Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí

Jde o pozoruhodné auto samo o sobě, ale fakt, že jej jako poslední dílo před svou smrtí stvořil předčasně zesnulý slavný designér, z něj dělá něco ještě výjimečnějšího. Vznikne jen ve 150 exemplářích pro celý svět.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí

5.4.2022 | Petr Prokopec

Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí

/

Foto: Mercedes-Benz

Jde o pozoruhodné auto samo o sobě, ale fakt, že jej jako poslední dílo před svou smrtí stvořil předčasně zesnulý slavný designér, z něj dělá něco ještě výjimečnějšího. Vznikne jen ve 150 exemplářích pro celý svět.

Pokud jste nebyli zasaženi světem módy, jméno Virgil Abloh vám nejspíše neřekne nic. Tento návrhář přitom svou kariéru odstartoval stáží u značky Fendi již v roce 2009. Zde se potkal s rapperem Kanye Westem, jenž mu napomohl založit vlastní společnost Off-White. Díky ní se Abloh dostal do hledáčku velkých firem, v následujících letech tak začal spolupracovat se značkami jako Nike, Levi's, Jimmy Choo či dokonce s Ikeou. Loni pak 60procentní podíl ve firmě převzala společnost LVMH, přičemž Abloh se souběžně s tím stal kreativním ředitelem pro pánskou módu u značky Louis Vuitton.

V roce 2019 byl nicméně Ablohovi diagnostikován angiosarkom, tedy vysoce invazivní nádor cév. Tomuto agresivnímu druhu rakoviny pak bohužel loni ve věku jednačtyřiceti let podlehl. Ještě před svou smrtí nicméně odstartoval spolupráci se značkou Mercedes-Benz. Ta proto nyní přišla se speciální edicí třídy S, která bude pro celý svět k dispozici pouze ve 150 kusech. Abloh ji přitom ještě stihl posvětit, stejně jako svou novou kolekci oblečení. Uvedení na trh se ale již nedožil.

Čím se zakázková třída S liší od běžné verze Maybach, na které je založena? Zvenčí jde především o dvoubarevný lak, který v horní části počítá s černou barvou Obsidian Black. Spodní partie jsou pak vyvedeny v pískově žlutém odstínu, přičemž je odděluje jemný ručně malovaný proužek. Stejnou barvu pak ostatně dostala také kovaná kola, tím však venkovní proměna končí. V motorovém prostoru se pak nepohnul ani šroubek, verzi S680 tak pohání standardní dvanáctiválec s 612 koňmi.

Přesunout se můžeme do kabiny, ve které je dvoubarevné téma zopakováno. Pískový odstín byl použit na čalounění sedadel, středového tunelu a prostřední části palubky či dveří. Vršek a spodek je pak vyveden v černé, která je spojena rovněž s podlahou a stropem. A také s některými dekory. Mimo to si můžeme povšimnout i unikátních polštářků, na které taktéž byla užita kůže Nappa a které zdobí odkaz na Abloha, tak jako hlavové opěrky, dveřní prahy či plaketu s pořadovým číslem.

Souběžně s vozem se zákazníci dočkají také zakázkové plachty, přičemž i ta je ověnčena logem Maybachu a odkazem na Abloha. Mimo to se nicméně automobilka rozhodla ještě přihodit dřevěný box potažený stejnou kůží Nappa, jaká byla užita v interiéru. Uvnitř pak naleznou nejen dva klíčky od dvanáctiválcové limuzíny, ale také její modýlek v měřítku 1:18. Cenu pak třícípá hvězda nezmínila, veselá však nebude nejen kvůli pozadí vzniku této speciality. Ostatně už „standardní” S680 startuje na 5 945 698 korunách.


Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí - 1 - Mercedes-Maybach S680 Virgil Abloh 2022 prvni foto 01Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí - 2 - Mercedes-Maybach S680 Virgil Abloh 2022 prvni foto 02Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí - 3 - Mercedes-Maybach S680 Virgil Abloh 2022 prvni foto 03Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí - 4 - Mercedes-Maybach S680 Virgil Abloh 2022 prvni foto 04Mercedes posunul vrchol opulence na novou úroveň, pozadí jeho vzniku umí vehnat slzy do očí - 5 - Mercedes-Maybach S680 Virgil Abloh 2022 prvni foto 05
Mercedes-Maybach S680 by Virgil Abloh je posledním dílem návrháře, jenž loni podlehl agresivní formě rakoviny. Pro celý svět bude tato edice k dispozici jen ve 150 kusech. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: Mercedes-Benz

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše