Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné

Ne snad, že by přelstít tzv. botičku by bylo snadné, reálně uskutečnitelné cesty ale existují. Alternativa jménem Barnacle prostor pro podobné myšlenky ani nedává.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné

30.4.2019 | Petr Miler

Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné

/

Foto: Barnacle Parking

Ne snad, že by přelstít tzv. botičku by bylo snadné, reálně uskutečnitelné cesty ale existují. Alternativa jménem Barnacle prostor pro podobné myšlenky ani nedává.

Parkování ve městech je někdy složitá věc a většina motoristů tak má zkušenosti s pokutou, botičkou nebo odtahem. Všechny tyhle věci znamenají určité nepříjemnosti. Technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, TPZOV, lidově „botička”, není ideální z několika důvodů. Patří k nim i možnost poškození kola, blatníku nebo fakt, že ne na každé kolo jde standardní botička namontovat.

Americká firma Barnacle Parking už dříve přišla s alternativou, které se nyní dostává stále širší pozornosti. se dá označit za „šátek na oči” pro automobil. Jmenuje se Barnacle (v angličtině to znamená „svijonožec” nebo přeneseně „neodbytný člověk”) a je to plastový obdélník, vybavený silnými přísavkami na sklo. Ten policista rozevře, položí na čelní sklo auta a aktivuje. Barnacle se přisaje, drží a znemožňuje autu odjet, i když to se fyzicky pohybovat dokáže.

Pochopitelně, primárně zabraňuje výhledu skrz čelní, ale to by jistě kde kdo vyřešil, kdyby to mělo být pohledem z bočního okna. Jenže to nic nevyřeší - Barnacle má zabudovaný modul GPS a připojení k mobilnímu internetu, takže policii uvědomí, když se auto s takhle zablokovaným čelním sklem pohybuje. Je také vybaveno alarmem, který se spustí ve chvíli, pokud se někdo pokusí ho ze skla sundat násilím. Pokusit se tedy udělat cokoli se zdá být kontraproduktivní - onu botičku pořád jde rozřezat třeba úhlovou bruskou, i když pochopitelně není snadné něco takového skrýt před zraky okolí.

Aby se Barnacle „pustil”, musí být zadán správný odemykací kód. Pro jeho zadání není nutné dlouho čekat na policistu - lze zaplatit pokutu vzdáleně a získat kód potřebný k odemčení. Barnacle pak během 48 hodin odevzdá na předem určených místech. Částečně tak supluje práci policisty. Pokud není zařízení do určené doby odevzdáno, lze jej pochopitelně vyhledat stejným způsobem, jako když se řidič pokusí odjet s takto „paralyzovaným” autem.

Jak jsme již zmínili, o tomto nápadu jsme slyšeli už dříve, měli jsme jej ale jen za nápad potrhlého vynálezce. Ovšem, mýlili jsme se. Nyní se tenhle vynález používá ve Spojených státech stále častěji a níže můžete vidět reportáž o posledním nasazení na Havaji. Že by někdo chtěl toto řešení použít u nás, nemáme zprávy. Podle našeho krátkého průzkumu o toto řešení místní úřady vědí, za blokující ale považují cenu okolo 500 USD (asi 11 500 Kč) za jednoho „Svijonožce”.

Americké úřady jsou ale s nasazením spokojeny, u řidičů si o tom dovolíme pochybovat. A obecně si nejsme jisti, zda je nutné po něčem takovém sahat. Automobil, který překáží, má být prostě odtažen, u něj nelze použít ani botičku, ani Barnacle. A pokud nepřekáží, je dostačujícím - a nikoho zbytečně nezdržujícím - řešením lístek s pokutou za stěrač. Beztak dnes pokutě, zvlášť za parkování, prakticky nelze uniknout...


Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné - 1 - barnacle plastova boticka na sklo 02Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné - 2 - barnacle plastova boticka na sklo 01Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné - 3 - barnacle plastova boticka na sklo 03Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné - 4 - barnacle plastova boticka na sklo 04Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné - 5 - barnacle plastova boticka na sklo 05Náhrada „botiček” se už používá v praxi, přelstít ji je prakticky nemožné - 6 - barnacle plastova boticka na sklo 06
Barnacle je principielně stejně problematický jako botička, ale nepoškrábe kolo a má zajímavé moderní funkce

Zdroje: Focus, Barnacle Parking

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše