Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství

Stuttgartská Impreza STi odhaluje další ze svých tajemství. Přesný výkon stále neznáme, ale rýsuje se vnější design, kabina a řešení čtyřkolky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství

9.8.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Stuttgartská Impreza STi odhaluje další ze svých tajemství. Přesný výkon stále neznáme, ale rýsuje se vnější design, kabina a řešení čtyřkolky.

Špionážní fotografie zakamuflovaného Mercedesu A45 AMG jsme tu už jednou měli. Obrázky tehdy zveřejnila samotná automobilka ve snaze upozornit na vůz samotný, ale také na pětačtyřicáté výročí od svého založení. Sportovní divize se sídlem v Affalterbachu pochopitelně nezaměstnává hlupáky, a tak jsme z budoucí novinky viděli pouze to, co jsme vidět mohli - tedy siluetu a světla, ale žádný detail jako jsou nárazníky nebo prahy, které budou pro verzi AMG charakteristické.

Jak můžete vidět, v prostoru firmy se dnes pohybují prototypy nového vozu v poněkud méně upjatém maskování, což ale není náhoda, ale prostě záměr připravený pro novináře nebo kolem slídící fotografy. Pokud by totiž firma potřebovala mlžit, použila by prostě více černé fólie a plastů. Premiéra ale není daleko a poutat na sebe pozornost je také důležité, takže nám Mercedes naservíroval možnost podívat se prakticky na vše, kromě předního nárazníku.

Jak můžete vidět z fotek, vůz dostal značně vystouplé prahy, přičemž ta výrazná lišta by měla být z karbonu. Z obrázků bílého prototypu to není (záměrně) moc poznat, ale při první veřejné prezentaci A45 pro vybranou skupinu hostů se přítomní mohli podívat na hotový vůz a ti si všimli nápadného rozšíření blatníků a snížení podvozku. Jiný je také zadní nárazník doplněný dvojicí velkých hranatých koncovek výfuku.

Příď finálního auta zdobí výrazné nasávací otvory v nárazníku, které jsou zde ještě zakryté a karoserie na některých místech doplňují chromované lišty coby symbol decentního luxusu. Ve výstavním prostoru bylo samozřejmě zakázané fotit, ale auto bylo normálně přístupné, takže účastníkům se naskytl také pohled do kabiny. Přední sedačky jsou nové, s ještě výraznějším bočním vedením než je dnes možné získat v rámci paketu Performance. Jejich tvarování v zadní části ale prý pořád nechává dost místa pro kolena i 190 centimetrů vysokých spolucestujících.

Zbytek interiéru je jinak velmi decentní. Převládá čalounění kombinující kůži a alcantara, které najdete na dveřích nebo i volantu a měkčené plasty palubní desky napodobují svou povrchovou strukturu karbon.

O pohonné jednotce jsme již leccos psali, ale zrovna informace k motoru a zbytku pohonné soustavy Mercedes intenzivně tají. Přesto se ale něco nového objevuje. Pod přední kapotou A45 AMG je napříč uložený čtyřválcový dvoulitr s přímým vstřikováním a turbodmychadlem. Jeho výkon má být „přes 300 koní“, a proto nejsme sami, kdo předpokládá, že může mít ve výsledku až 340 nebo 350 koní, aby se dotáhl nebo ještě překonal Audi RS3 a BMW 1 M Coupe.

Točivý moment agregátu činí 400 newtonmetrů, přičemž síla je distribuována na všechna čtyři kola přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku. Za normálních podmínek se výkon rozděluje v poměru 40:60, ale v případě potřeby bude vůz schopen poslat dozadu (přes zatím neznámou konstrukci mezinápravového diferenciálu nebo spíše spojky) až osmdesát procent. Ke značným modifikacím přistoupili konstruktéři také u podvozku. Kromě snížení jsou zde tužší a kratší pružiny, nové kalibrované tlumiče, pevnější silentbloky a zavěšení asistuje elektro-mechanický posilovač řízení třístupňově nastavitelná stabilizace ESP.

O ceně stuttgartské Imprezy se zatím jen spekuluje, ale předpokládáme, že se bude pohybovat kolem částky potřebné na nákup Audi RS3 (1,4 milionu) nebo BMW 1 M Coupe (1,3 milionu). Cílovou skupinou jsou podle šéfa AMG Oly Källenia lidé ve věku 30 až 40 let, tedy o hodně mladší než současná typická klientela.

Jako malou (karbonovou) perličkou při této akci byla prezentace studie závodní verze A45 AMG. Přítomni tvrdí, že příď byla kombinací tvarů A45 a již vyprodaného C63 AMG Black Series, tvůrci nechali spoustu karbonových dílů bez laku a na zádi se objevilo velké křídlo. Vnější vzhled ale nebyl jen pro parádu a vůz údajně skutečně působil velmi „uvěřitelně“. V kabině se místo zadních sedadel objevila bezpečnostní klec a sedačky vpředu byly nahrazeny závodními skořepinami s pětibodovými bezpečnostními pásy. Do série se něco takového asi nedostane, každopádně tento stroj by mohl být příslibem buď značkového poháru nebo okruhové verze pro soukromé týmy.


Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství - 1 - Mercedes A45 AMG spy nove 01Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství - 2 - Mercedes A45 AMG spy nove 02Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství - 3 - Mercedes A45 AMG spy nove 03Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství - 4 - Mercedes A45 AMG spy nove 04Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství - 5 - Mercedes A45 AMG spy nove 05Mercedes A45 AMG odhaluje další svá tajemství - 6 - Mercedes A45 AMG spy nove 06
Čtyřkolka A45 bude schopna v případě potřeby poslat na zadní kola až 80 procent výkonu

Zdroj: speedheads.de

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.