Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu

(80 foto, video) Už o něm víme vše. Mercedes se po včerejším úniku mnoha snímků odhodlal k oficiálnímu odhalení svého nového kombi CLS.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu

30.6.2012 | Petr Miler | 3 příspěvky

Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(80 foto, video) Už o něm víme vše. Mercedes se po včerejším úniku mnoha snímků odhodlal k oficiálnímu odhalení svého nového kombi CLS.

Byl to celkem obvyklý příběh. Němci nejprve v roce 2010 odhalili koncept Shooting Break jakožto předobraz praktičtějšího a přitom stále vrcholně stylového provedení modelu CLS. Už ve své tehdejší podobě neměl daleko k výrobě, a tak snad ani nepřekvapilo, že se prototypy sériové verze objevily na silnicích již minulý rok. Byli jsme přesvědčeni, že premiéra produkční verze musí být za rohem, nakonec ale trvalo ještě něco déle než půl roku, než automobilce unikly patentové nákresy i první oficiální fotky, které byly jasným znamením brzké premiéry.

Tu si automobilka připravila jako součást víkendového programu ve čtvrtek započatého festivalu rychlosti v Goodwoodu, a tak jej před pár hodinami oficiálně odhalila. Snímky, které provázely včerejší únik, byly pochopitelně autentické, o tom snad ani nebylo pochyb, včera dostupné informace ale byly zčásti nepřesné či neúplné. A tak se dnes budeme soustředit hlavně na jejich zpřesnění a doplnění.

Začít ale musíme u jména, které nakonec zní skutečně Shooting Brake a nikoli Break, jak se jmenoval původní koncept. Automobilka tomu věnuje poměrně významnou část tiskové zprávy, my se asi spokojíme s tím, že obě slova považuje za homonyma (zatvrzelí anglofilové možná nebudou souhlasit), a tak změna nemá žádný podstatný faktický význam. Možná bylo slovo Brake kratší, nebo někomu ve Stuttgartu přišlo zajímavější, kdo ví...


Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 1 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 24Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 2 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 20Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 3 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 19

Mrknout se musíme i na design vozu, který si pár řádek určitě také zaslouží. Že z něj jde leckomu trochu hlava kolem naznačují znovu tiskové materiály, automobilky, podle nichž je auto „docela jasně kupé, ale s pěti dveřmi a střechou, která se prolíná do zádi”. To je interesantní tvrzení, my se ale spokojíme s marketingovými zájmy nedotčenou frází, že se jedná o kombík s dosti specificky střiženými zadními partiemi.

Vůz je totiž až po sloupky B vizuálně úplně shodný se sedanem CLS a přidává mu právě jinak pojatou záď. Ta se podepsala i na prodloužení délky o 16 mm na výsledných 4 956 mm a paradoxně snížení výšky o 2 mm na konečných 1 413 mm. Šířka zůstala totožná (1 881 mm) stejně jako rozchod (1 595 mm a 1 625 mm) a rozvor (2 875 mm). Pro samotnou záď je pak typické ostře skloněné sklo pátých dveří či páté dveře jako takové a stejně jako u sedanu hodně do rohu umístěná koncová světla, jenž vůz vizuálně opticky rozšiřují. A jak za chvíli uvidíte, vstup do zavazadlového prostoru poměrně citelně zužují. Ve výsledku jde každopádně o patrně nejstylovější kombi Mercedesu všech dob a o to tu asi šlo.

Dozajista vás nepřekvapí, že změna zádě se odrazila i na podobě interiéru. Jeho přední část je totožná jako u sedanu, vzadu už je ale standardně prostor pro pětici cestujících, kterým čtyřdvéřová verze nedisponuje. Za zády zadních pasažérů pak najdeme zavazadlový prostor o objemu 590 až 1 550 litrů, což nejsou špatné hodnoty, vedle spřízněné tříd E ale až tak nezáří (695 až 1 950 litrů). Na druhou stranu, toto auto zkrátka není stěhovák a koresponduje s tím i nepříliš velký (zejména ve spodní části) vstup do celého zavazadelníku nebo třeba příplatkové dřevěné provedení podlahy „kufru” - na to si asi cihly na stavbu pokládat nebudete.

Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 4 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 38Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 5 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 37Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 6 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 39

Přesuneme-li se k technice, pak v tomto ohledu nabídne vůz o něco více, než jsme včera zmiňovali na základě tehdy dostupných údajů, tedy alespoň z globálního hlediska. Za zmínku jistě stojí, že po vzoru konkurenčního Jaguaru XF Sportbrake je vůz standardně vybaven aktivním vzduchovým odpružením zadní nápravy, vás ale jistě více zajímají dostupné motorizace a jejich parametry.

Je-li tomu tak, pak vězte, že k dispozici budou celkem čtyři motory (alespoň pro začátek), všechny spojené se sedmistupňovým automatem 7G-Tronic Plus, systémem start and stop a pohonem zadních nebo všech kol. Základem jest verze CLS 250 CDI s dvoulitrovým (2 143 cm3) biturbo dieselem o výkonu až 150 kW (204 koní) posazeným do 4 200 ot./min, s nímž se vůz rozjede na stovku za 7,8 sekundy a dosáhne rychlosti až 235 km/h.

Pokud byste chtěli více, můžete sáhnout po opět naftovém CLS 350 CDI s třílitrovým šestiválcem, nejvýše 265 koňmi výkonu v 3 800 ot./min, akcelerací na stovku za 6,6 sekundy, maximální rychlostí elektronicky omezenou na 250 km/h a kombinovanou spotřebou rovných 6 litrů nafty na sto kilometrů jízdy. Verzi CLS 350 můžete mít i bez CDI, pak dostanete benzinový šestiválec s třemi a půl litry objemu, 306 koňmi výkonu v 6 500 ot./min a mírami 6,7 s, 250 km/h a 7,3 l/100 km.

Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 7 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 70Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 8 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 53Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 9 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 57

Na vrcholu nabídky pak stojí provedení CLS 500 s benzinovým osmiválcem s objemu 4,6 litru, přeplňováním dvěma turby a výkonem až 408 koní posazeným do rovných 5 000 ot./min. Akcelerace na 100 km/h za 5,3 sekundy vypadá dobře, maximální rychlost 250 km/h standardně a kombinovaná spotřeba 9,2 litru benzinu trochu neuvěřitelně.

To jsou čtyři dostupné agregáty, verzí bude přesto k mání šest. Motorizace 350 CDI a 500 totiž lze kombinovat i s pohonem všech kol, který se dynamický parametrů prakticky nedotýká, spotřebu paliva ale zvyšuje v případě obou verzí o šest deci paliva na 100 km.

Pro rok 2013 Mercedes přislíbil i nový, vrcholný Shooting Brake od divize AMG, který ponese označení CLS63 AMG. Stejně jako sedan nabídne motor 5,5 V8, nakonec s výkonem až 537 koní a zřejmě dynamikou velmi blízkou čtyřdvířku (0-100 km/h za 4,5 sekundy). Na přesné specifikace si zde ale ještě musíme počkat.

Ceny vozu zatím neznáme, počítejte ale s poměrně značným příplatkem za styl oproti kombi třídy E. Veřejná premiéra čeká tento výstřelek na zářijovém autosalonu v Paříži, do prodeje by se pak mě dostat během letošního podzimu.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.

Kompletní galerie uvolněných snímků Mercedesu CLS Shooting Brake

Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 10 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 01Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 11 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 02Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 12 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 03Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 13 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 04Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 14 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 05Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 15 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 06Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 16 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 07Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 17 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 08Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 18 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 09Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 19 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 10Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 20 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 11Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 21 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 12Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 22 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 13Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 23 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 14Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 24 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 15Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 25 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 16Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 26 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 17Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 27 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 18Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 28 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 19Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 29 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 20Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 30 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 21Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 31 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 22Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 32 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 23Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 33 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 24Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 34 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 25Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 35 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 26Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 36 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 27Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 37 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 28Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 38 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 29Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 39 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 30Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 40 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 31Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 41 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 32Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 42 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 33Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 43 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 34Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 44 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 35Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 45 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 36Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 46 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 37Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 47 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 38Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 48 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 39Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 49 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 40Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 50 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 41Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 51 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 42Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 52 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 43Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 53 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 44Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 54 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 45Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 55 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 46Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 56 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 47Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 57 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 48Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 58 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 49Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 59 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 50Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 60 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 51Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 61 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 52Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 62 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 53Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 63 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 54Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 64 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 55Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 65 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 56Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 66 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 57Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 67 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 58Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 68 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 59Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 69 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 60Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 70 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 61Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 71 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 62Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 72 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 63Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 73 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 64Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 74 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 65Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 75 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 66Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 76 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 67Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 77 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 68Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 78 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 69Mercedes CLS Shooting Brake: kombi s kufrem plným stylu - 79 - Mercedes CLS Shooting Brake oficialni 70

První oficiální video s Mercedesem CLS Shooting Brake

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.