Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk

Čas vozu je opravdu působivý a nepochybujeme o tom, že je skutečný, jenže Britové jej nedosáhli za volantem sériového silničního stroje, to ani zdaleka. Místo toho model Evija překopali od podlahy po střechu, jaký to má smysl?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk

28.4.2024 | Petr Prokopec

Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk

/

Foto: Lotus

Čas vozu je opravdu působivý a nepochybujeme o tom, že je skutečný, jenže Britové jej nedosáhli za volantem sériového silničního stroje, to ani zdaleka. Místo toho model Evija překopali od podlahy po střechu, jaký to má smysl?

V souvislosti s rekordy dosahovanými na Ringu automobilky v posledních pár letech přišly s pozoruhodnou kreativitou. Famózní časy z možná nejnáročnějšího okruhu na světě totiž nejsou připisovány pouze jednoznačně nejrychlejším vozům, místo toho tu máme stále větší počet králů v jednotlivých kategoriích. Ty se pak následně ještě dělí na další podkategorie v závislosti na karosářské verzi, typu agregátu nebo počtu míst v kabině. Pomalu už chybí jen to, aby se rozlišovalo dle registrační značky, neboť v té chvíli by se rekordem mohl chlubit každý vůz.

Z toho důvodu již každému působivému času dosaženému v pohoří Eifel automaticky netleskáme, spíše se snažíme takříkajíc číst mezi řádky. Nejinak je tomu i tento týden, neboť britská automobilka Lotus se pochlubila tím, že její elektrický supersport Evija zvládl obkroužit Zelené peklo za pouhých 6 minut a 24,047 sekunda. To je třetí nejrychlejší čas vůbec bez ohledu na ceokoli, přičemž Dirk Müller jej na navlhlé trati zajel již 13. října loňského roku. Než ale polknete, je třeba nahlédnout za oponu.

S velmi působivým počinem je totiž spojeno provedení Evija X, které sice s běžnou produkční variantou sdílí karbonový monokok, baterie o kapacitě 93 kWh a hnací ústrojí produkující 2 039 koní a 1 704 Nm točivého momentu, tím však jakákoliv spojitost končí. Varianta X je totiž čistě účelovým strojem, který byl stvořen jen a pouze pro jediný trik. Kvůli tomu byla kompletně přepracována karoserie, odlišné jsou ale i další komponenty jako podvozek, brzdy či pneumatiky.

Lotusu dle nadšenců z Pistonheads měla s úpravami pomáhat společnost Multimatic Motorsports, což nejspíše i bude pravda. Müller za ni totiž mimo jiné závodí v šampionátu IMSA, a to s Fordem Mustang GT3. V roce 2015 pak tato firma otevřela i svou evropskou pobočku, která stejně jako Lotus sídlí ve Velké Británii. Pro standardní model Evija pak vyvinula tlumiče, s jeho výkonem a schopnostmi tak byla obeznámena více než kdokoli jiný.

Účelová Evija X se tak v žebříčku nejlepších časů zařadila za podobně účelové Porsche 919 Hybrid EVO (5:19,546) a podobně účelový Volkswagen ID.R (6:05,336). Druhý zmíněný ale dost možná ještě překoná, neboť Lotus uvedl, že kvůli podmínkám na trati nejel Müller naplno. Jsme tedy zvědavi, zda se Britové na okruh vrátí. Potlesk z naší strany bude ovšem nadále jen vlažný, ostatně nadšením jsme nehýkali ani poté, co s rekordním počinem vyrukovalo Porsche. Ne proto, že by veškeré časy nebyly působivé, ale proto, že dosáhnout jich s na míru postaveným autem neznamená pro svět silničních sporťáků téměř nic.


Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk - 1 - Lotus Evija X 2024 prvni foto 03Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk - 2 - Lotus Evija X 2024 prvni foto 04Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk - 3 - Lotus Evija X 2024 prvni foto 05Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk - 4 - Lotus Evija X 2024 prvni foto 06Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk - 5 - Lotus Evija X 2024 prvni foto 07Lotus zajel třetí absolutně nejrychlejší čas nejnáročnějšího okruhu světa, celý výkon je ale tak trochu podfuk - 6 - Lotus Evija X 2024 prvni foto 08
Evija X je zakázkový speciál, který sice disponuje pár komponenty ze silničního vozu, ovšem zasazenými do zcela jiného balení. Ač lze tedy nad časem dosaženým na Ringu uznale pokývat hlavou, bouřlivý potlesk si necháme na někdy jindy. Foto: Lotus

Zdroj: Lotus, Pistonheads

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše