Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem

Co si koupí bohatý sběratel, když už má všechny výjimečné stroje minulosti? No přece nově vyrobený Aston, který se 54 let nedělal. A to rovnou i s falešným kulometem, za 80 milionů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem

15.5.2019 | Mirek Mazal

Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Co si koupí bohatý sběratel, když už má všechny výjimečné stroje minulosti? No přece nově vyrobený Aston, který se 54 let nedělal. A to rovnou i s falešným kulometem, za 80 milionů.

Aston Martin DB5 je jednou z největších automobilových ikon. Symbol elegance tvarovala italská karosárna Carrozzeria Touring Superleggera, aby jej Britové v letech 1963-1965 vyhotovili jen ve 1 059 exemplářích. Vůz si získal nehynoucí slávu hlavně zásluhou svého účinkování ve filmech s Jamesem Bondem, ze kterých nezmizel dodnes.

Poprvé se stříbrný elegán objevil v třetí bondovce Goldfinger z roku 1964, kde Aston Martin pomáhal agentovi prostřednictvím množství doplňků z nadstandardní výbavy. Charismatický Sean Connery využíval k boji s padouchy bodce ve středech kol, skryté kulomety, kouřovou clonu nebo vystřelovací sedadlo spolujezdce.

Stejné, tedy skoro vychytávky nyní nabízí britská automobilka pro 28 kusů reinkarnovaných DB5, které jsou vyráběny v útrobách oddělení Aston Martin Works ve spolupráci se společností EON Production stojící právě za bondovkami. Sestavování aut probíhá v závodu Newport Pagnell, kde vznikaly i originály. Tři nové exempláře si automobilka nechá, zbývajících 25 za tučnou sumu pošle do světa.

Aktuálně se pracuje na prvním kusu se zabudovanými zbraněmi agenta 007. Dohled nad kvalitou replik filmového vozu zajišťuje Chris Corbould, který dokáže nainstalovat v podstatě vše, co se objevilo ve filmu. Otočné registrační značky nejsou výjimkou, největší svérázností jsou ale imitace palebných zbraní skryté za světlomety.

Kompletní omezená edice dostane stříbrný lak Silver Birch, aby karoserie věrně kopírovala filmovou předlohu. Jiný odstín nebude k dispozici. I v jiných ohledech budou všechny vozy autentické reprodukce DB5 z filmu Goldfinger, změny se dočká jen pohonné ústrojí, aby spolehlivost vozu netrpěla jako dřív. Výsledná cena jednoho z pětadvaceti Astonů byla stanovena na 2,75 milionu liber (81,7 milionu Kč) bez daně. Hodně peněz, ale replika auta Jamese Bonda je nepochybně tím, co učarovalo i bohatým sběratelům, kteří už mají vše, na co pomysleli.

Budoucí majitelé si užijí vyfukování kouřové clony, simulaci vypouštění oleje za vůz, otočné registrační značky, repliky kulometu a napodobeninu neprůstřelného krytí. Uvnitř bude připraven radar, integrovaný telefon ve dveřích, hlavice řadicí páky s tlačítkem katapultu, dodatečné přepínače ve středovém panelu a na loketní opěrce, nebude scházet ani schránka na zbraň pod sedadlem. „Hlavní výzvou pro nás bylo přepracovat technické vychytávky z filmového světa a přenést je do spotřebitelského produktu," uvedl Corbould a dodal, že tentokrát není možné postavit čtyři různé automobily jen s některými vychytávkami pro jednotlivé scény, vše musí být v jednom kompletním balení.

Celá série DB5 s falešnými zbraněmi bude bez silniční homologace, proto si majitelé budou muset vystačit s čestným místem v garáži nebo na výstavní ploše, kde můžeme většinu prodaných vozidel očekávat. První hotové modely budou předány zákanzíkům v příštím roce.


Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 1 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 01Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 2 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 02Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 3 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 03Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 4 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 04Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 5 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 05Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 6 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 06Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 7 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 07Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 8 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 08Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 9 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 09Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 10 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 10Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 11 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 11Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 12 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 12Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 13 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 13Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 14 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 14Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 15 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 15Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 16 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 16Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 17 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 17Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 18 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 18Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 19 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 19Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 20 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 20Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 21 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 21Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 22 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 22Nejnovější módou bohatých sběratelů jsou zjevně auta s falešným kulometem - 23 - Aston Martin DB5 2020 foto prvni 23
Aston Martin DB5 Jamese Bonda v novém podání přesně podle filmového vzoru je autem, které oslovuje i hodně zhýčkané sběratele

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše