Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Mazda CX-5 180, Dempsey a Urban: vyladěná SUV pro SEMA 2012
31.10.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Také Mazda dotáhla na výstavu tuningu a příslušenství v Las Vegas trojici konceptů postavených na základě modelu CX-5. Takhle vypadají.
Japonský crossover CX-5 není jen aspirantem na titul Zelené auto roku 2013 a to i bez hybridních technologií, ale jako aktuální novinka rovněž reprezentuje svou značku na právě startující výstavě SEMA v Las Vegas. Automobilka se do krajností tentokrát nepouštěla a svou divizi Mazda North American Operations pověřila stavbou tří strojů určených spíše lidem vyznávajícím pobyt v přírodě bez auta než tuningovým nadšencům, však se podívejte.
Model označovaný jako CX-5 180 má být ideálním dopravním prostředkem především pro ty obyvatele Kalifornie, kteří chtějí jedním autem pod zasněžené svahy, do pouště i k oceánu, což je možné v tomto nejlidnatějším a nejbohatším federálním státě USA zvládnout klidně v jednom dni. Právě proto se hned vedle snowboardu značky Burton Cheetah objevuje na střeše surfové prkno od firmy Rusty International a na karoserii je kromě stylizované mapy pobřeží Point Dume nedaleko Santa Moniky vyobrazené také okolí Velkého medvědího jezera (je to sice přehrada, ale to je asi jedno) v San Bernardino Mountains, kde je možné provozovat vodní nebo zimní sporty. Ke stylově ztvárněným plánkům na karoserii, které vytvářejí asymetrickou grafiku, návrháři považovali za vhodné mít navíc v tmavém chromu vyvedené dvacítky s pneumatikami Goodyear Eagle F1 Asymmetric o rozměru 265/40 R20 a vícebarevnou kůží čalouněný interiér.
Mazda CX-5 Dempsey se zase snaží stavět na popularitě hollywoodské hvězdy Patricka Dempseyho, kterého dost možná znáte ze seriálů Chirurgové. A pokud se zajímáte o závodění ve Spojených státech, pak také ze šampionátu GRAND-AM Rolex Series, kde sedlá Mazdu RX-8. „Jeho“ CX-5 je ovšem z poněkud jiného ranku. Pod kapotou pracuje dieselový čtyřválec Skyactive o objemu 2,2 litru, výkonu 175 koní při 4 500 ot./min a točivém momentu 420 newtonmetrů při 2 000 ot./min, který je spřažen se šestistupňovou manuální převodovkou. Specialitou verze Dempsey je kromě originálního lakování karoserie a atypicky nastříkaných dvacetipalcových kol ještě střešní box Thule T2 Atlantis a nosič se silničním kolem S-Works Tarmac.
Výčet upravených verzí uzavírá Mazda CX-5 Urban, jejíž design se měl podle tvrzení automobilky nechat inspirovat moderní městskou architekturou a současnou módou. Tomu by matně černý lak docela odpovídal, Urban však navíc využívá rozdíly v odrazu světla postupně, metalickou barvou nastříkaných povrchů ve tvaru trojúhelníků v kombinaci s jemným kontrastním šrafováním. Zdánlivé rozbití původních ploch tak dává panelům novou hloubku, ačkoli ty jsou původní. Nová jsou pouze dvaadvacetipalcová kola Ace Alloy Scorpio s celoročními pneumatikami Nitto NT420 o rozměru 295/30 R22 a přepracovaný výfukový systém.
Jestli se některá z těchto verzí dostane do prodeje, nejlépe pak i mimo USA, to je zatím otázkou. Vzhledem ke „globální působnosti” tohoto SUV ale dnes nelze vyloučit prakticky nic.























































Mazda u svých konceptů vcelku sympaticky přiznává, že CX-5 není přímo na sportování, ale spíše vhodným prostředkem, jak se k samotnému sportu dostat
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Marnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
včera (4)Čínský elektromobil prodávaný i v Evropě se při nehodě rozpůlil, jeho baterie začala hořet opodál
16.6.2025 (3)„Není mezera, do které bych se nevešel.” Řidič natočil, jak se dá proplétat dopravní zácpou, klaustrofobiky z toho trefí
15.6.2025 (6)
Nové na MotoForum.cz
- Časový program Grand Prix Itálie v Mugellu včera 17:16
- Na Pannonia Ringu pokračovalo MS Side 16.6.2025
- Indian Rider Fest: 19.-22. 6. 2025 Lipno nad Vltavou 16.6.2025
- V Misanu zemřel traťový komisař na infarkt 15.6.2025
- Toprakův misanský hattrick 15.6.2025
Nejnovější články
Číňané zvyšují hru. Svého levného, vybaveného a výkonného soupeře Škody Octavia nabídnou v Evropě i s pohonem 4x4
před 2 hodinamiO elektrické Ferrari je „nulový zájem”. Bohatí lidé nic takového nechtějí, plány na další model míří k ledu
před 3 hodinamiOjeté Mercedesy W204 a W205 provází dle detailních dat TÜV minimum problémů, motor si u nich pořád můžete vybrat
včeraStudie ukazuje, jak moc vzrostly ceny aut v Evropě za posledních pět let, extrémní zdražení není jen dojem
včeraMarnost: Porsche se chlubí „rekordem” elektromobilu z okruhu, na kterém dostal 5sekundový „kouř” od o 2,5 milionu levnějšího spalovacího auta
včera (4)
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 06.18. 08:38 - Brus
- Jak funguje auto? 06.18. 06:28 - Sethlarkess
- Policejní kontroly a měření 06.17. 23:09 - Truck Daškam
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.17. 23:01 - Truck Daškam
- Autopojištění - kalkulace 06.17. 22:56 - Vojta1988
- kola e89+Tiguan+Scout 06.17. 14:48 - pavproch
- Fiat a vše kolem nich 06.17. 14:40 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.17. 14:29 - pavproch