odpovídá.

Schopnosti Lady Niva, aktuálně prodávané pod obchodním názvem 4x4, jsou legendární, stejně jako model sám o sobě. Problémem ovšem je, že ve službě je již více než čtyřicet let. Rusové sice chystají novou generaci, nicméně nejspíše ani sami lidé v továrně si nejsou jisti, kdy bude její vývoj dokončen a vůz oficiálně představen. Nestalo se tak ani na aktuálně probíhajícím věděckém a technickém fóru bezpečnostních agentur, který se koná na pokraji Moskvy. Neznamená to ovšem, že by tam Niva nebyla přítomna.

S ohledem na zaměření fóra šlo očekávat, že nepůjde o nic tuctového, konkrétní provedení ale přece jen překvapilo. Představen byl totiž pick-up s interním označením VIS-29467, který byl vyvinut pro policejní a armádní účely. Nepřekvapí tedy ochranná kamufláž, jednoduché dveře bez prosklených oken pak odkazují na plánované nasazení vozu ve válkou zmítané Sýrii. Tam by se Niva mohla stát populární u obou znepřátelených stran.

Důvodem jsou zejména nově přidané možnosti v podobě plošiny pro granátomety AGS-17 či AGS-30. Ty je ovšem případně možné také zaměnit za kulomety Pecheneg či Kord, a to včetně střeliva. Nosnost korby je 640 kilogramů, pojme toho tedy hodně. Kromě toho Niva zvládá také utáhnout minomet s až 82milimetrovou hlavní. Změny tedy neproběhly jen na karoserii, ale i v motorovém prostoru.

Pohon sice má nadále na starosti 1,7litrový benzinový čtyřválec, jeho výkon byl navýšen na 95 koní. Snadněji si tedy poradí s hmotností nového armádního speciálu, jež narostla na 1 960 kg. Nicméně i s ohledem na onu nosnost korby byla nejvyšší rychlost omezena na 110 km/h. Celková délka narostla na 4 500 milimetrů, auto je široké 1 750 mm a s ohledem na nástavbu na korbě má 1 850 mm na výšku. O ceně se automobilka nezmiňují, rozhodně ale nemá jít o nic drastického - armádní Niva je koncipována jako levný vůz, který lze navíc ještě levněji opravit.

Oficiální jméno vůz nemá, pomineme-li zmíněné kódové označení, lidé z automobilky i vojáci mu ale podle ruských médií začali svorně říkat „Džihád-mobil“. „Něco takového by si asi ve věčně politicky korektní západní Evropě nikdo nedovolil ani vyslovit, Rusko je v tomto směru ale přece jen trochu otevřenější...


Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo - 1 - Lada Niva 2018 pick-up pro armadu 01Lada představila novou, drsnou verzi Nivy. Její jméno by asi v Evropě neprošlo - 2 - Lada Niva 2018 pick-up pro armadu 02
Lada představila novou armádní verzi modelu Niva. Říká se jí „Džihád-mobil“ a jako pick-up se zbrojí bude skutečně řešit válečné konflikty

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.