Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík

Pokud chcete některé z absolutně nejlepších aut bez ohledu na třídu, která bodují ve všem od uživatelské přívětivosti po spolehlivosti, vybírejte z těchto šesti, říká Consumer Reports.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík

23.2.2019 | Petr Prokopec

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud chcete některé z absolutně nejlepších aut bez ohledu na třídu, která bodují ve všem od uživatelské přívětivosti po spolehlivosti, vybírejte z těchto šesti, říká Consumer Reports.

V květnu loňského roku americký magazín Consumer Reports oznámil, že Tesla Model 3 propadla v jeho testu. Vůz proto nedostal doporučení, které je pro řadu zákazníků stěžejním kritériem. Automobilka sice zpočátku vůči negativnímu hodnocení protestovala, nicméně prakticky ve stejné chvíli se chytla i za nos a minimálně za zavřenými dveřmi připustila, že zástupci tisku nejspíše mají pravdu. O tom svědčí urychlená náprava softwaru, jenž má na starosti reakce brzd. Právě na ty si totiž magazín stěžoval nejvíce.

Po online modifikacích tedy Consumer Reports změnil své hodnocení, Model 3 se tak dočkal doporučujícího verdiktu. Nyní jej však pro změnu opětovně ztratil. To přitom může být více než překvapivé, neboť dle nedávné studie majitelé vozu oplývají spokojeností a elektrický sedan by bez rozpaků koupili znovu. Daný průzkum však proběhl na jaře, tedy v době, kdy palec nahoru zdvihal i magazín. Momentálně je ale vše zase jinak, místo pochval začíná vzduchem lítat stále více stížností.

Consumer Reports přitom uvedl, že více než 500 majitelů si stěžovalo na spolehlivost. Mezi nejčastěji zmiňované problémy patří odpadávající panely karoserie či interiéru, velmi často také zamrzá obrazovka multimediálního systému. Není to však jediný problém 15palcového displeje, někteří lidé totiž zmínili i zmatení elektroniky, která reaguje, jako kdyby došlo k vícenásobnému dotyku. Mnohé funkce se tak aktivují a deaktivují bez jejich vůle, což může být v provozu i riskantní.

Zatímco však problémy s elektronikou může Tesla opravit online, stejně jako tomu bylo u zmíněných brzd, závady spojené s kvalitou exteriéru a interiéru jsou již hůře odstranitelné. Obdobně je tomu v případě praskání oken, které již není nahodilé a nevyhnulo se dokonce ani testovacímu vozu, který pořídil Consumer Reports. Pokud tedy Tesla chce přežít nadcházející expanzi konkurenčních elektrických vozů, musí navýšit kvalitu výstupní kontroly, jinak bude spojována jen s negativy.

S tímto verdiktem automobilka nesouhlasí, to je však asi tak jediné, co může dělat. Tedy kromě nápravy zmíněných problémů. Kupříkladu finanční trhy jsou tentokrát plně na straně magazínu a hodnota akcií firmy po odebrání doporučení poklesla o dalších 3,74 procenta. Jednu akcii lze tak nyní koupit za 291 dolarů (cca 6 640 Kč), což je mez, kterou Tesla protnula v dubnu 2017. A od té doby pod ni klesla jen dvakrát, nyní to ale na krátký pobyt nevypadá.

To je odpadlík nejnovějších hodnocení Consumer Reports, který zahýbal celým automobilovým světem, magazín ale doporučení jen neodebíral. Vybral také ta nejlepší auta, jaká si lidé letos budou moci koupit napříč třídami. Výsledkem je seznam vozů, ze kterých jsme vybrali ty, jež lze ve stejné podobě koupit u nás. A vyšla z toho pro změnu šestka statečných.

Kdo po pohledu na ni může zajásat, jsou Japonci, zvláště pak Toyota a Subaru. My si ale probereme kompletní relevantní výsledky jeden po druhém a zmíníme i to, co se u toho kterého modelu o jeho úspěch stará především.

Audi A4


Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 1 - Consumer Reports Top Pick 2019 01Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 2 - Consumer Reports Top Pick 2019 02Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 3 - Consumer Reports Top Pick 2019 03

Německý sedan je chválen hlavně s přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem a automatickou převodovkou. Na obojí pěje CR chválu, motor má totiž skvělou odezvu a řazení je velmi jemné i bryskní. Chválena je pak rovněž kabina osazená materiály vysoké kvality, přičemž přední sedadla nabízí dostatek komfortu i opory těla při dynamické jízdě. Jediná výtka tak směřuje k poněkud omezenému prostoru na zadních sedadlech, dle Consumer Reports se ale jedná o běžný nešvar této třídy.

BMW X5

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 4 - Consumer Reports Top Pick 2019 04Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 5 - Consumer Reports Top Pick 2019 05Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 6 - Consumer Reports Top Pick 2019 06

Ač s tím možná nebudete souhlasit, současné BMW X5 je prý jedním z nejlepších SUV, jaké kdy CR hodnotil. Chvály se dočkal jak jeho přeplňovaný třílitrový šestiválec, jenž nabízí dostatek výkonu i působivou odezvu na vaše zašlápnutí plynového pedálu, tak rychle řadící osmistupňová automatická převodovka. Příkladné je i slícování interiéru, stejně jako volba materiálů. A problémy nejsou spojené ani s multimediálním systémem iDrive, který je možné nově ovládat i za pomoci gest.

Hyundai Kona

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 7 - Consumer Reports Top Pick 2019 07Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 8 - Consumer Reports Top Pick 2019 08Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 9 - Consumer Reports Top Pick 2019 09

Design korejského subkompaktního SUV nám sice připadá podivný, CR jej ovšem shledává zábavným a zvedá palec nahoru. Ještě více chvály však připadá na interiér, neboť Hyundai díky chytrému designu dokázalo i s malými proporcemi zahrát velké divadlo. Kromě dostatku místa vpředu, vzadu i v zavazadelníku tu pak máme i působivou výbavu, která nespočívá jen v multimédiích. Standardem jsou totiž i autonomní brzdy, monitoring jízdních pruhů a přednárazový systém.

Subaru Forester

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 10 - Consumer Reports Top Pick 2019 10Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 11 - Consumer Reports Top Pick 2019 11Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 12 - Consumer Reports Top Pick 2019 12

Forester prošel lehčí designovou obměnou, jeho kvality však zůstávají. Respektive byly ještě navýšeny, neboť díky přívalu nových materiálů působí interiér mnohem prémiověji, zároveň je i tišší. Po stránce dynamické sice toto SUV může být lehkým zklamáním, vše ale kompenzuje nízká spotřeba paliva. Kromě toho lze počítat s poddajným podvozkem, minimálními náklony karoserie nebo komunikativním řízením. A samozřejmě s řadou elektronických pomocníků již ve standardu.

Toyota Camry

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 13 - Consumer Reports Top Pick 2019 13Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 14 - Consumer Reports Top Pick 2019 14Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 15 - Consumer Reports Top Pick 2019 15

Hybridní Toyota Camry je čerstvě k mání i na českém trhu a oslovit může hlavně extrémně nízkou spotřebou i prostorem v zavazadelníku, jenž není ovlivněn bateriemi pod ním. Opomenout nesmíme ani působivou ovladatelnost či lepší akceleraci než u ryze benzinové verze, kterou u nás beztak nepořídíte.

Toyota Prius

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 16 - Consumer Reports Top Pick 2019 16Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 17 - Consumer Reports Top Pick 2019 17Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 18 - Consumer Reports Top Pick 2019 18

Pokud bychom hodnocení CR a data od jeho předplatitelů považovali za absolutní bernou minci, pak Prius můžeme vyhlásit asi nejlepším vozem všech dob. V žebříčku nejlepších aut se totiž objevuje již po šestnácté, přičemž více než kdy jindy okouzlil hlavně spotřebou. Ta klesla na pouhých 4,5 litru na sto kilometrů, jichž lze navíc dosáhnout v reálném světě, a to navíc bez vlastního sebezapření. Pro letošek se navíc vůz dočkal i pohonu 4x4, jeho přitažlivost tak ještě narůstá. Zvláště když i samotní zákazníci tento asi nejznámější hybrid světa považují za extrémně spolehlivý a řada z nich již nic jiného než Prius nikdy nechce.

Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 19 - Consumer Reports Top Pick 2019 19Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 20 - Consumer Reports Top Pick 2019 20Nejlepší auta pro rok 2019 podle CR: Šest statečných a jeden odpadlík - 21 - Consumer Reports Top Pick 2019 21
Vůči výše zmíněným vozům Tesla Model 3 o doporučení Consumer Reports přišla, již podruhé

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše