Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost

Je to jen pár let, co se v autech začaly objevovat propracované digitální přístrojové desky, pokrok ale míří stále dál. Němci říkají, že komfort řízení ještě více zlepší trojrozměrné zobrazování.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost

14.8.2019 | Mirek Mazal

Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost

/

Je to jen pár let, co se v autech začaly objevovat propracované digitální přístrojové desky, pokrok ale míří stále dál. Němci říkají, že komfort řízení ještě více zlepší trojrozměrné zobrazování.

Ačkoli automobilky experimentují s digitálním zobrazováním některých údajů před očima řidiče už po dekády, skutečně virtuální přístrojová deska je vynálezem starým jen několik let. Zkraje této dekády se digitální kokpity začaly objevovat v autech prémiových značek a docela nedávno dorazily do obyčejnějších vozů, jako jsou třeba Škody. Leckomu tak mohou připadat jako žhavá novinka, německý technologický gigant Bosch ale říká, že je třeba znovu otočit list.

Němci jsou přesvědčeni, že plochému zobrazování dat na obyčejném displeji odzvonilo a odhalil novou technologii, která bude oporou nových, trojrozměrných digitálních displejů. Jeden z velkých hybatelů automobilového průmyslu chce takto osvěžit podle něj nedostatečně výrazné zobrazování informací před očima řidiče i posádky.

Firma oznámila vytvoření nové řady produktů využívající pasivní 3D-technologie. Novinka prý vytváří velmi realistický prostorový efekt a umožňuje přes obrazovku v autě poskytovat informace nepřehlédnutelněji nebo přesněji. „Hloubka ostrosti displeje znamená, že řidiči mohou rychleji zachytit důležité vizuální informace, ať už od asistenčních systémů nebo z výstrah o dopravních zácpách. Upozornění, která vypadají jako vyskakující z displeje, jsou mnohem jasnější a naléhavější,“ tvrdí Steffen Berns, ředitel divize Bosch Car Multimedia.

Nejde tu ale jen o to, že varovná kontrolka či zobrazení dopravní značky, která jindy jen „tupě” svítí na displeji, se rázem přiblíží očím řidiče. Autoři říkají, že prostřednictvím nového řešení je možné řidiči přesněji zobrazit i výstup systémů pracujících se zabudovanými kamerami. Například parkovací kamery mohou 3D-obrazem poskytnout řidiči realističtější pohled na prostor za vozidlem, což nezní nezajímavě.

Pokud vám něco takového přijde jako hudba daleké budoucnosti, mýlíte se. Technologie je podle Němců připravená pro sériovou výrobu a lze ji použít na displejích všech tvarů a velikostí. Bosch nakonec není prvním v oboru, který vyvinul 3D pro použití v osobním vozidle. Americký dodavatel automobilové elektroniky Visteon již nabídl pro Peugeot 208 přístrojové zařízení spoléhající na shluk zrcadel, který vytváří holografický efekt. Němci ale říkají, že tohle řešení je dražší a horší. Sází na pasivní princip, který podle nich vytváření přesnější trojrozměrný obraz bez potřeby jakéhokoli dalšího hardware.


Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 1 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 01Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 2 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 02Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 3 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 03Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 4 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 04Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 5 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 05Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 6 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 07
Vývoj přístrojových desek se během pár let posunul od převážně analogových až po plně digitální

Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 7 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 06Němci ukázali přístrojovku aut nejbližší budoucnosti, digitální kokpit už není dost - 8 - Bosch pristrojovy stit 3D foto 08
Evoluce ale jde dál. Bosch říká, že už vaše příští auto může některé informace či obrazy promítat do prostoru

Zdroj: Bosch

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše