Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev

I s koly vypadají jako z vesmírného modulu, o hudbu hodně vzdálené budoucnosti se ale nejedná. Jejich hlavním smyslem je ušetřit motoristy obíhání auta s hadicí od kompresoru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev

8.10.2019 | Mirek Mazal

Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev

/

I s koly vypadají jako z vesmírného modulu, o hudbu hodně vzdálené budoucnosti se ale nejedná. Jejich hlavním smyslem je ušetřit motoristy obíhání auta s hadicí od kompresoru.

Povinné elektronické sledování správného tlaku pneumatik je prakticky k ničemu a dojezdové obutí typu run-flat jen ničí kvalitu jízdy i výdrž podvozkových komponentů. Nejlepším řešením sledovat tlak klasickým manometrem a vozit s sebou plnohodnotnou rezervu, jenže na to první dnes spousta lidí nemá čas a na páté kolo uvnitř vozu už nebývá v moderně pojatých zavazadlových prostorech místo.

Tuto situaci chce vyřešit firma Continental představující návrh inteligentní pneumatiky, která se sama dovede dofukovat za jízdy a přizpůsobuje vnitřní tlak aktuálním podmínkám. Koncept Conti Care (Connected. Autonomous. Reliable. Electrified.) slibuje být pneumatikou budoucnosti, která se postará o vždy správný stav a tlak v pneu bez nutnosti se čímkoli zabývat. Auto tak má mít vždy minimální spotřebu a nejlepší možný jízdní projev, aniž by tím utrpěl komfort jízdy nebo technika zbytku vozu.

Řešení odhalilo konstrukci plnou senzorů, která se stará o udržování potřebné hloubky vzorku, dále senzorů hlídající technický stav, teplotu a samozřejmě i vnitřní tlak pneu. Všechny tyto informace jsou shromažďovány systémem ContiSense a přenášeny prostřednictvím zabudovaného rozhraní Bluetooth do palubního počítače automobilu. Nastřádaná data je možné v konečném důsledku poslat na mobilní telefon řidiči či servisnímu pracovníkovi.

Základním kamenem Conti Care je schopnost samostatně upravovat tlak. Co je důležité, chytrý systém nepoužívá zastaralý externí dofuk jako z nákladních vozidel, který je těžký, složitý a energeticky nároční. Chytře používá integrované odstředivé čerpadlo, jakmile tedy vůz dosáhne potřebné rychlosti, může zařízení začít pumpovat vzduch do pneumatiky. Přebytečné množství je pro strýčka příhodu uloženo v malé vestavěné nádrži.

Kola budoucnosti slibují vždy ideální kontakt s vozovkou a stále perfektní tlak pochopitelně sníží i spotřebu paliva a emise škodlivin. Prvek ContiSense byl také představen jako pohodlné řešení správy vozového parku se všemi důležitými informacemi dostupnými digitálně i na dálku.

Představení se obešlo bez detailních informací o předpokládaném nasazení do sériové výroby, homologace prý ještě nezačala. Přesto nečekejme dlouhou dobu, tohle není nutně žádné sci-fi a na autě se může objevit během pár let.


Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 1 - Conti Care pneu foto prvni 01Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 2 - Continental Care 2019 pneumatika prvni 01Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 3 - Continental Care 2019 pneumatika prvni 02Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 4 - Conti Care pneu foto prvni 02Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 5 - Conti Care pneu foto prvni 03Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 6 - Conti Care pneu foto prvni 04Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 7 - Conti Care pneu foto prvni 05Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 8 - Conti Care pneu foto prvni 06Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 9 - Conti Care pneu foto prvni 07Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 10 - Conti Care pneu foto prvni 08Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 11 - Conti Care pneu foto prvni 09Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 12 - Conti Care pneu foto prvni 10Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 13 - Conti Care pneu foto prvni 11Němci představili pneumatiku budoucnosti, chytře sníží spotřebu i zlepší jízdní projev - 14 - Conti Care pneu foto prvni 12
Koncept Conti Care se pečlivě stará hlavně o tlak v pneumatikách s pomocí odstředivého čerpadla, tím pomůže spotřebě i jízdním vlastnostem

Zdroj: Continental

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše