Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli

Měla to být chytřejší, ohleduplnější a pro řidiče snadněji demontovatelná náhrada i u nás hojně používaných „technických prostředků” policie. Problém je, že zase tak chytrá není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli

29.11.2020 | Petr Miler

Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli

/

Foto: Barnacle Parking

Měla to být chytřejší, ohleduplnější a pro řidiče snadněji demontovatelná náhrada i u nás hojně používaných „technických prostředků” policie. Problém je, že zase tak chytrá není.

Snad jen Mirek Dušín a jemu podobní nikdy neměli tu čest s tzv. technickým prostředkem k zabránění odjezdu vozidla, kterému nikdo neřekne jinak než botička. Zejména městské policie jej u nás rády používají v momentech, kdy si chtějí promluvit s řidičem, který se špatně zaparkovaným autem hodlá odjet. A byť význam botiček za současné právní úpravy slábne (pro policii je snadné pokutovat provozovatele, i když na místě nikoho neztotožní), pořád je na autech vídáme často.

Nemáme je rádi z řady důvodů, mimo jiné proto, že snadno poškodí kolo či karoserii auta. A i kdyby ne, mohou omezovat někoho, kdo se špatným zaparkováním vozu nemá nic společného, neboť příjezd policejní hlídky někdy trvá dost dlouho. I z těchto důvodů vznikla modernější náhrada téhož, která si říká Barnacle (přeneseně „neodbytný člověk”) a už nějakou chvíli se používá.

Barnacle je v podstatě plastový obdélník vybavený silnými přísavkami na sklo, které mají celé zařízení držet na čelní skle s intenzitou odpovídající více jak 450 kg. Policista tedy toto zařízení rozevře, položí na čelní sklo auta a aktivuje. Tím fakticky znemožňuje autu odjet, neboť i když se vůz dokáže fyzicky pohybovat, není z něj vidět. A pokud nechcete jezdit s hlavou venku z vozu jako Ace Ventura...

Ani to by vám ale ve výsledku nepomohlo, neboť Barnacle má zabudovaný modul GPS a připojení k mobilnímu internetu, takže policii uvědomí, když se auto s takhle zablokovaným čelním sklem pohybuje. Je také vybaveno alarmem, který se spustí ve chvíli, pokud se někdo pokusí ho ze skla sundat násilím. Zdá se tedy kontraproduktivním pokusit se udělat cokoli - onu botičku pořád jde rozřezat třeba úhlovou bruskou, i když pochopitelně není snadné něco takového skrýt před zraky okolí, o nerozumnosti takového jednání ani nemluvě.

Barnacle tedy „pustí” jen po zadání správného odemykacího kódu, který získáte na dálku po zaplacení pokuty. Pak je jen nutné zařízení do 48 hodin odevzdat na předem určených místech. A pokud není do určené doby odevzdáno, mohou jej úřady pochopitelně vyhledat stejně snadno, jako když se řidič pokusí s autem odjet bez zadání kódu.

Zní to neprůstřelně, docela chytře a svým způsobem sympaticky, neboť čelní sklo bude montáží poškozeno méně pravděpodobně než zbytek vozu klasickou botičkou. Jak se ale znovu ukazuje, máloco je takové, jakým se to na první pohled zdá být. A tak ani Barnacle není až tak „neodbytný člověk”.

Přišli na to studenti z oklahomské univerzity, kteří si vzali Barnacle do parády s cílem přelstít jeho zabezpečení. S ohledem na avizované přednosti předpokládali, že budou muset nabourat online zabezpečení systému a přimět jej myslet si, že mají v ruce správný kód získaný zaplacením pokuty. Ale ono ani nic takového nebylo třeba.

Pokus o elektronické přemožení systému oklahomská univerzita odpískala poté, co řešení neodolalo ani mnohem primitivnějším útokům. Studenti jej dokázal přelstít už tím, že pustili vyhřívání čelního okna, díky čemuž povolila ona přísavka a Barnacle sundali s použitím kreditní karty. Zařízení pak jednoduše položili vedle auta. Tím nedošlo ani k aktivaci alarmu kvůli násilnému sundání, ani kvůli změně polohy.

Jeden ze studentů se pak dokázal napojit na mobilní datové připojení Barnaclu a parazitovat na jeho neomezeném tarifu. Alternativa botičky tedy nejenže špatně parkujícímu nemusí znepříjemnit život, může mu přihrát i neomezený internet zdarma. To skutečně nevypadá jako nepřemožitelný systém, zlatá mechanika...


Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli - 1 - barnacle plastova boticka na sklo 02Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli - 2 - barnacle plastova boticka na sklo 01Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli - 3 - barnacle plastova boticka na sklo 03Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli - 4 - barnacle plastova boticka na sklo 04Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli - 5 - barnacle plastova boticka na sklo 05Náhrada „botiček”, kterou nemělo jít přelstít, není tak chytrá, jak si autoři mysleli - 6 - barnacle plastova boticka na sklo 06
Barnacle je jakousi moderní obdobou botičky. Měl být prakticky nepřemožitelný, k něčemu takovému má ale zjevně daleko. Foto: Barnacle Parking

Zdroje: Driving, Barnacle Parking

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše