Mini Rocketman: návrat skutečného Mini

Mini dnes nabízí celou řadu modelů, opravdu mini z nich ale není žádný. Koncept Rocketman se pokouší situaci zvrátit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mini Rocketman: návrat skutečného Mini

23.2.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Mini Rocketman: návrat skutečného Mini

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mini dnes nabízí celou řadu modelů, opravdu mini z nich ale není žádný. Koncept Rocketman se pokouší situaci zvrátit.

Koncernu BMW, majiteli Mini, je nezřídka vyčítáno, že z britské pocty minimalismu udělal za poslední dekádu značku vyrábějící tuctové luxusní kompakty s tučnou cenovkou. Není to tak docela pravda, neboť i novodobá Mini si přes velký nárůst velikosti udržela výjimečnou mrštnost a mnohá, nejen designová specifika. Kritikům je ovšem třeba přičíst k dobru, že zejména poslední novinky značky jako je Countryman už mají s původním odkazem Mini pramálo společného.


Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 1 - Mini Rocketman 01Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 2 - Mini Rocketman 02Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 3 - Mini Rocketman 03

Zdá se, že u BMW jsou si těchto výtek vědomi. Pro ženevský autosalon si totiž připravili koncept s poněkud svérázným názvem Rocketman, který jakoby raketovým tempem kráčel zpět časem. Na rozdíl od předchozích konceptů je totiž velmi malý a snaží se přiblížit původnímu Mini z roku 1959. S délkou 3 419 mm, šířkou 1 907 mm a výškou 1 398 mm se mu to sice až tak nedaří (originál měl 3 050 mm na délku a 1 510 mm na šířku), ale s ohledem na dnešní realitu jde hovořit o ideovém nástupci. Když vezmeme v potaz, jak ohromně se auta všech tříd za posledních 50 let zvětšila, nelze od Mini reálně očekávat, že by dnes mohlo smysluplně nabízet třímetrový vůz.

Na první pohled se přitom Rocketman až tak neliší od dnes prodáváného třídvéřového hatchbacku. Odmyslíme-li si přední a zadní LED světlomety, jinak pojatou záď a vyloženě koncepční libůstky jako průhlednou střechu se svítícími obrysy britské vlajky, pak jde zkrátka o Mini jak jej známe.

Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 4 - Mini Rocketman 08Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 5 - Mini Rocketman 09Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 6 - Mini Rocketman 19

To zajímavější se tak, krom vnějších rozměrů, skrývá uvnitř, kde se právě menší karoserie projevuje nejvíce. Vůz má navíc svérázné vnitřní uspořádání 3+1, což značí, že v interiéru nalezneme jen tři pevná sedadla a jedno výklopné za řidičem pro kratší cesty. Všechna pevná sedadla jsou navíc posuvná a spolu s tím řidičovým se posouvá i část palubní desky s přístrojovkou, sloupkem řízení a dalšími nezbytnými ovládacími prvky.

Palubní deska i interiér jako takový je jinak ztvárněn ve stylu Mini posledních let a ač v něm najdeme pár nových nápadů a konceptu poplatných změn, nelze říci, že by to na celkovém dojmu něco zásadního měnilo. Z jasně viditelných specifik je to snad jen osvětlení interiéru v různých barvách a jiný systém otevírání dveří, které se díky komplikovaným (a zvenku viditelným) pantům otevírají spíše posuvem vpřed než klasickým vyklopením do boku. A z drobností za zmínku stojí snad jen trackball použitý pro dálkové ovládání palubního systému z volantu (Mini dnes používají jakousi mutaci ovládání iDrivu).

Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 7 - Mini Rocketman 29Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 8 - Mini Rocketman 30Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 9 - Mini Rocketman 36

Z technických záležitostí si pozornost jistě zaslouží fakt, že vůz je postaven na základech monokoku z karbonových vláken podobně jako u Lamborghini Aventador. Na něj navazuje opět karbonový prostorový rám, který dotváří linii zbytku vozu, třeba i střechy ztvárněné z již zníněného průhledného panelu.

Co se nachází pod kapotou konceptu zatím nevíme, BMW ale slibuje extrémně nízkou spotřebu paliva. Proto sázíme na chystaný naftový tříválec, který se v obrysech představil již při příležitosti oznámení budoucí výroby nového BMW i8.

Závěrem se sluší říci, že Mini rovnou s odhalením nového konceptu oznámilo, že tento - na rozdíl od těch předchozích - nepředznamenává brzký příchod sériového modelu. Mezi novináři se však obecně má za to, že se podobného mini Mini do roku 2014 ve výrobě dočkáme.

Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 10 - Mini Rocketman 04Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 11 - Mini Rocketman 05Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 12 - Mini Rocketman 06Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 13 - Mini Rocketman 07Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 14 - Mini Rocketman 10Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 15 - Mini Rocketman 11Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 16 - Mini Rocketman 12Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 17 - Mini Rocketman 13Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 18 - Mini Rocketman 14Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 19 - Mini Rocketman 15Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 20 - Mini Rocketman 16Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 21 - Mini Rocketman 17Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 22 - Mini Rocketman 18Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 23 - Mini Rocketman 20Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 24 - Mini Rocketman 21Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 25 - Mini Rocketman 22Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 26 - Mini Rocketman 23Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 27 - Mini Rocketman 24Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 28 - Mini Rocketman 25Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 29 - Mini Rocketman 26Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 30 - Mini Rocketman 27Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 31 - Mini Rocketman 28Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 32 - Mini Rocketman 31Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 33 - Mini Rocketman 32Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 34 - Mini Rocketman 33Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 35 - Mini Rocketman 34Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 36 - Mini Rocketman 35Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 37 - Mini Rocketman 37Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 38 - Mini Rocketman 38Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 39 - Mini Rocketman 39Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 40 - Mini Rocketman 40Mini Rocketman: návrat skutečného Mini - 41 - Mini Rocketman 41
Mini Rocketman

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše