Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé

Možná byste jako automobilka byli rádi, kdyby si od nás lidé ve velkém začali kupovat originální náhradní díl s cílem vylepšit své vozy. Lada ale chce prodávat celá nová auta, ne jen jejich části, a tak tomu brání.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé

19.2.2021 | Petr Prokopec

Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé

/

Foto: AvtoVAZ

Možná byste jako automobilka byli rádi, kdyby si od nás lidé ve velkém začali kupovat originální náhradní díl s cílem vylepšit své vozy. Lada ale chce prodávat celá nová auta, ne jen jejich části, a tak tomu brání.

I facelifty aut jsou mincí, která má dvě strany. Na straně jedné výrobcům umožňují prodloužení života starších modelů, tedy využití už dávno zainvestované techniky pro klidně ještě několik dalších let prodeje. Pokud je taková modernizace provedena chytře a auto učiní vizuálně novějším, než jaké ve skutečnosti je, snadno si automobilky mohou dovolit prodávat prakticky to samé úspěšněji a leckdy i dráže.

Druhá strana ale k výrobcům už tak příznivá být nemusí. Pokud se ona modernizace provede až moc chytře a lidé si všimnou, že si své letité auto mohou snadno a levně modernizovat doma, prodejní potenciál inovovaného vozu to poněkud oslabí. Přesně to se stalo Ladě, která nedávno rozsáhle modernizovala někdejší Chevrolet a později Ladu Niva a udělal z něj o mnoho moderněji působící vůz. Lidé ale zjistili, že některé faceliftované komponenty mohou na svých autech použít bez nutnosti výměny čehokoli dalšího a začali si svá auta vylepšovat.

Nejviditelněji se jedná o zadní světla, která mají úplně stejné úchyty jako dříve, třebaže působí docela jinak. AvtoVAZ si toho ale všiml a volný prodej světel jako náhradního dílu zakázal. Majitel jej tedy může získat pouze v případě reklamace nebo řešení opravy po nehodě, jinak rázem o zakázané zboží. O nových lampách, u nichž došlo na změnu vnitřního designu a byly v nich použity LED pro vyšší svítivost si tedy nyní majitelé starších Niv mohou nechat jen zdát.

Niva 2021 alias Travel se nicméně dočkala vizuálního přerodu hlavně v přední části, kde jsou změny rozsáhlé a snadno neopakovatelné. V té zadní byly poupraveny pouze detaily, což znamená, že otvor pro světla je naprosto stejný jako u verze před faceliftem a stejné jsou i úchyty a zástrčky elektrického okruhu. Majitelům tedy v podstatě stačila jen koupě dvou lamp k tomu, aby se jejich vůz zezadu tvářil jako zcela moderní provedení. Automobilce se to ale nelíbilo, a tak tomu učinila přítrž.

Je nicméně možné, že Ladu k tomuto rozhodnutí přiměl jen nedostatek komponentů a restrikce časem uvolní. Ať tak či onak, moderní světla si dnes lidé nekoupí, stejně jako jim už předloni Lada vystavila stopku v případě bodykitu verze Vesta Sport. I ten šel totiž koupit separátně, na což zareagovali nejprve zákazníci a poté automobilka, která chtěla ponechat vzhled sportovního provedení punc exkluzivity.


Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 1 - Lada Niva 2021 bez maskovani dalsi 01Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 2 - Lada Niva 2021 bez maskovani dalsi 02Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 3 - Lada Niva 2021 bez maskovani dalsi 03
Původní Chevrolet resp. Lada Niva disponuje stejnými otvory i úchyty na zadní světla... Foto: AvtoVAZ

Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 4 - Lada Niva Travel 2021 nove 01Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 5 - Lada Niva Travel 2021 nove 02Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 6 - Lada Niva Travel 2021 nove 03Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 7 - Lada Niva Travel 2021 nove 04Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 8 - Lada Niva Travel 2021 nove 05Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 9 - Lada Niva Travel 2021 nove 06Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 10 - Lada Niva Travel 2021 nove 07Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 11 - Lada Niva Travel 2021 nove 08Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 12 - Lada Niva Travel 2021 nove 09Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 13 - Lada Niva Travel 2021 nove 10Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 14 - Lada Niva Travel 2021 nove 11Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 15 - Lada Niva Travel 2021 nove 12Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 16 - Lada Niva Travel 2021 nove 13Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 17 - Lada Niva Travel 2021 nove 14Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 18 - Lada Niva Travel 2021 nove 15Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 19 - Lada Niva Travel 2021 nove 16Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 20 - Lada Niva Travel 2021 nove 17Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 21 - Lada Niva Travel 2021 nove 18Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 22 - Lada Niva Travel 2021 nove 19Lada zakázala prodávat lidem nová světla na Nivu, podobnou věc udělala už podruhé - 23 - Lada Niva Travel 2021 nove 20
...jako modernizované provedení. Rusové tedy ony LEDkové lampy začali vykupovat ve velkém, což však automobilka zarazila. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: Lada.online

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše